Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-10, 20:54   #91
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
.Oricum mai sunt niste cai ascunsi prin motor pana la injectoare..
Cred ca i-am si vazut
Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Vedem cum stam dupa ce montez sonda si ceasul EGT.
Da, echipament obligatoriu...
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 20:57   #92
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
pp ca mesajul asta nu imi era adresat mie.
eu nu am pus linkul ala sa arat ca alta e mai tare, doar i-am raspuns lui Cristi. nu ma intereseaza in nici un fel balacareala asta generala, iar comparatia cu propria masina nu cred ca isi are rostul.
bafta!
Nu, stai linistit, mesajul era adresat in mod general pentru ca s-a deviat mult de la subiect.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:18   #93
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
pp ca mesajul asta nu imi era adresat mie.
eu nu am pus linkul ala sa arat ca alta e mai tare, doar i-am raspuns lui Cristi. nu ma intereseaza in nici un fel balacareala asta generala, iar comparatia cu propria masina nu cred ca isi are rostul.
bafta!
MadCow diferentele intre 2.0tdi si 1.9tdi sunt destul de mari.
2.0 are 16v si bineinteles 2 axe cu came si nu prea a fost modificat pentru ca in state nu au fost exportate probabil din cauza de noxe.
De-abia cele CR au ajuns acolo.
Cu 1.9 s-a ajuns la 300cp fara nos si fara propan doar cu injectie de h2o+meth.Dar oamenii chiar sunt maniaci dincolo de ocean si au acces la unele tehnologii care pentru romania inca sunt de domeniul sf-ului : tratament crio,acoperire ceramica a galeriilor si a altor componente.
Ideea e ca la un 1.9tdi trebuie investit mult mai mult pentru a obtine ce se obtine din 2.0tdi cu o turbina si un soft.
Chiuloasele cu 8v au un flow mult mai mic chiar si portate si cu axe sport instalate decat o chiuloasa de 2.0 16v.
Dar exista injectoare la alegere,exista axe sport pentru ele, galerii de evacuare, kituri de ambreiaj (se pot adapta cele de vr6).
Si bineinteles know-how care e extrem de pretios in domeniul asta.
Uite sa pun si eu un filmulet cu mentiunea ca am ratat treapta a doua la plecare si in treapta a 3a patineaza putin ambreiajul.
Asta ca sa iti dai seama de diferenta.
https://www.youtube.com/watch?v=GVltRAxcQ6k
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:39   #94
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

laudarosule
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 23:44   #95
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
ori era bine intretinuta ori ii dadea marle ca nu inteleg ce si cum...
Eu nu cunosc problemele de la 2.0 tdi ... Pt ca nu exista Golf V si nici nu avea vreun rost sa ma intereseze din moment ce eu aveam 1.9 tdi pd
Ce nu intelegi. Chiuloasa crapata pe un motor stock de 150k ingrijit...
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:49   #96
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by razvanxx View Post
sincer eu cred ca esti un copil frustrat!!!inca traiesti din amintiri.ai avut si tu odata o masinuta cu care ai castigat ceva liniute , dupa care te ai gandit tu bine sa ti achizitionezi un S3 sa rupi gura targului , dar cand colo ....teapa!nu ai reusit mai nimica , de fapt anul trecut la toate organizatele la care ai participat ai luat numai bataie , ai fost ciuca batailor!!!acum in loc sa ti vezi de masina ta , faci pe desteptul si critici munca altora.pe deasupra mai esti si mincinos si nu ti vezi lungul nasului!ti am demonstrat ca masina nu era asa cum ai zis tu si sincer ti as fi demonstrat ca si asa zisa cursa intre noi doi nu o fost cum zici tu , dar din pacate nu am nik filmat.eu cu cine m am dat si am luat bataie , am avut puterea sa recunosc ca m a intrecut!!!si crede ma ca am pierdut destul de multe curse(chiar si pe CBR l am felicitat pe acest forum).daca si tu ai fi fost inaintea mea ai fi avut tot respectul!
stai linistit ca la legale am fost doar la vreo 2 si atunci am iesit tot timpul in finale ... tu mai du-te sa te dai din mers si lasa-ne pe noi...S3-ul l-am cumparat pt piata si mergeam la curse tot cu Golful, de curand am inceput sa investesc in s3 .... Si bat masini pe kre tu le visezi noaptea ... Nu vezi ca eu vreau sa tac,dar cu inculti invidiosi nu ai ce face ca tine nu ai ce face...
Mai bine las-o asa eu unu nu am ce sa mai zic... pe acest topic faptul ca nu stiti sa luati ca atare parerea unui om nu e vina mea....
Bluey esti de vis esti cel mai tare TDI din tara ma bucur ca am avut placerea sa port un dialog cu tine...
Razvanxx tu in primul rand ia-ti revansele tale ca te-a zdrobit CBR si mai sustineai sus si tare ca il omori...
Hooya1985 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 02:39   #97
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Mesajul era ca se pot scoate peste 250cp din injectoarele stock.
Nu e nimic nou...poate doar pentru unii mai noi posesori de tdi-uri, sau mai noi in tdi tuning...eu stiam de cand aveam golful ca injectoarele de pd130/150 se scot linistit 250cp+
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 03:03   #98
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Nu e nimic nou...poate doar pentru unii mai noi posesori de tdi-uri, sau mai noi in tdi tuning...eu stiam de cand aveam golful ca injectoarele de pd130/150 se scot linistit 250cp+
in sfarsit a intrat si cineva care cunoaste cu ce se mananca...
Hooya1985 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 07:36   #99
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Nu e nimic nou...poate doar pentru unii mai noi posesori de tdi-uri, sau mai noi in tdi tuning...eu stiam de cand aveam golful ca injectoarele de pd130/150 se scot linistit 250cp+
Zgb era vorba de injectoarele stock de 2.0pd.
Flli bosio au scos doar de cateva luni hf 1087 si inca nu am auzit de vreo masina cu ele montate si functionala
Oricum injectoarele de pe motoarele cu 16v am inteles ca au debit mai mic decat cele de pe motoarele cu 8v.Castigul mai mare e obtinut din arderea mai buna datorita celor 8 supape extra si a efectului de swirl obtinut din traseele diferite de aer catre supapele de admisie pe fiecare cilindru, ceea ce permite o omogenizare a amestecului si o ardere mai buna.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 10:17   #100
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
in sfarsit a intrat si cineva care cunoaste cu ce se mananca...
Vad ca nu te poti abtine... Esti ridicol.

ZGB, cum spunea si bluey discutam de motorul 2.0TDi 16V. Pe forumul tdiclub s-a discutat mult despre limitarea fizica a injectoarelor motorului asta iar cand bluey si-a prezentat masina si graficul dyno au sarit multi tuneri in sus spunand ca nu se pot obtine mai mult de 240cp din injectoarele stock, fara NOS sau injectii de alte substante in motor. Nu-ti contest priceperea, l-am auzit pe Cosmin (Pisu, cel cu golful 3 din buzau) vorbind apreciativ la adresa ta, dar tind sa cred ca nici pe TDICLUB nu sunt numai ageamii. Sunt convins ca au incercat sa scoata maxim din injectoarele astea iar concluzia lor a fost ca maxim ar fi in jurul a 240cp. Ei bine, eu am gresit si am scos 265cp care vad ca sunt contestati de unii mai mult sau mai putin priceputi, calut cu calut. Nu stiu ce sa mai inteleg, de unde atata inversunare? Sa spunem ca nu din invidie, dar totusi, din ce motiv contestati??
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:13   #101
razvanxx

Stage 4
 
razvanxx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 247
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
... Nu vezi ca eu vreau sa tac,dar cu inculti invidiosi nu ai ce face ca tine nu ai ce face...
Razvanxx tu in primul rand ia-ti revansele tale ca te-a zdrobit CBR si mai sustineai sus si tare ca il omori...
daca eu sunt incult crede ma ca la urmatoarea intalnire dintre noi doi cursa o sa fie pe jos si nu cred ca o sa apuci nici macar 30m.roaga te macar sa nu te prind!!!vad ca esti tare prost si o tii cu a ta in continuare.ce legatura are CBR in toata afacerea asta??am recunoscut ca m a intrecut omul (chiar de mai multe ori). crezi ca ma deranjeaza sa recunosc acest lucru? DELOC !!! si crede ma ca aceasta este o diferenta dintre noi doi. vad ca esti stresat in continuare de faptul ca ai o masina foarte NEcompetitiva . chiar nu stiu cine este invidiosul aici!!iti recomand pentru ultima data sa iti vezi de treburile tale!! si acum vorbesc foarte serios!!

ps : scuze pentru off.promit ca este ultimul post de genul acesta!!!
__________________
www.Powertechperformance.ro
razvanxx is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:03   #102
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Vad ca nu te poti abtine... Esti ridicol.

ZGB, cum spunea si bluey discutam de motorul 2.0TDi 16V. Pe forumul tdiclub s-a discutat mult despre limitarea fizica a injectoarelor motorului asta iar cand bluey si-a prezentat masina si graficul dyno au sarit multi tuneri in sus spunand ca nu se pot obtine mai mult de 240cp din injectoarele stock, fara NOS sau injectii de alte substante in motor. Nu-ti contest priceperea, l-am auzit pe Cosmin (Pisu, cel cu golful 3 din buzau) vorbind apreciativ la adresa ta, dar tind sa cred ca nici pe TDICLUB nu sunt numai ageamii. Sunt convins ca au incercat sa scoata maxim din injectoarele astea iar concluzia lor a fost ca maxim ar fi in jurul a 240cp. Ei bine, eu am gresit si am scos 265cp care vad ca sunt contestati de unii mai mult sau mai putin priceputi, calut cu calut. Nu stiu ce sa mai inteleg, de unde atata inversunare? Sa spunem ca nu din invidie, dar totusi, din ce motiv contestati??
"prietene",ma refeream ca a intrat cineva care a avut diesel tunat si poate sa-si dea o parere
Daca jigneam intelegeam...
Hooya1985 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 15:14   #103
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by razvanxx View Post
daca eu sunt incult crede ma ca la urmatoarea intalnire dintre noi doi cursa o sa fie pe jos si nu cred ca o sa apuci nici macar 30m.roaga te macar sa nu te prind!!!vad ca esti tare prost si o tii cu a ta in continuare.ce legatura are CBR in toata afacerea asta??am recunoscut ca m a intrecut omul (chiar de mai multe ori). crezi ca ma deranjeaza sa recunosc acest lucru? DELOC !!! si crede ma ca aceasta este o diferenta dintre noi doi. vad ca esti stresat in continuare de faptul ca ai o masina foarte NEcompetitiva . chiar nu stiu cine este invidiosul aici!!iti recomand pentru ultima data sa iti vezi de treburile tale!! si acum vorbesc foarte serios!!

ps : scuze pentru off.promit ca este ultimul post de genul acesta!!!
Mi se falfaie mie de tine...nu ai sustinut tu ca il omori pe CBR...Si daca ma prinzi inseamna ca intr-adevar ai facut tuning de calitate ... iar pe jos nu cred ca vrei sa zic continuarea...te poti impiedica si poti sa te lovesti cu fruntea de buricul meu... )
Invidios nu am de ce sa fiu pentru ca am si spus la telefon(cand am vorbit cu Ginel) ca bluey are o masina competitiva
Faptul ca mi-am dat cu parerea am deranjat si imi cer scuze...
Am observat ca pe parcursul discutiei tu razvan te-ai ofuscat si acum o dai in amenintari inutile...exact cum zicea si Ginel daca eu sunt asa necompetitiv nu vrei sa ne dam? ca doar am un "tfsi" banal...
Scuze de offtopic...
Bluey cand se face uscat chiar asa vrea sa-ti masinutza la treaba cu un diesel...
Va doresc o zi frumoasa!!!
Ps: inclusiv tie razvan care ai luat tot dialogul nostru mult prea personal...iti poti descretii fruntea...sunt lucruri mult mai importante decat o ambitie pentru o masina sau o cursa...
Ganditi-va ca multi nu au dupa ce bea apa si noi ne certam aici aiurea...
Abia astept sa ne vedem la legale fara resentimente...
Va salut

Last edited by Hooya1985; 05-02-10 at 15:32.
Hooya1985 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 17:32   #104
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by razvanxx View Post
daca eu sunt incult crede ma ca la urmatoarea intalnire dintre noi doi cursa o sa fie pe jos si nu cred ca o sa apuci nici macar 30m.roaga te macar sa nu te prind
f tare !as vrea sa vad aceasta liniuta...sa vad cat de atletic esti, ca motivarea o ai!!
p.s.inca astept sa ma dai cu masina aia a ta care nu fuge dar imi evoca mie amintiri frumoase !
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 19:34   #105
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Pai cat de tare sa fuga daca investitia in masina lui este de doar 250 euro??
bitnet is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -