Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-08, 09:16   #271
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

multumesc tuturor, multumesc lui Mircea nebunu care ne aude acu de sus, multum....hai ca am exagerat si nici oscarul n-am luat!asa ca sa termin cu o rima!
momentan luni sper sa-mi ridic masina de familie, respectiv un suv mai mare iar despre curse...capitolul nu s-a incheiat din pacate pt unii si din fericire pt mine!inca nu m-am hotarat!ceva este sigur...indiferent de masina , putere sau valoare va fi ceva EXCLUSIV pentru aceasta pasiune.nu voi mai incerca un compromis.oferte am gasit destule.ramane sa ma decid , sper eu intr-un timp relativ decent...altfel ma uita lumea, si nu vreau!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 14:52   #272
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

O dedicatie special.
Hope iz funny.
Inca odata bafta la urmatorul proiect de curse.
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (549.4 KB, 96 views)
mpa is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 10:05   #273
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by mpa View Post
O dedicatie special.
Hope iz funny.
Inca odata bafta la urmatorul proiect de curse.
tare de tot..intamplarea face ca avem 2 pisici tip yoda!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 22:02   #274
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

ma faceti sa rad intr un mod in care nu am mai facuto pana acum.273 de cai doar cu soft evacuare si admisie!!!!!!!!!!!!!!1doamne fereste pei voi aproape ca faceti cat un soft pe o cupra care are ko4.ma baietzi ma voi va mintiti sinfuri cu firma asta master tuner si performantele acestui tfsi pe dyno.nu ma indoiesc ca nu ar merge ca masini de 273 de cai.dar sa aive 270 de cai e o mare mare aberatie pe care doar voi ati putea sa o credeti.pai doar din soft 73 de cai?si 130 de nm?sa fim seriosi chiar f seriosi voi batei la cur firme de renume care nu reusues mai mult de 50 de cp din acesti motor pe dyno reali.mai avetzi si alt tfsi cu ko3 care sa ava performantzele astora?inyrati si faceti reclama pe siteurile din usa domnule sa vada si ei de ce sunteti in stare sa coateti din tfsi asta 70 de cai.sau 70 de ponei orice.deci scurt!!!e imposibil testul acela dyno e un fals facut de voi si asta se stie ca nimeni ma refer la tuneri devotai grupului vag nu au putut face asta pe cand voi.............deci daca scriati ca are un 250 +/- mai ziceam dar prea ati sarit calul.la revedere si nu mio luati in nume de rau dar e practic si teoretic imposibil sa scoti 70 de cai din acest motor cu soft.astept replica dar ceva concret daca exista nu vb si oameni care sa de cur in sus ca de obicei
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:05   #275
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Vezi ca te contrazici singur: daca masina arata pe foaie 270 cp si trage de 270 cp ( ai spus ca nu te indoiesti de lucrul asta ), atunci de ce n-ar avea 270 cp?
__________________
@ 2979 @ ...
B11EAU is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:33   #276
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

70Cp castig inseamna 35%
Inseamna asa mult pentru un turbo benzinar? soft , intake&exhaust.
Dizelul meu puturos a castigat 35% doar din soft si l-am masurat pe mai multe standuri dyno diferite.
Albush...Esti najpa
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:39   #277
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

naspa esti u.iei apararea pt ca ai soft de acolo si u.da inseamna mult 75 de cai pt un tfsi cu ko3 evac si admisie si nu vb in necunostintza de cauza ca tine care nai idee ce inseamna un soft la tfsi.este un mot mai incapatzanat si este aproape de valorile care sar scoate dintrun cupra.iti zic sincer ca cu evacuare si admisie nu poate scate mai mult de 250 cp+.si cifra la nm la fel e f mare si neadevarata sincer.si am zis ca trage ca alte masin de 270cp poate nu intelege gresit nai vazut masina de 200 cp sa traga ca una de 240?
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:43   #278
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

sunt lucruri pe care nici un tuner respectabil nu lear crede daca ar prezenta asta de ex pe vwortex si ar spune ca doar cu evac si admise care sunt irelevante pana la urma si doar soft sa scoti pe un ko3 275cp si 411 nm pai ar fi rebelatie pt tfsi pana acum si ar lua toate vanzarile pana acum undde umili tuneri de tfsi ca apr giac revo etc nu reusesc aceasta cifra
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:52   #279
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Albush View Post
naspa esti u.iei apararea pt ca ai soft de acolo si u.da inseamna mult 75 de cai pt un tfsi cu ko3 evac si admisie si nu vb in necunostintza de cauza ca tine care nai idee ce inseamna un soft la tfsi.este un mot mai incapatzanat si este aproape de valorile care sar scoate dintrun cupra.iti zic sincer ca cu evacuare si admisie nu poate scate mai mult de 250 cp+.si cifra la nm la fel e f mare si neadevarata sincer.si am zis ca trage ca alte masin de 270cp poate nu intelege gresit nai vazut masina de 200 cp sa traga ca una de 240?
O masina stiu ca are greutate, putere si cuplu.
O masina de 200cp o sa traga ca o masina de 200cp
Si mai stiu ca 2 motoare identice nu vor raspunde la fel la acelasi soft.Diferente vor exista oricand.
Poate motorul lui Yoda a raspuns mai bine la acel soft.
Adica daca tu te dadeai cu Yoda si te facea desi tu ai 250cp spuneai ca are 250Cp dar trage de 270???
Am vazut 2.0tfsi doar cu evacuare si soft (facut la alta firma) care a dat 246Cp la Autotest pe dyno.
Si Yoda il facea destul de clar.Leonul negru al lui Djorkaeff.
Acum.... cine minte si cine e Toma Necredinciosul???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:56   #280
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

ok .vad ca tot pe a ta o ti .diferentza ca o masina sa raspunda intrun fel sau altul poate fi de 5 cp maxim sa zicem 10 aici e vb de 30.deci toma necredinciosul traieste?intelege clar ca nicaieri in lume nu sa scos valori de peste 260 de cai de nm nici numai vb.si romania e mama tuningului?sau cum.
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 01:16   #281
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Albush View Post
ok .vad ca tot pe a ta o ti .diferentza ca o masina sa raspunda intrun fel sau altul poate fi de 5 cp maxim sa zicem 10 aici e vb de 30.deci toma necredinciosul traieste?intelege clar ca nicaieri in lume nu sa scos valori de peste 260 de cai de nm nici numai vb.si romania e mama tuningului?sau cum.
Eu zic ca tu esti invidios.
Intai il acuzi pe Yoda ca minte si nu e frumos.Apoi il acuzi pe Florin ca dynoul lui e dubios si aici s-a discutat de nenumarate ori asta.
Eu am facut dyno de 2 ori la 2 masini diferite la Florin si am comparat cu rezultatele de pe alt dyno la aceleasi masini.
Masuratori facute in aceeasi zi.
Diferenta de 3 cp.
Chiar atat de limitat sa fie acel k03??
din cate spui tu pare ca turbina limiteaza motorul asta.
Uite cum e: oamenii astia 6-7 iti spun ca masina re atatia cai si vin cu un dyno in mana cand spun asta si cu masuratori facute langa alte masini.
Tu vii si spui ca masina trage de 270 dar are 250.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 01:23   #282
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

invidios doamne fereste nu am de ce sa fiu invidois pt ca sunt sigur ca masina mea este peste ce vad aici.dar sunt doar neincrezator si cine a facut estul stie cu adevarat ca nu asta este valoarea.si la dyno se pot face magarii.eu am zis odata nu tio mai repet 70 de cp din soft nu se poate cu mot asta.nu a reusito inca nimeni si nu o va reusi curand.crezi nu crezi asta este cruntul adevar.mai incearca si alte forumuri de tfsi din afara si aratami si mie un grafic ca slava domnului sunt destule cu valoarea de 275si 411nm cu evac admisie si soft.numai ma contrazic cu tine ca degeaba tt incerc sati explic ca asteas valori de basme
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 03:47   #283
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Zici ca nu se poate obtine 270 cp doar din evacuare, admisie si soft.....?
http://www.mtm-online.de/en/index.ph...m=moc2200272fx

Ei afla ca se poate doar din evacuare si soft....iar daca nici MTM-ul nu-ti inspira incredere...inseamna ca ori esti rau intentionat, ori incapatanat, ori........
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 03:59   #284
Albush

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 39
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

pai numi inspira incredere pt ca pe un dyno real nu o sa scoata niciodata 272cp u vezi vreun grafic acolo sau doar cifre?vrei sa pun si eu grafice?sau tie nuti inspira incredere revo,giac apr etc care au grafice cat de cat reale.si nu vreau sa mai vb cei cu tdi care nau idee cum se tuneaza tfsi ci cineva cu tfsi care are curaj sa zica ca are real peste 260 cp inafara de "racheta"de skoda prezentata aici care se stie clar ca codul de motor bwa e si mai incapatzanat ca cel de pe gti.oricum nu cred asta in ruptl capului si va asigur si pe cei necredinciosi ca asa este.mai examinati problema si voi mai adanc mai studiati despre acest tfsi.ca sa dai 75 de cai din soft si evacuare.daca s3 care are ko4 alte injectoare alta pompa alt intercooler etc etc etc poate ajunge maxim la 313 cp cu soft adica50cp asta e mai special si se tuneaza 75 a?nu sunt nici rau intentionat nu am zis ca nar merge masina bine pt ca nu stiu cum merge decat dintrun filmuletz nu am idee ce fel de softuri fac cei de la master tuner dar stiu sigur ca masina nu a avaut niciodata 275cp si 411nm!!!!!!!!!!!!!!!!!!si daca te uiti chiar si cei de la mtm care zic ca dau 272 cp au dat 370 nm si aici e vb de 411 sunt cifre puse pt marire atata tot.pacat ca nu se mai poate demonstra asta ca yoda nu mai are masina dar cine stie poate o ia cineva si o sa am eu ocazia sa demonstrez cati cai reali are .si daca cineva crede ca cu soft din 2.0tfsi obti 70 cp se insala amarnic.motorul asta se tuneaza chiar mai rau ca 1.8t este cam trist sa stiti.p.s. sa nuti mai zic ca mam dat cu un gti cu un astfel de soft mtm...........
Albush is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 09:22   #285
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

nu vreau sa fiu rau, dar adevarul e undeva la mijloc... masina lu yoda tragea f bine...si nu neg ca are mai mult de 250-260 de cai.

dar la 1.8T, K03, scoate maxim maximum, masurat pe dyno din state, pe Golf IV 215 cai. plecand de la 150 sau 180 daca e k03s. asta ar insemna un maxim de 65 de cai.

albush cand vii in tara, e un GTI cu evacuare, admisie, soft stage 2 care ar vrea sa te intalneasca. de fapt..unu stiu eu...dar cu siguranta sunt mai multe...
tu unde ai facut softul.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -