Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-10, 17:49   #211
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by Rabanne View Post
Multumesc f mult si, intr-adevar, cred ca toti se asteptau la mult mai mult de la RS, inclusiv eu. Dar, totusi este la inceput, sunt convins ca vor aparea si solutii mai performante dpdv al electronicii la aceasta masina. Dupa cum se vede si in film Cupra incaleca Fordul dupa ce acesta pleaca un pic inainte de fiecare data si proprietarul franeaza cand este devansat. S-a semnalat inca de la prima cursa faptul ca Leonul urca mai bine la viteze mari. In continuare cred ca problema principala este ca masina nu are de fapt puterea masurata, pe Mustang la Sema sunt convins ca puterea masinii va fi sensibil mai mica, mai potrivita performantelor de pe sosea ale acestui model.
1. Si eu personal ma asteptam ca Focus-ul RS sa arate niste performante dinamice mai bune.

2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original.
__________________
SKN ROMANIA
www.skn-tuning.ro
andreitentean is offline  
Old 14-01-10, 18:00   #212
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Nu cred ca Bogdan, defapt sunt sigur ca nu vorbea de SKN sau alta firma care se ocupa de softuri. El zicea doar ca nu in liniute se masoara softurile si a dat un exemplu banal cum ca orice tuner poate baga 2.0 bari in masina, da 2 liniute, le castiga si gata este cel mai tare. Era doar un exemplu absurd, fara referire la SKN, RBN, Superchips, etc
NEo007 is offline  
Old 14-01-10, 18:08   #213
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Mi se pare bun rezultatul de 370 hp, doar din soft..Oricum din ce zici tu Andrei se pare ca Rs-ul nu e un motor prea usor tunabil?
cristi_407 is offline  
Old 14-01-10, 18:18   #214
Rabanne

Stage 5
 
Rabanne's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 617
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by andreitentean View Post
1. Si eu personal ma asteptam ca Focus-ul RS sa arate niste performante dinamice mai bune.

2. Si eu cred ca vor aparea solutii electronice mai bune, cu trecerea timpului, drept dovada rezultatul final SKN de 370.9 Hp a fost obtinut dupa 3 sedinte de resoftare. Nu cred totusi ca vor aparea inbunatatiri majore datorita unor limitari fizice ale configuratiei originale, injectoarele ating (ating, nu se apropie) duty cycle -ul maxim, iar datorita eficentei volumetrice a motorului de 2.5L la turatii inalte turbina trebuie sa compenseze cu turatii mari ale axului si astfel incinge aerul peste randamentul intercooler-ului original.
Intr-adevar, comparativ cu TFSI, conceptia este complet diferita. Turbina K16 este probabil principalul impediment al unor imbunatatiri majore la acest model, sistemul de injectie secventiala clasic probabil ca are mai multe carente fata de cel FSI si, nu in ultimul rand, motorul cu raport de comprimare sensibil mai scazut de 8.5:1, sa amintim aici ca Leon Cupra are un raport de 10.5:1 iar S3-ul TFSI beneficiaza de un raport de 9.6:1. Din ce am inteles Ford va beneficia de o injectie directa de generatie noua abia din 2012. Cred ca in final totul se rezuma la randament. Ce pot mentiona este ca masina in cauza a recuperat peste 3 lungimi de masina ce o desparteau de Cupra inainte de resoftarea SKN, ceea ce reflecta oarecum veridic performantele declarate. Explicatiile care le-am auzit de la Nadir cum ca Focus RS are intercooler de 1.6 tdci si cum ca acel eleron fura foarte mult din performantele masinii...Sa fim seriosi...Dupa cum s-a scris mai sus, si tehnic vorbind exista multe motive pentru care Cupra sa fie mai rapida la putere mai mica, iar acele motive le putem concentra intr-un singur cuvant: randament.

Ca sa reamintim celor care au trecut in graba peste posturi: Focusul RS despre care se discuta initial resoftat SKN reusea performanta de a fi perfect egal cu un Leon Cupra cu o putere de circa 300-330 de cai dupa ce inainte de resoftare peste 3 lungimi de masina desparteau aceste masini. Dupa ce a facut pasul la Superchips veti vedea in filmele de mai jos daca a reusit sa castige sau sa piarda ceea ce castigase.

https://www.youtube.com/watch?v=tdWuv0qFY3I

https://www.youtube.com/watch?v=qikugsCFhWs

https://www.youtube.com/watch?v=REQL5QTfkNc

Last edited by Rabanne; 14-01-10 at 18:20.
Rabanne is offline  
Old 14-01-10, 18:19   #215
YCSNHT

Stage 5
 
YCSNHT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,007
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

PAREREA MEA AR FI SA SE PREZINTE LA START CATE O MASINA TFSI DE LA SKN RBN REVO SUPERCHIPS SI ALTII ,,, MODIFICATE DUPA PLACEREA FIECARUIA SI ATUNCI SE VA VEDEA DIFERENTA


DPDV personal pot spune ca fordul este inca la inceput , intercoolerul il dezavantajeaza enorm , aerodinamica dezavantajeaza cursele de drag si e prima oara cand o spun dar masina asta are cuplu prea mare { 590 nm}pt a-l pune pe asfalt eficient ,etc, pe viitor sunt convins ca va fi un adversar redutabil pt masini foarte rapide.
YCSNHT is offline  
Old 14-01-10, 18:33   #216
YCSNHT

Stage 5
 
YCSNHT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,007
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

singurul raspuns FORD SE AFLA IN FATA SEATULUI
asa se vede din filmare ........
YCSNHT is offline  
Old 14-01-10, 18:33   #217
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
Putza a recunoscut treaba asta la breaza .
Plus eram pe autostrada cand putza a recunoscut ca putza si-a schimbat tachetul de la pompa de benzina .

Imi cer scuze....dar chiar nu te-am vazut la breaza iar vorbesti din povesti asa cum ai facut cateva posturi mai sus!!! Ziceai ca nu intelegi dece unii vorbesc aiurea in ne cunostintza de cauza....tu ce faci acum???

Sti ce este un tachet???
__________________
Cupra 2.0 TFSI
Dream Squad-www.ddss.ro

Last edited by b_13_wrc; 14-01-10 at 18:42.
b_13_wrc is offline  
Old 14-01-10, 18:40   #218
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by YCSNHT View Post
singurul raspuns FORD SE AFLA IN FATA SEATULUI
asa se vede din filmare ........
)))))) Ai uitat cand m-ai intrebat in benzinarie de fatza cu Nadir cine a fost in fatza??? si cand am zis EU mi-ai zis "bravo foarte tare"...!!!
b_13_wrc is offline  
Old 14-01-10, 19:04   #219
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Ca eram ca nu eram de fata , erau alte persoane de fata la breaza care confirma ca ai recunoscut ca ai pompa.

Oricum eu nu ma astept sa recunosti cum ai stat cu Focusul pentru ca stiu cum a fost intre noi : Eu cu Nadir 130 kg in masina si tu singur si erai in spate la cel putin 1 masina intre noi ca mai apoi sa aud ca ai stat in bara mea spate . Deci nu stiu cine vb aiurea

In filmuletele alea nu se vede nici o diferenta concludenta intre masini mai mult am auzit ca tu aveai anvelopele de iarna si focusul de vara si LOL afara mai si ploua.
__________________

389 hp GTI
BYG'u is offline  
Old 14-01-10, 19:09   #220
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by andreitentean View Post
Bogdan, tu esti de obicei un tip cu o parere obiectiva.
Este foarte interpretabil postul tau, sa inteleg ca softul oferit de SKN foloseste o crestere de presiune exagerata ?? Dar asta nu ar fi responsabilitatea SKN-ului in cazul unui defect ??

Parerea mea este ca postul tau nu are legatura cu subiectul, mai mult decat atat, lasa sa se inteleaga niste lucruri care nici nu sunt asa si nici nu stiu daca vorbesti in cunostiinta de cauza.
andrei, din contra. era strict legat de ce a zis RBN.
el a zis ca dupa filmare, poti sa-ti dai seama care soft e mai tare.
iar din filmare softul RBN (adica pleaca de la o putere mai mica, si bate o masina mai puternica) s-ar fi inteles ca e mai tare. ma indoiesc ca e chiar el cea mai in masura persoana sa spuna care e mai tare dintre SKN si superchips.

tocmai asta am zis ca nu masina care castiga o liniutza are neaparat cel mai bun soft.
si cred ca daca vine vorba de softuri impinse stim la cine sa ne gandim...dar sigur SKN nu e in top la treaba asta...

asa cum a spus si NEO007.

pe de alta parte, RSul a scos prin UK putini cai decat declara fabrica..parca 280 sau asa ceva.
http://www.evo.co.uk/videos/trackday..._golf_gti.html

deci nu m-ar mira ca dupa un soft respectabil sa ajunga unde ar ajunge si o cupra..adica gen ~330 de cai
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 14-01-10, 19:12   #221
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
Ca eram ca nu eram de fata , erau alte persoane de fata la breaza care confirma ca ai recunoscut ca ai pompa.

Oricum eu nu ma astept sa recunosti cum ai stat cu Focusul pentru ca stiu cum a fost intre noi : Eu cu Nadir 130 kg in masina si tu singur si erai in spate la cel putin 1 masina intre noi ca mai apoi sa aud ca ai stat in bara mea spate . Deci nu stiu cine vb aiurea

In filmuletele alea nu se vede nici o diferenta concludenta intre masini mai mult am auzit ca tu aveai anvelopele de iarna si focusul de vara si LOL afara mai si ploua.
Sunt tare curios care este acea persoana care ti-a zis tzie minciuna asta...dak era adevarat ce sustzine acea persoana nu avea nevoie de intermediari....iar cu fordu este adevarat ca eu aveam cauciucuri de iarna iar el de vara....imi potzi explica si mie dc fordu statea in fatza pe 2-3 si pe 4-5 treceam??? mai tzine de aderentza la vitezele alea??? Nadir a fost acolo si cand a auzit ca defapt eu ma duc la viteza a zis ca probabil din cauza eleronului asa ca nu ma lua acum ca din cauza cauciucurilor...!!!

PS: Blocantul lui nu-l pune nimeni la socoteala???
b_13_wrc is offline  
Old 14-01-10, 19:18   #222
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

La peste 100 kmh nu cred ca se mai pune problema de aderenta. Si iarasi din cate am mai citit eu, in mers, respectiv pe aderenta buna, la viteze mari, un blocant doar iti creste pierderile in transmisie. Si ca sa fie off topic complet a cantarit cineva pe bune Cupra? Si eu am tot 1450 kg in carte ca si WRC.
NEo007 is offline  
Old 14-01-10, 19:19   #223
Rabanne

Stage 5
 
Rabanne's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 617
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
andrei, din contra. era strict legat de ce a zis RBN.
el a zis ca dupa filmare, poti sa-ti dai seama care soft e mai tare.
iar din filmare softul RBN (adica pleaca de la o putere mai mica, si bate o masina mai puternica) s-ar fi inteles ca e mai tare. ma indoiesc ca e chiar el cea mai in masura persoana sa spuna care e mai tare dintre SKN si superchips.

tocmai asta am zis ca nu masina care castiga o liniutza are neaparat cel mai bun soft.
si cred ca daca vine vorba de softuri impinse stim la cine sa ne gandim...dar sigur SKN nu e in top la treaba asta...

asa cum a spus si NEO007.

pe de alta parte, RSul a scos prin UK putini cai decat declara fabrica..parca 280 sau asa ceva.
http://www.evo.co.uk/videos/trackday..._golf_gti.html

deci nu m-ar mira ca dupa un soft respectabil sa ajunga unde ar ajunge si o cupra..adica gen ~330 de cai
Dupa cat s-a scris pe aici vad ca inca exista oameni care nu pricep. Comparatia se face intre Focus SKN si Focus cu Superchips. Este pur intamplator ca acea Cupra are soft RBN si acest lucru nu intereseaza pe nimeni. Sa zicem ca este o Cupra oarecare de 300 de cai, poate asa intelegi mai usor. Cu soft SKN Focusul era egal cu Cupra pana la viteze maxime, cu soft Superchips la viteze mari trece Cupra inainte, cu alte cuvinte si-a dat cu tesla in ...cand a renuntat la SKN iar acum nu cred ca-l mai baga nimeni in seama la SKN sa-i puna softul la loc, in consecinta ma indoiesc sincer ca vreodata o sa spuna ca a gresit cand a reales)) Capishi?Nu stiu de unde pana unde stai tu sa ma cataloghezi pe mine daca sunt sau nu in masura sa...eu doar am postat filme si am exprimat un punct de vedere ca si prieten, persoana fizica, al ambilor participanti la aceasta confruntare.

Last edited by Rabanne; 14-01-10 at 19:24.
Rabanne is offline  
Old 14-01-10, 19:31   #224
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Se pare ca aici se intampla altceva .RBN and co. vs Superchips . Cel putin asa vad eu .

RBN : In fiecare post al tau se gaseste Superchips mai slab decat SKN .
Ok ai zis asta de cel putin 100 de ori pana acum si vad ca nu intereseaza pe nimeni si nu te baga nimeni in seama. Nu te-ai saturat ????

Eu sincer m-am saturat ca am ajuns sa ma contrazic cu RBN and co. si asta ma plictiseste.
BYG'u is offline  
Old 14-01-10, 19:32   #225
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
La peste 100 kmh nu cred ca se mai pune problema de aderenta. Si iarasi din cate am mai citit eu, in mers, respectiv pe aderenta buna, la viteze mari, un blocant doar iti creste pierderile in transmisie. Si ca sa fie off topic complet a cantarit cineva pe bune Cupra? Si eu am tot 1450 kg in carte ca si WRC.
Am cantarit personal masina.....are 1500kg cu mine in masina si benzina pe rezerva. Eu am 70-80 kg
b_13_wrc is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -