Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-09, 12:25   #31
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Asteptam atunci sa fim "luminati"
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 14:43   #32
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Pierderile in transmisie depind de frecari, ca de aia sunt pierderi. Deci pierderile sunt mai mari odata cu viteza rotii, mai mari cu marimea talonului, mai mari cu presiunea mai mica in pneuri, mai mari cu masa masinii sau cu cat de tare o ancorezi pe dyno, mai mari cu temperatura mai mica a pneului, depind si de brandul de pneu in sine(de aia sunt unele care se cheama energy saver), mai mari cu diametru exterior mai mic al pneului, de aia se pun roti mari cu talon mic la masini care merg repede

Ideea e insa sa nu va bateti capul cu pierderile in transmisie cu privire la puterea motorului. Dyno-ul nostru le evalueaza perfect, asa ca ce vedeti ca pierderi sunt interesante doar ca sa va evaluati jantele si pneurile. Pentru comparatii insa trebuie sa vorbim de acceasi masina si aceeasi treapta de viteza in care s-a masurat, asa incat viteza rotii functie de turatie, caci graficele sunt in turatie nu in viteza, sa fie aceeasi.

In cazurile celor doi vorbim de treapta a cincea, iar 50-60 cp la viteza maxima intr-a cincea nu e ceva mare deloc.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 05-11-09 at 17:55.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 15:07   #33
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Multam' de raspuns

Si stai linistit, ca nu am intrebat ca sa insinuez ca nu ar masura corect dyno-ul sau ceva de genul asta.
Pur si simplu eram curios cum a reusit Bluey sa reduca din pierderi comparativ cu skoda lui Avionu... ca eu zic ca acei 10-15whp aduc un plus performantelor pe strada... Ca na, cand ajungi cu motorul la un anumit prag dpdv al modificarilor, incep sa conteze mai mult si sa ceara mai multa atentie pierderile + greutatea.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 13:12   #34
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Salutare, felicitari pentru performantele obtinute ! Foarte foarte interesant graficul! La cat estimezi ca suma modificarile astea? Daca ar fi o persoana interesata sa isi faca si el asa la masina? Mersi si bafta la amandoi !
__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 13:36   #35
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

1500Euro dar doar pe motorul asta.Daca te duci la cine trebuie de la inceput si daca stii exact ce trebuie sa faci.
2.0TDI PD cod BKD.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 15:16   #36
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Daca vreti setup-ul asta noi la MasterTuner vi-l putem instala in asa fel incat sa aveti si boostul sub control. Turbina asta e fenomenala, practic nu aveti nici o pierdere de spool datorata unei turbine mult mai mari decat cea originala.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 15:54   #37
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Daca vreti setup-ul asta noi la MasterTuner vi-l putem instala in asa fel incat sa aveti si boostul sub control. Turbina asta e fenomenala, practic nu aveti nici o pierdere de spool datorata unei turbine mult mai mari decat cea originala.
Da, Florin, posibil sa puteti face si voi setup-ul asta ACUM, motiv pentru care imi exprim regretul ca munca mea de saptamani sau chiar luni intregi am impartasit-o in cateva secunde persoanei care te poate ajuta sa obtii performanta din motorizarea asta. Cel putin am ramas cu satisfactia ca, se pare, as fi primul care am facut softul cu ajutorul caruia 2.0TDI sa obtina 265cp.
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 17:17   #38
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Daca vreti setup-ul asta noi la MasterTuner vi-l putem instala in asa fel incat sa aveti si boostul sub control. Turbina asta e fenomenala, practic nu aveti nici o pierdere de spool datorata unei turbine mult mai mari decat cea originala.
Ce intelegi prin a tine boostul sub control? Sau vrei sa insinuezi ceva? Daca vrei sa nu ai lag si sa ai si performante remarcabile nu poti sa tii boost-ul sub anumite limite DOAR din soft/unichip. Am experimentat 10 000km diverse setari la soft/tija turbina, compresie normala, mai mare, mai mica si aceasta este concluzia la care am ajuns. Se poate urca si mai sus dar din motive de fiabilitate pana nu mai fac unele ajustari/modificari ma opresc aici.
Acum depinde f mult ce vrea utilizatorul de la masina..eu unul am vrut performante maxime la o masina pe care o folosesc cu placere zi de zi prin Bucuresti si tara pastrand consumul in limitele normale(la un stil de condus normal).

Last edited by Avionu; 08-11-09 at 17:21.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 12:22   #39
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Cool Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Da, Florin, posibil sa puteti face si voi setup-ul asta ACUM, motiv pentru care imi exprim regretul ca munca mea de saptamani sau chiar luni intregi am impartasit-o in cateva secunde persoanei care te poate ajuta sa obtii performanta din motorizarea asta. Cel putin am ramas cu satisfactia ca, se pare, as fi primul care am facut softul cu ajutorul caruia 2.0TDI sa obtina 265cp.

Inca odata, felicitari pentru rezultate, sunt cele mai tari masini de genul asta. Felicitari si pentru softul facut de tine care demonstreaza ceva ce nu se stie pe plan mondial, si anume ca motorul stock poate trece de 250 cp cu turbina corecta cu injectoarele stock.

Pe de alta parte eu nu am nevoie de ajutorul nimanui ca sa fac ceva similar, UNICHIP comanda injectoarele direct fara nici o problema peste softul stock al masinii. Sa nu uitati totusi ca primul care a indraznit sa puna o turbina mai mare pe motorul asta am fost eu acum aproape 2 ani si am scos pe atunci 235 cp cu GT2052 si UNICHIP. DAr postul asta e despre ce ati facut voi.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 13:56   #40
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Pe de alta parte eu nu am nevoie de ajutorul nimanui ca sa fac ceva similar, UNICHIP comanda injectoarele direct fara nici o problema peste softul stock
Asteptam rezultate!!

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
DAr postul asta e despre ce ati facut voi.
Exact!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:28   #41
alex_26

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Felicitari pt rezultatele obtinute si pentru ca sunteti singurii care a-ti reusit sa topiti motorul lui bluey!
alex_26 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 22:06   #42
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Cum de noi nu stim? Si cum de nici el nu stie asta? Ce inseamna pentru tine ca am topit motorul lui bluey?
Ce repede ai intrat tu pe forum, ti-ai creat username si in doua minute ai facut doua posturi ca apoi la al treilea sa treci direct aici sa faci o afirmatie nereala. De ce este asa de greu sa spui cine esti de fapt?

Last edited by bitnet; 01-02-10 at 22:18.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 22:49   #43
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Motorul meu zice ca nu are nimic.
Problema pe care o am la el e o problema generala a tipului asta de motor la generatiile mai vechi si a motoarelor cu 16v din grupul VAG.
Oricum masina merge fara probleme si daca nu ies la curse cu ea e din cauza vremii de afara dar oricum in fiecare zi ma duc cu ea la serviciu
Oricum multumesc de grija.
Ne vedem peste 300cp.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 07:39   #44
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Sincer primul care a scos 265 cp a fost Voinea - TCM TURBO cu o Octavia II 2.0 TDI DSG neagra...

PS: sunt foarte curios cu presiunea care mergi de ce ai doar atata putere?
Eu cu o turbina mai mica si cu presiune mult mai mica am reusit sa scot 240 cp si 470 nm pe 1.9 tdi PD

Last edited by Hooya1985; 02-02-10 at 07:42.
Hooya1985 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 07:48   #45
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A3 2.0TDI 140cp cu soft Powertech

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
Sincer primul care a scos 265 cp a fost Voinea - TCM TURBO cu o Octavia II 2.0 TDI DSG neagra...

PS: sunt foarte curios cu presiunea care mergi de ce ai doar atata putere?
Eu cu o turbina mai mica si cu presiune mult mai mica am reusit sa scot 240 cp si 470 nm pe 1.9 tdi PD
Acel 2.0tdi nu avea 265cp si il poti intreba chiar si pe Voinea cum a aparut acel dyno de 265cp.
Oricum nu cred ca ar fi fost o problema sa faca si alte masini cu 265cp avand in vedere ca masina lui Sony Scorpion avea puterea aceea acum 2 ani.
Merg amandoua masinile cu 2Bar.Si nu s-a intervenit inca in motoare.Adica nu exista axe sport pentru ele, injectoarele inca nu au fost testate desi a aparut un set.
Al meu cel putin nu a fost desfacut din fabrica si ambreiajul e stock la 125k km.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -