Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-10, 09:08   #31
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by vladpvs View Post
Felicitari pentru performanta reusita cu acel TFSI de 14,7 secunde (daca nu mai mult pe vremea aceea)

Da' daca l-am batut la vreo 3-4 secunde diferenta se pune? Ca pe final am dat si a 5-a, se aude pe film, ca sa consume mai putin.
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 09:52   #32
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
mereu am zis ca numai scriu pe 4 tuning da uite ca dracu ma indeamna)))))))))))))))))))))ferice moderatorilor care adora circul.e ca in cancan.ai circ ai cititori;")))))))))))))))))))))))))))))))))
Aici ai mare dreptate. Ca sa fiu si eu in ton cu cei sceptici am o intrebare. Sigur e vorba de un k04 si nu de un gt28rs? Cu gt28rs parca imi vine sa mai cred dar cu k04 mai greu. + ca la revotechnik.com pe site la stage3 se precizeaza de gt28rs + modificarile anuntate de voi. Apropo de mtm ei declara 260 cp pe 1.8t 225cp (cel echipat cu k04 stock). Se pare ca la noi in romania valorile au cu totul alta masura. Sau poate ma insel eu
__________________
www.eXclusiveclub.ro
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 10:48   #33
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Ca sa fiu si eu in ton cu cei sceptici am o intrebare. Sigur e vorba de un k04 si nu de un gt28rs? Cu gt28rs parca imi vine sa mai cred dar cu k04 mai greu. + ca la revotechnik.com pe site la stage3 se precizeaza de gt28rs + modificarile anuntate de voi. Apropo de mtm ei declara 260 cp pe 1.8t 225cp (cel echipat cu k04 stock). Se pare ca la noi in romania valorile au cu totul alta masura. Sau poate ma insel eu
fff bine punctat !
yoda is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 10:53   #34
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Da' daca l-am batut la vreo 3-4 secunde diferenta se pune? Ca pe final am dat si a 5-a, se aude pe film, ca sa consume mai putin.
nu se pune mai Dragos!pana la urma ce inseamna 3 secunde?!prea putin!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 11:23   #35
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Aici ai mare dreptate. Ca sa fiu si eu in ton cu cei sceptici am o intrebare. Sigur e vorba de un k04 si nu de un gt28rs? Cu gt28rs parca imi vine sa mai cred dar cu k04 mai greu. + ca la revotechnik.com pe site la stage3 se precizeaza de gt28rs + modificarile anuntate de voi. Apropo de mtm ei declara 260 cp pe 1.8t 225cp (cel echipat cu k04 stock). Se pare ca la noi in romania valorile au cu totul alta masura. Sau poate ma insel eu
Fara suparare, dar inainte sa ne lansam in afirmatii, nu ar fi mai bine sa citim primul post din acest topic unde se face descrierea masinii si a modificarilor ?

Aici vorbim de un 2.0 TFSI si nu de 1.8T !!!

De asemenea datele pentru REVO STAGE 3 la Octavia 2.0 TFSI sunt aceleasi atat pe www.revotechnik.ro cat si pe www.revotechnik.com, cu alte cuvine +350 Bhp. Mai jos sunt link-urile:
http://www.revotechnik.com/products/....aspx?pvID=601
http://www.revotechnik.ro/chip-tunin...RS-Stage3.html

Iar cine tot are suspiciuni, poate verifica forumurile din UK, USA, etc, unde la fel Revo a scos puteri de peste 360 Bhp pe modele 2.0 TFSI cu turbina K04.

Intr-adevar, nu oricine poate sa faca acest lucru, dar sunt cateva duzine de K04 2.0 TFSi cu soft Revo de peste 360 Bhp in Romania masurate pe diferite dyno-uri si toate au dat valori similare. La fel si in restul lumii.

O acceptati sau nu, asta este realitatea.
__________________
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp



Last edited by vladpvs; 12-04-10 at 11:31.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 12:48   #36
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

https://www.youtube.com/watch?v=ih4CGD5h4v8 sau https://www.youtube.com/watch?v=9cmSP...eature=related deci se poate si nunumai la noi ) este vb de turbina ko4 stok de pe 2.0tfsi si aici
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:34   #37
golf4tunat

Stage 3
 
golf4tunat's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 145
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Aici ai mare dreptate. Ca sa fiu si eu in ton cu cei sceptici am o intrebare. Sigur e vorba de un k04 si nu de un gt28rs? Cu gt28rs parca imi vine sa mai cred dar cu k04 mai greu. + ca la revotechnik.com pe site la stage3 se precizeaza de gt28rs + modificarile anuntate de voi. Apropo de mtm ei declara 260 cp pe 1.8t 225cp (cel echipat cu k04 stock). Se pare ca la noi in romania valorile au cu totul alta masura. Sau poate ma insel eu
Ai facut cumva recent un soft la o Skoda 2.0 tfsi din Iasi ? Daca da , felicitari trage foarte bine si constant masina ...
golf4tunat is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:44   #38
golf4tunat

Stage 3
 
golf4tunat's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 145
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Valorile obtinute pe dyno ar trebui sa elimine diferentele care apar intre masini la nivel de sofer , greutate si alte elemente asemanatoare , dar se pare ca nu se va ajunge prea curand la un consens . Cu riscul de a ma repeta gasiti fratilor un singur dyno la care sa duceti toate masinile de la diferiti tuneri . Asa toata lumea este mintita la fel daca tot se insista pe imposibilitatea obtinerii acestor valori din tfsi cu kitul K04 .
__________________
Golf 5 2.0 TFSI Candy White 200hp+
Golf 4 1.9TDi Cameleon Edition 90hp+
golf4tunat is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:52   #39
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Ok. Greseala mea. Sorry. Dar tot am unele obiectii de facut. Daca te uiti la revo stage2 la un leon cupra 240 cp (masina cu echipata din fabrica cu k04 dar si cu alta chiuloasa alte axe mai agresive) vezi maxim 345 cp(cea ce este credibil). 370 mi se pare cam mult din 2.0tfsi cu axe stock. Ca sa nu mai zic de fiabilitate. Parerea mea.
Apropo..daca cauti pe google 2.0tfsi gt28rs o sa gasesti multe masini cu grafice si puteri asemanatoare cu al vostru. Dar pot fii doar coincidente. O zii buna
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:54   #40
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by golf4tunat View Post
Ai facut cumva recent un soft la o Skoda 2.0 tfsi din Iasi ? Daca da , felicitari trage foarte bine si constant masina ...
Eu nu fac softuri..eu scot dinti
Masina e facuta de Bitnet (Powertech Buzau)

Last edited by Avionu; 12-04-10 at 13:58.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:57   #41
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by golf4tunat View Post
Valorile obtinute pe dyno ar trebui sa elimine diferentele care apar intre masini la nivel de sofer , greutate si alte elemente asemanatoare , dar se pare ca nu se va ajunge prea curand la un consens . Cu riscul de a ma repeta gasiti fratilor un singur dyno la care sa duceti toate masinile de la diferiti tuneri . Asa toata lumea este mintita la fel daca tot se insista pe imposibilitatea obtinerii acestor valori din tfsi cu kitul K04 .
Corect. Dar si atunci vor fii discutii de genul era mai cald cand am facut eu dyno. Nu vreau sa se creada ca am vre-un interes. Am 2.0 tdi asa ca... Doar ca imi plac stiintele exacte si lucrurile logice si sper sa gandesc ca atare.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 14:03   #42
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Ok greseala mea, nu am fost atent. Dar tot nu se potrivesc datele dupa net (exemplu leon cupra 240 cp care are axe mai agresive + alta chiuloasa din cate stiu) are undeva la 345cp cea ce este credibil. 370-400cp cu k04 da-mi voie sa fiu putin sceptic mai ales in cea ce priveste fiabilitatea si plecand de la 2.0 tfsi 200cp fara axe. Parerea mea.
P.S. Daca cauti 2.0 tfsi cu gt28rs pe google gasesti puteri asemanatoare cu cea din grafic. Dar pot fii doar mai multe coincidente. O zii buna
Cea mai puternica Cupra masurata in Romania are 388 Cp cu soft Revo Stage 2+. Ai graficul dyno atasat.

Evident sporul de putere depinde si de calitatea si specificatiile componentelor aftermarket montate ulterior. Nu toate evacuarile sport turbo-back sunt la fel, nu toate cold air intake-urile sunt la fel, etc.

Asta ca sa ai o perspectiva mai larga a ceea ce inseamna performantele.

Cat despre fiabilitate, cel mai bine iti raspund prin fapte. Nici o masina Revo 2.0 TFSi cu K03 sau K04 nu a avut probleme cu turbina.

Mai mult cea mai rapida masina FWD din Romania (acel GTI ED.30 DSG) are 100.000 km din care peste 80.000 cu soft. Iar masina aceea a vazut curse, a vazut ture de Nurburgring si merge ca si in prima zi. Defapt nu merge ca si in prima zi, merge mult mai bine !

De asemenea ar fi corect din partea ta sa aduci argumente concrete in sprijinul afirmatiilor. Din pacate fara ele vorbele nu au nici o valoare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	marcel.jpg1.jpg
Views:	157
Size:	165.5 KB
ID:	1416539  

Last edited by vladpvs; 12-04-10 at 14:16.
vladpvs is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 14:29   #43
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Ce tot atat argumente..S-a pus grafic s-a facut dyno de atatea ori..Cine are soft de la firma respectiva stie cum ii trage masina, Salut...Cine nu crede e problema lor, sunt multe ex in tara si in afara care au sarit de 370 cp cu k04.. Vrei teste cum s-a zis mai sus sa 2 TFSI cu modificari asemanatoare sa se faca o paralela si punct...Si cel care are skoda asta care a avut tote modficarile MTM si soft MTM, crede-ma ca a cercetat inainte sa treaca pe Revo..Deci..PUNCT si succes..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 18:42   #44
Raul_WST

Stage 3
 
Raul_WST's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 84
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Quote:
Originally Posted by vladpvs View Post
Cea mai puternica Cupra masurata in Romania are 388 Cp cu soft Revo Stage 2+. Ai graficul dyno atasat.
Un cunoscut G5 GTI facut tot de REVO are o putere aproximativ egala cu a cuprei cu pricina si din surse sigure stiu ca are GT28 gti-ul ala .. imi poti spune cum de Cupra asta a ajuns la puterea aia cu turbina stock ?
__________________
orange S3 powerd by Motoren Technik Mayer Berlin
www.mtm-berlin.com
Raul_WST is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 18:54   #45
vladpvs

Stage 5
 
vladpvs's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,137
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia RS REVO stage 3

Ne spui si noua care este acel Golf 5 GTI cu GT28 facut de REVO ?

In Romania nu exista nici un Golf 5 GTI cu GT28 facut de REVO, mai mult pentru moment REVO nici nu ofera soft pentru GT28 la modelele 2.0 TFSI.

Link: http://www.revotechnik.com/products/....aspx?pvID=580

Last edited by vladpvs; 12-04-10 at 18:57.
vladpvs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -