Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-07, 19:06   #46
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Are cineva idee unde unde si cu cat pot sa dau turbina mea originala? Pls help!!!
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 20:42   #47
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Tu ti-ai montat alta turbina????
bluey is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 22:02   #48
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Tu ti-ai montat alta turbina????
Nu....dar intentionez sa o fac.A inceput sa scoata putin fum albastru in talpa asa ca incep sa ma pregatesc si sa studiez varianta de a pune o turbina mai mare.Ce turbina recomandati?
In legatura cu fumul albastru...momentan nu e nimik alarmant..il scoate doar in talpa iar motoarele astea sunt cunoscute ca fiind mari consumatoare de ulei....daca aveti alta parere..va rog sa v-o exprimati
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 09:49   #49
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Nu....dar intentionez sa o fac.A inceput sa scoata putin fum albastru in talpa asa ca incep sa ma pregatesc si sa studiez varianta de a pune o turbina mai mare.Ce turbina recomandati?
In legatura cu fumul albastru...momentan nu e nimik alarmant..il scoate doar in talpa iar motoarele astea sunt cunoscute ca fiind mari consumatoare de ulei....daca aveti alta parere..va rog sa v-o exprimati
Tu vrei sa spui ca dieselul tau NU a scos pana acum fum?
Eu l-as pune in rama in locul tau.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 10:16   #50
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Tu vrei sa spui ca dieselul tau NU a scos pana acum fum?
Eu l-as pune in rama in locul tau.
A scos si scoate fum negru..dar acum scoate si putin fum albastru..asta inseamna ca arde ulei...si asta poate fii din 2 motive: turbina sau semeringul de la supape(de la chiuloasa). Momentan nu e nimik alarmant..totul e in limite normale.Am mai spus...2.0 tdi consuma ulei(mai ales in talpa)
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 10:17   #51
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

fumul albastru e de la la ulei, pe cand cel negru e de la motorina nearsa. Daca da fum negru nu e asa mare problemea. Omu a zis clar culoarea fumului!
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 10:32   #52
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Nu e chiar asa simplu cu fumul alta culoare decat negru la Diesel. Toti stiti ce fum albastru sau alb chiar dau Rabele si Saviemurile, si asta nu la sarcini mari si nu de la ulei, ci de la proasta atomizare a motorinei. Lucru asta se intampla si la motoarele mai noi, asa ca cel mai bine masurati periodic uleiul si apoi trageti concluziile.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 11:04   #53
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Eu pe al meu nu l-am surprins ziua in oglinda scotand fum...de nici un fel ca inca e stock si nu prea ii dau talpa sub 2000Rpm ca n-are rost.
In schimb noaptea in lumina altor faruri si mai ales la xenoane zici ca merge mai mult cu ulei decat cu motorina.
Am mers cu diesele resoftate care la talpa cand te uitai in spate nu mai vedeai nimic de fum negru si asta ziua.
De curiozitate cam cat ulei iti papa???
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 12:47   #54
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

2.0tdi e un motor care consuma exagerat de mult ulei fata de 1.9...consuma si mai multa motorina si e si mai zgomotos dar inca vreau sa cred ca este cel putin la fel de fiabil si are un potential de tuning mai ridicat decat un ASZ/ARL 1.9

avionu da-mi PM daca vrei sa discutam de turbine pt masina ta
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 14:56   #55
Bicolorul

Stage 2
 
Bicolorul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 57
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Vad aici ca se dicuta doar de un singur 2.0 TDI RESOFTAT si unul STOCK.
Hai sa ma alatur si eu listei de 2.0TDI. Motoruleste pus pe un TOLEDO 2, resoftat de domnul ceky inca de cand am scos-o din showroom. Masina are 60.000KM, iar acum 15.000 km i-am facut un mini STG2, si-mi arata 190CP, cuplu undeva la 400nm. Masina, spre surprinderea unora care asteapta la colt , inca merge foarte bine, nu prea am menajat-o, adica daca am fost provocat nu m-am dat la o parte, si aici ma refer la curse lungi, nu alergatura prin oras, asta fiindca in oras mi-o cam iau, masina mare, cuplu mare =>pierd aderenta, dar la drum lung, cat poate.
Consumul este undeva la 6%, asta in conditiile in care masina are 1600kg, iar la 200 in linie dreapta am 10% consum
Cu consumul de ulei, va spun ca nu am completat decat o singura data, in rest am mers cu ea pana la revizie.
Numai bine
Bicolorul is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 19:34   #56
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Florin explica te rog de la ce poate provenii aceasta proasta atomizare a motorinei
Bluey daca tu gasesti un turbodiesel care nu scoate fum negru in talpa eu bag nasul in evacuare.Intradevar unu resoftat scoate mai mult fum dar daca scoate mult mai mult fum e un semn de intrebare fata de soft.Completez cam 0.6-0.7 l ulei la 15.000km.Depinde cum merg cu ea.
zGb are dreptate, 2.0tdi consuma mai mult ulei si putin mai multa motorina, e si mai zgomotos dar trage mai bine(constant).Parerea mea.Potential de tuning are atata timp cat schimbi turbina.Din cate am inteles e cam sensibila la suprasolicitari.Uni spun ca a fost doar un lot mai prost.Nu stiu ce sa cred.Mersi de oferta.O sa te contactez la momentul potrivit
Bicolorul felicitari pt masina.Poate faci un dyno si postezi graficul...e f importanta curba de cuplu si putere.Poate ne intalnim la una mica.In cea ce priveste consumul de ulei intradevar am mai auzit si eu de diferente mari de consum de ulei la acelasi motor.De unde vin nu stiu.Poate de la stilul de condus desi nu cred ca e singurul motiv.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 19:35   #57
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

In primul rand welcome!
Ar fi interesanta "una mica" intre cele doua masini modificate.
La fel de interesante ar fi fisele de dyno ale ambelor masini scoase de un stand neutru ca sa nu stricam si topicul acesta.
Stim cu totii ca nu puterea are ultimul cuvant ci curba de cuplu.
Cu greutatile cred ca putem sa facem intr-un fel sa fie cat mai apropiate.
S-ar lumina multi carcotasi care asteapta la colt ce si cum.
Eu prefer masina pentru oras ca la curse lungi si femeia mea conduce la fel de bine ca mine : tine de volan drept si pedala la podea.
Si oricum masina mea merge pana in 3000 Rpm ca acolo se simte ea cel mai bine.
Bineinteles dupa un tuning la motor s-ar schimba lucrurile.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 16:39   #58
Bicolorul

Stage 2
 
Bicolorul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 57
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

"UNA MICA"!!!!, de ce nu "UNA MARE", dar cu nevestele la volan
Bicolorul is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 17:22   #59
shtrumfy2k

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 63
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

bicolorule iti arde de curse
motorul mie personal imi place enorm si are potential f mult
daca se schimba turbina se schimba cu totu comportamentul masinii
interesant topic
bafta tuturor
shtrumfy2k is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 21:55   #60
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by Bicolorul View Post
"UNA MICA"!!!!, de ce nu "UNA MARE", dar cu nevestele la volan
Interesanta propunere...problema e ca in cazul meu prietena conduce doar noaptea cand ma mai intorc "vesel" din cine stie ce club.Asa ca nu prea are experienta.Asa ca nu ma bag la "UNA MARE".
Intradevar..daca schimbi turbina se schimba si comportamentul masini(vezi graficu lui zGb). Problema e alta..daca ti-ai pus alta turbina inseamna ca vrei mult mai multa putere.Mai multa putere inseamna mai multe noxe...multe noxe inseamna probleme la ITP.Acuma fiecare cum se descurca.Trebuie depusa f multa munca la reglarea softului.Teste peste teste si asa mai departe.Multi considera schimbarea turbinei un fapt banal.Eu nu cred.
Avionu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -