Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-08, 14:14   #361
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Ai zis-o si pe asta =))

Ai idee cati cai au Evo-urile de Grupa N? Iti zic eu 280 Si te asigur ca te invarti si cu ala!
omu cu care te contrazici tu chiar detine un evo 8 cu "ceva modificari"
deci cred ca stie una alta despre modelul asta




ps - el este castigatorul la grupa G cu evo argintiu de Braila
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 14:29   #362
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Ok. Am inteles. Toata stima Dl. BauBau Racing pentru masina pe care o detineti! Felicitari pentru reusitele de la Braila!

Imi cer scuze pentru interventia mea de mai devreme. Ideea era ca se pot face derapaje si cu 280 - 300 cat spune-ti voi ca are un Evo de grupa N (exemple sunt destule). Iar in legatura cu tipul cu Evo-ul negru... un singur lucru am avut de obiectat... Faptul ca nu a folosit frana de mana, sa-l "arunce un pic de cur".
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 14:49   #363
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Ok. Am inteles. Toata stima Dl. BauBau Racing pentru masina pe care o detineti! Felicitari pentru reusitele de la Braila!

Imi cer scuze pentru interventia mea de mai devreme. Ideea era ca se pot face derapaje si cu 280 - 300 cat spune-ti voi ca are un Evo de grupa N (exemple sunt destule). Iar in legatura cu tipul cu Evo-ul negru... un singur lucru am avut de obiectat... Faptul ca nu a folosit frana de mana, sa-l "arunce un pic de cur".
De ce nu vrei sa intelegi ca frana de mana nu-i arunca spatele masinii si nu-l ajuta la chestii d'astea!!!! Evo-urile de care zici tu au renuntat la frana de mana pe transmisie si au adoptat o varianta clasica.
__________________
MauS is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 15:24   #364
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

cele la care sa da curent cu frana de mana au diferential activ si decuplueaza din tractiune la actionarea franei de mana altfel daca tragi frana de mana actioneaza pe 4 roti fiind ca o frana de picior ineficienta.
Nu va mai certati.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 17:55   #365
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Cat a mai ras lumea de dacii si matiz dar ei au condus cel mai bine la indemanare. As fi foarte curios de o lista cu timpii scosi. Felicitari dacia alba brxxVAL, matizu, dacia galbena, R5, clio rs. Cred ca pe proba 1 tucsonu a fost mai rapid ca evo............
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 23:35   #366
RoadKnight

Stage 3
 
RoadKnight's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 94
Default

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
cele la care sa da curent cu frana de mana au diferential activ si decuplueaza din tractiune la actionarea franei de mana altfel daca tragi frana de mana actioneaza pe 4 roti fiind ca o frana de picior ineficienta.
Nu va mai certati.
eu zic ca nu are rost sa va agitati atat cand avem de-a face cu un "cunoscator" si vechi sofer cu experienta la cei 17 ani ai sai....

Quote:
Originally Posted by PaulMIG View Post
Cat a mai ras lumea de dacii si matiz dar ei au condus cel mai bine la indemanare. As fi foarte curios de o lista cu timpii scosi. Felicitari dacia alba brxxVAL, matizu, dacia galbena, R5, clio rs. Cred ca pe proba 1 tucsonu a fost mai rapid ca evo............
daciile din braila au cel putin 3-4 ani de cand participa la raiuri tehnico aplicative si sunt pregatite pentru asa ceva. raliuri ca vieri, sambata sunt ceva obisnuit in braila.eu sunt spectator de 4 ani si in fiecare an au loc cel putin 5 raliuri cum ar fi raliul romania-bulgaria , cupa hyundai, raliul "mos nicolae", cupa memorial george dunareanu care anul acesta a luat amploare si a iesit ce a iesit. putine masini pot concura cu batranele. pentru a invarti masina in jurul jalonului cat mai eficient e de preferabil tractiune fata si aici daciile au avantaj.

Last edited by Psycho; 25-04-08 at 21:07.
RoadKnight is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 00:07   #367
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

participa la raiuri tehnico aplicative si sunt pregatite pentru asa ceva

pregatite, cum?

cel mai mare avantaj pe care l-au avut daciile au fost indivizii din spatele volanului, care spre deosebire de restul particiantilor, cu cateva exceptii desigur, stiau ce naiba fac

pentru a invarti masina in jurul jalonului cat mai eficient e de preferabil tractiune fata

cel mai eficient mod de invarti masina intr-un spatiu atat de mic, avand in vedere ca nu era loc sa aduni viteza ca sa arunci masina Ragnotti style, este o manevra ce in limbaj de specialitate se cheama power oversteer si implicit TRACTIUNE SPATE, nu fata

deci, teoretic, individul cu E30-ul ar fi avt un avantaj considerabil, daca ar fi avut macar o idee vaga despre ce naiba cauta el acolo
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 00:11   #368
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

frumoasa treaba cu Ragnotti style

GOOOO Renault!!!
miliady is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 00:41   #369
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Are dreptate 3S-FE cu cel mai mare avantaj care l-au avut daciile. Felicitari inca odata celor care s-au descurcat bine.
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 04:05   #370
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Din cate am vazut unii dintre concurenti au inteles ca ideea de baza la indemanare e sa isi distruga masina!! Iar baiatu cu ursu argintiu sa gandit ca sunt prea mai multe jaloane..asa ca mai bine se invarte putin....
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 09:19   #371
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Quote:
Originally Posted by RoadKnight View Post
eu zic ca nu are rost sa va agitati atat cand avem de-a face cu un "cunoscator" si vechi sofer cu experienta la cei 17 ani ai sai....

Te-ai si gasit tu, la o varsta foarte inaintata sa comentezi...

Acele Dacii nu vad sa aiba prea mare pregatire inafara de rugina... Vorba lu Paul: "Ragnoti Style" ca altfel o dai de cur ca baiatu cu Megane-u si mai mult stai pe loc...

https://www.youtube.com/watch?v=6AE7qQxyIjA

Mi-a placut de tipu cu Matizu, ca mai avea putin si se rasturna Ala cu Getz-u a fost tare cand a proptit-o in bordura!
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 09:20   #372
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Poate unii au venit sa se dea la spectacol nu la timp. Nu va mai dati voi cu parerea despre ce era in capul altuia. Iar daca baiatul din ursul argintiu era cine cred eu ... multi dintre voi nu aveti km cu fata cat are el in curba. Cat despre ce masini a avut pana acum ... mai bine o lasam asa ca e mai bine .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 09:48   #373
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Unii omit ca aceste competitii sunt cu si pentru amatori, si piloti si public. Daca soferii, unii, au mai avansat, publicul este departe de unul avizat, identic in mare parte cu cel de la competitiile sportive, unde pilotul licentiat X a mers "incet" frate cand el de fapt a parcurs o distanta intr-un timp de 20 de ori mai rapid decat oricare gura casca de pe margine.
Si daca s-a invartit omul ce? S-a platit bilet la public de 70 de euro? Si-a luat probabil penalizari si aia e. Ori nu v-a placut? Oricum in timpul cursei 0 lei dai pe parerea publicului si te bucuri din plin de palpitatiile cursei. Respect brailenilor impatitimiti!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 10:43   #374
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Poate unii au venit sa se dea la spectacol nu la timp. Nu va mai dati voi cu parerea despre ce era in capul altuia. Iar daca baiatul din ursul argintiu era cine cred eu ... multi dintre voi nu aveti km cu fata cat are el in curba. Cat despre ce masini a avut pana acum ... mai bine o lasam asa ca e mai bine .
Ai perfecta dreptate Lucian,

tipu cu ursu si cel cu sierra au venit doar la specacol... eram acolo cand vorbeau sa se invarta in mijloc...
miliady is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 10:46   #375
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Week-end Race George Dunareanu

Quote:
Originally Posted by miliady View Post
Ai perfecta dreptate Lucian,

tipu cu ursu si cel cu sierra au venit doar la specacol... eram acolo cand vorbeau sa se invarta in mijloc...
Sunt FRATI ! Cand cel cu ursul facea curse cu un Golf 2 G60 multi de aici nu stiau ca exista WWW. !
Lucian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -