Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-05-12, 15:14   #31
Ciocolata C

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 46
Default

Am mai evoluat putin.
Stiu de probleme desenului. Le-am vazut abia dupa ce l-am scanat.
O sa incerc sa le repar.
Grila frontala nu este egala in partea de jos, partea din stanga a barii nu e prea reusita, etc.

O sa incerc sa le repar. Oricum sincer sunt cam satul de desenul asta. Nu imi place cum a iesit si nici ca idee, da in fine acum l-am inceput o sa incerc sa il termin dar stiti cum e cand lucrezi fara entuziasm ....
Click image for larger version

Name:	Mitsubishi Eclipse Concept 2.jpg
Views:	48
Size:	2.80 MB
ID:	2426129

Pot sa zic ca l-am terminat.....
Cel putin sper ca vi se pare destul de original d.p.d.v al conceptiei, in rest stiu foarte bine ca nu e cea mai buna lucrare a mea, sunt dezamagit de cum a iesit.
Dar d.p.d.v al proportiilor asa am vrut sa iasa, capota lunga, geam jos si inclinat si aripa fata umflata.

In alta oridne de idei pentru baietii ce au postat mai devreme, pun atasat si o poza cu conceptul mentionat de ei si va las pe voi sa apreciati cat de mult seamana...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mitsubishi Eclipse Concept 3.jpg
Views:	37
Size:	3.44 MB
ID:	2426275   Click image for larger version

Name:	Mitsubishi Eclipse Concept 4.jpg
Views:	86
Size:	207.7 KB
ID:	2426276   Click image for larger version

Name:	Ferrari-612-GTO-0051.jpg
Views:	77
Size:	71.5 KB
ID:	2426277  


Last edited by silviun95; 09-05-12 at 20:40. Reason: dublu post
Ciocolata C is offline  
Old 09-05-12, 19:45   #32
sergiulik90

Stage 5
 
sergiulik90's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Hyundai]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

1-Design-ul jantelor e asemanator. Inclusiv capacul gaurii de centrare l-ai facut galben.
2-Nervurile capotei in forma de bumerang. Sunt acolo.
3-Geamurile laterale care formeaza unghi in jos. Desi ai micsorat substantial dimensiunile, se vede.
4-Cele trei gauri de pe capota sunt acolo.

Nu zic ca ai copiat desenul, insa inspiratia pare sa fie de acolo. Acum, nu stiu ce sa cred. Tu declari ca daca desenezi de-a sila iti iese prost. Sau tocmai ne-ai aratat adevarata ta valoare ?
In ceea ce priveste desenele anterioare, am retineri mari in a crede ca sunt facute de la zero cu linii de constructie si "DOAR" cu modelul de inspiratie undeva la vedere. Dar cine sunt eu sa judec ... poate chiar esti perfectionist in asemenea hal.
sergiulik90 is offline  
Old 09-05-12, 20:03   #33
Ciocolata C

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 46
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Designul jantelor este oarecum asemanator, logic, este asemanator cu alte cateva sute de jante cu design similar, iar capacele sunt galbene pentru ca initial am vrut sa o colorez, dar m-am razgandit apoi.

Nervurile capotei nu sunt deloc asemanatoare, te rog sa te uiti mai atent.

Geamurile laterale sunt asemanatoare cu cele alor cateva zeci de concepte lansate in ultimii ani.
Iar nervurile de pe capota nu sunt deloc aceleasi ( sunt trei nu una continua)......

In fine, chiar daca m-as fi inspirat din conceptul acesta nu ar fi nimic gresit.
Dar nu vad de unde atat inversunare, va deranjeaza ca vi se raspunde cu argumente.... Pot sa ma uit in orice thread din sectiunea asta, la oricine si voi gasii desene ale unor masini ce exista din pozitii ce exista, in diferite ipostaze, este logic....
E problema voastra dar nu e normal sa intampinati un om cu stiu eu ce prezumtii gresite de la prima postare. Nu cred ca asta este scopul acestui site.
Ma repet pentru ultima oara, daca m-as fi inspirat nu ar fi fost nimic anormal, dar nici nu pot zice ca am facuto doar pentru a va simtii voi bine.

Si da cand desenz pentru a demonstra stiu eu ce balarie mi se pare normal sa nu desenez cu aceeasi placere, mai ales ca ideile pentru un concept nu cresc in copaci.

Si pentru cultura voastra generala m-am inspirat in parte din conceptul Jaguar, nicidecum din ceea ce postati voi aici.

Am vazut cu totul alt trament in aceasta sectiune, dar se pare ca asta era valabil doar pentru vechii membrii..

Last edited by silviun95; 09-05-12 at 21:04. Reason: nu mai da quote aiurea! (╯°□°)╯︵ ┻━┻
Ciocolata C is offline  
Old 09-05-12, 20:58   #34
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

off: Te rog nu mai folosi quote-uri la fiecare post, nu-mi place sa-ti modific mereu comentariile

on: Ne-am comportat asa pentru ca ai venit cu desene copiate (te rog sa nu ma mai contrazici), dar ai avut noroc de hasura, din acest motiv ti-am dat sansa sa ne arati ce poti cu adevarat, nu ca asa am avut noi chef.
Acum ai venit cu acest concept, ce pot sa spun decat: bravo! Nu ma intereseaza ca te-ai inspirat de la mai multe modele de masini, e foarte greu sa vii acum cu ceva 100% numai al tau, deci va rog sa nu va mai certati.

Te asteptam pe la challenge-uri, provocari sau comentarii, sfaturi etc..
Spor la desenat
silviun95 is offline  
Old 09-05-12, 23:11   #35
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

sergiulik90: Vad ca te-ai legat de capacelele jantelor, lupele din far sunt de aceeasi firma? Totusi hai sa fim mai temperati si sa nu ne legam de orice prostie insignifianta..si nu ma refer doar in cazul asta, ci in general, daca e cazul spune fiecare parerea fara exagerari si mistouri. Asta a fost asa ca o rugaminte catre toti, nu cred ca are rost sa exageram.

Si acuma ceva ci on topic..Ciocolata C vrem desene! Cum a zis si Silviu, te asteptam la provocari, chellenge-uri, etc! Bafta la desenat!
mnc.risty is offline  
Old 09-05-12, 23:48   #36
sergiulik90

Stage 5
 
sergiulik90's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Hyundai]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Probabil ca am fost inteles gresit. Departe de mine gandul de a lua peste picior desenul respectiv. Mi-am expus o parere. Sunt genul de om corect care asteapta corectitudine si sinceritate din partea celorlalti.
Nu am acuzat initial pe omu' asta de copiat, foaie peste foaie etc. pentru ca am asteptat sa vad ce ofera. Au mai fost persoane pe-aici care au venit cu tot felul de copii si sincer, sunt oarecum satul. Poate ca nu e cazul aici. Apreciez hasura desenelor, recunosc.
Repet: mi-am expus o parere fara a incerca sa dau dovada de lipsa de respect. Urmatoarele desene vor spune totul.
sergiulik90 is offline  
Old 12-05-12, 18:42   #37
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Ia nu mai suferiti atata ca niste muieri pensionate, s`a zis clar sa faca o masina la care sa nu foloseasca nici un fel de sursa de inspiratie, ce`i asa greu de inteles? Repede vi se trezesc suferintele cand va zice cineva ceva, da` mai lasati`o in colo de treaba, de copiat dupa poze stie oricine.
Iara daca tu nu esti in stare sa accepti o critica si incepi sa te ataci si sa te aprinzi ca "vezi doamne ce am putut zice" ii problema ta, dar sa stii ca si "vechii membri" respectivi si le`au primit, singura diferenta intre tine si ei ii ca ei or continuat sa deseneze si implicit sa avanseze...
Uitati`va de exemplu la Silviun95, uitati`va la primele lui desene, cate critici si`a luat, si uite la ce nivel ii acuma, ii dovada clara ca se poate, nici el nu`i membru vechi si nici el n`o fost cel mai bun din start...da` o reusit sa se impuna prin perseverenta.
Numa bine si bafta la desenat!
__________________
Vand Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC, 125cp :

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5624650
HoricutzWSR is offline  
Old 13-05-12, 07:03   #38
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Foarte reusite , imi place ultima foarte mult , mult noroc in continuare
s3vraj is offline  
Old 13-05-12, 15:25   #39
Ciocolata C

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 46
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Mersi frumos!

Am facut si eu ceva rapid pentru challange-ul cu Impala.
Sper sa fie ok. Nu am avut foarte mult timp sa insist pe el, fiind o perioada foarte aglomerata.
Sa aleaga moderatorul poza care crede ca este mai ok (banuiesc ca asta este procedura pentru a participa la Challange).

PS. Mai pun o poza putin mai clara cu conceptul "Lmaborghini Sexto Elemento" in format A3.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Chevrolet Impala 1967 - Copy.jpg
Views:	61
Size:	3.99 MB
ID:	2430169   Click image for larger version

Name:	Chevrolet Impala 1967 poza.JPG
Views:	41
Size:	2.09 MB
ID:	2430170   Click image for larger version

Name:	Chevrolet Impala 1967.jpg
Views:	52
Size:	3.94 MB
ID:	2430171  

Click image for larger version

Name:	Lamborghini Sexto Elemento poza.JPG
Views:	68
Size:	1.85 MB
ID:	2430172  
Ciocolata C is offline  
Old 13-05-12, 16:46   #40
sergiulik90

Stage 5
 
sergiulik90's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Hyundai]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Alege din cele trei, desenul care crezi ca e cel mai bun si posteaza-l in sectiunea Challenge. Vezi ca thread-ul e primul de sus acum. Asa se procedeaza.
sergiulik90 is offline  
Old 15-05-12, 10:57   #41
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Omg!! cum a zis si colegu' alege una si posteaz-o la challenges , eu as alege lambo-ul e insane de reusit , ai avea multi fani pe deviantart si pe facebook , poti sa incerci daca nu ma crezi! GJ! tine-o tot asa!
__________________
Ti-am fost de folos? Da click pe imagine si apasa Like pentru a-mi multumii!
s3vraj is offline  
Old 15-05-12, 18:40   #42
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

E vorba de Impala nu de orice desen, si deja a postat desenul, fii si tu pe faza

On: Chiar e reusit Chevy-ul, imi place mult! Mai vreau astfel de desene
silviun95 is offline  
Old 15-05-12, 19:20   #43
Ciocolata C

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 46
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Mersi frumos, baieti !

Daca timpul imi permite, cu siguranta o sa mai postez, vreau sa incep sa dezvolt si background-uri cat mai complexe, am vazut aici lucrul acesta si mi se pare ca astfel iti poti dezvolta calitatile.

Vreau sa incep o masina clasica ce imi place foarte mult si sa vad ce iese dintr-un interior...

Sper sa revin cat mai curand...
Ciocolata C is offline  
Old 19-05-12, 01:44   #44
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

Quote:
Originally Posted by silviun95 View Post
E vorba de Impala nu de orice desen, si deja a postat desenul, fii si tu pe faza

On: Chiar e reusit Chevy-ul, imi place mult! Mai vreau astfel de desene
Uita-te la data postarii si uita-te la data postarii cand a postat masina eu am fost foarte pe faza chiar nu vad ce rost a avut sa comentezi inainte sa verifici si sa fi sigur ce ce spui inainte
s3vraj is offline  
Old 19-05-12, 01:58   #45
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele - Ciocolata C

A postat desenul la Challenge pe data de 13-05-12, iar tu ai comentat pe data de 15-05-12, ce sa inteleg din asta? Ca esti in urma cu doua zile?
Hai sa nu facem off pe topicul omului, nu are rost
silviun95 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -