Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-13, 11:00   #76
Rius

Stage 2
 
Rius's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 32
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Vreau sa fac o precizare referitor la mazda RX8:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_RX-8

http://www.zeperfs.com/en/fiche1077-mazda-rx8.htm

http://www.car-specs.za.net/car-spec...nth=4&car=6243


In toate link-urile sunt prezentate datele tehnice a motorului "The Renesis engine – also 13B-MSP (Multi-Side Port) – which first appeared in production in the 2003 Mazda RX-8" sau ale derivtelor lui.

In toate publicatiile tehnice motorul este de 1308cmc

In cadrul DRE si anume in categoria street este permisa inlocuirea motorului stock cu altul de cilindree diferita atat timp ca se pastreaza amplasamentul. Aceasta regula impune alte implicatii si anume:

- Incadrarea in grupa NU O MAI POTI FACE DUPA TALON, ci dupa datele TEHNICE ALE PROPULSORULUI, cu alte cuvinte un BMW316 are in talon motor de 1600 iar sub capota v12 de 5000 cmc nu il poti incadra la S2 de exemplu


Revenind la ale noastre.... datele tehnice ale propulsorului vehiculului Mazda RX8 indica o capacitate cilindrica de 1308cmc - de aici si incadrarea lui in grupa respectiva.

Si ca performante dinamice, masina nu este "din alt film" in grupa S1, grupa castigata de RX8 datorita hondei ce a ratat startul.
Rius is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 12:24   #77
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Nu sunt un candidat la primul loc la S1. Cand vin CRX-uri sau Civic-uri nici nu am sanse la podium, cum a fost si aceasta etapa. As putea spune ca ma dau de placere. Dar tot nu pot sa fiu de acord cu voi. Nu are ce cauta RX8-ul la S1, adica clasa mezina. Stiu ca are motor de 1.3, dar nu este motor clasic, dezvolta 230cp stock.
Adica S1 este singura grupa care se termina la XX90cmc (1590cmc) tocmai ca sa nu intre Civic-urile VTi de 160cp (1595cmc) si sa dezechilibreze grupa, dar permitem incadrarea unei masini de 230cp. Stiu ca veti spune ca nu conteaza doar puterea, ci si alti factori printe care greutatea. Dar cand diferenta este de peste 100cp intre media puterii masinilor inscrise si RX8..

Daca tot pomenim site-uri iata si o comparatie : http://www.zeperfs.com/en/duel1077-1377.htm

Sper sa continuam discutia pe un ton constructiv si sa ajungem la un consens.

Personal propun ca la S1 sa apara :
S1
- pina la 1590 cmc NA , tractiune fata FWD si spate RWD
- pina la 1000 cmc supraalimentat , tractiune fata FWD si spate RWD
- pina la 1500 cmc diesel , tractiune fata FWD si spate RWD
- pina la 1300 cmc Wankel , tractiune fata FWD si spate RWD

PS: Nu a fost ok nici cursa mea din finala cand am terminat la mustata cu Corsa. Nu am stiut cine a castigat pana nu am luat bonul. Pe bon scria Winner la Corsa si m-am resemnat. Cand am ajuns la "echipa" mea mi s-a zis ca la microfon s-a anuntat ca "a castigat Honda" si m-am reasezat in zona "pre-start" (cel cu Corsa plecase din zona tocmai datorita anuntului de la microfon).
Ulterior a fost chemat cel cu Corsa sa se dea mai departe.. Am venit la voi si mi-ati explicat ca desi am scos timp mai bun, am pierdut din cauza timpului de reactie mai slab.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, probabil a fost corect si am pierdut pe bune. Dar nu mi s-a parut normal sa fiu anuntat castigator si sa trec de la la si apoi la in doar 2 minute.

Ne vedem la urmatoarea etapa! (cu RX8-ul la S2)
__________________

2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 15:51   #78
Sebylos

Stage 3
 
Sebylos's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Timpi !
Attached Files
File Type: xls timpi tulcea.xls (113.9 KB, 148 views)
Sebylos is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 15:56   #79
SiCeDaca

Stage 4
 
SiCeDaca's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 198
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Quote:
Originally Posted by Rius View Post
Vreau sa fac o precizare referitor la mazda RX8:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_RX-8

http://www.zeperfs.com/en/fiche1077-mazda-rx8.htm

http://www.car-specs.za.net/car-spec...nth=4&car=6243


In toate link-urile sunt prezentate datele tehnice a motorului "The Renesis engine – also 13B-MSP (Multi-Side Port) – which first appeared in production in the 2003 Mazda RX-8" sau ale derivtelor lui.

In toate publicatiile tehnice motorul este de 1308cmc

In cadrul DRE si anume in categoria street este permisa inlocuirea motorului stock cu altul de cilindree diferita atat timp ca se pastreaza amplasamentul. Aceasta regula impune alte implicatii si anume:

- Incadrarea in grupa NU O MAI POTI FACE DUPA TALON, ci dupa datele TEHNICE ALE PROPULSORULUI, cu alte cuvinte un BMW316 are in talon motor de 1600 iar sub capota v12 de 5000 cmc nu il poti incadra la S2 de exemplu


Revenind la ale noastre.... datele tehnice ale propulsorului vehiculului Mazda RX8 indica o capacitate cilindrica de 1308cmc - de aici si incadrarea lui in grupa respectiva.

Si ca performante dinamice, masina nu este "din alt film" in grupa S1, grupa castigata de RX8 datorita hondei ce a ratat startul.
Masina nu e din alt film. Corect spus. Nici la faza ca are motor de 1308 nu te pot contrazice. Era o chestie ca nu e bine incadrat in grupa, parerea mea si Stiu sau cel putin asa imi aduc aminte ca acum vreo 2 ani motorul wenkel pana in 1600 era in s2 tocmai pt faptul ca e un pic prea puternic pt AMARATELE de dacii care concureaza la s1. Dar pana cand nu voi veni cu argumente si probe nu va pot contrazice. Din acel motiv mi-am si cerut scuze fata de voi. RESPECT VOUA
SiCeDaca is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 16:10   #80
SiCeDaca

Stage 4
 
SiCeDaca's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 198
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

http://evenimenteauto.ro/drag-racing...e-2011-tulcea/
CITITI VOI REGULAMENTUL DE AICI SI SPUNETIMI SI MIE CE INTELEGETI VOI.
SiCeDaca is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 16:51   #81
sofer-de-duminica

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 23
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Sau in dyno reale!
ma faci sa rad...cand o sa ajunga RacingCode la performantele BOBA Motoring, abia atunci vei putea vorbi de "standuri reale" sau de stand-alone-uri romanesti performante...pana una alta, ei au demonstrat ceva, au facut o masina de 8,65s, si anul asta au una de 8,4s...si toate sunt facute de ei cap-coada: pistoane, biele, admisia, etc...cutia DSG facuta de prietenii lor de la Adrenalin Tuning, stand-alone KMS, dar programat de BOBA...

cand o sa faceti masini de sub 9 secunde, mai vorbim...pana una alta, la ei chiar se vad aia 973 de cai la roata...acrii sunt strugurii, nu??

In alta ordine de idei, desi multi ii critica pe baietii de la Powertech, ca standul lor arata puteri ireale la motor, si ca la roata puterea se reduce cu 30%, eu unul vad cum imi trage masina, si sincer, nu ma intereseaza ca au iesit 250 de cai pe stand, si la roata imi arata doar 190, poate sa imi arate si 150, eu stiu cum trage, si mai stiu ca de 3 luni merg zi de zi cu ea, si merge fara probleme, si cand e de tras, trage extraordinar, asa cu turbina ei obosita, de 11 ani...

Si sunt sigur ca vor cobori sub 10 secunde, poate chiar anul asta si posibil sa reuseasca asta cu vreo 2 masini
Spor la treaba baieti si mult succes in continuare...am tot respectul pentru cei care lasa rezultatele sa vorbeasca de la sine, ca de vorbit, vorbesc multi, dar de vazut, nu prea se vede nimic la unii
sofer-de-duminica is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 17:54   #82
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Esti retard?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 19:10   #83
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Nu cred dar stiu eu unul.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 20:02   #84
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Este stroker de 2L, de fapt proiectul si componentele folosite sunt prezentate pe forum la sectiunea noastra. Turbina eu cred ca este ok pt motorul asta, personal nu o "simt" a fi prea mare. Sunt convins ca vor aparea timpi la FWD de sub 10s, in cel mai scurt timp, indiferent ca ne vor apartine noua sau altora. Depinde acum de bugetul alocat de fiecare, 100 000 de euro e o suma colosala fata de cea pe care majoritatea ar avea-o disponibila realizarii unui astfel de proiect. Cred ca pt 10-12.000 de euro, sa-ti faci in tara asta, unde toate piesele trebuiesc importate, unde inca mecanicii se pricep cel mai bine la Cielo si Dacia, unde cursele organizate intr-un cadru propice au inceput sa apara doar de cativa ani, o masina de 10.XX sec este o realizare. Dar in acelasi timp sunt sigur ca atunci cand la noi vor fi masini ca cele ale lui BOBA de acum, ei vor fi cu cel putin cativa ani buni de experienta inaintea noastra...
Este un compromis foarte bun acea turbina pe 2.0l , mai ales ca nu e necesar dsa vina cuplul brutal fiind o singura punte motoare.
La 2.5 faceam referire pentru ca asa spune producatorul la fisa ei, nicidecum nu era o critica. Mie personal mi-a placut acest proiect din pdv al performantelor.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 21:29   #85
sofer-de-duminica

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 23
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Quote:
Originally Posted by Paul View Post
Nu cred dar stiu eu unul.
tare

individul asta, sebastian, nu intelege ca e depasit de situatie...si cand nu are alte mijloace de a contracara o idee, incepe cu jignirile...din ce scrie el pe aici, zici ca e Doctor Honoris Causa la 15 Universitati de Inginerie din lume, vine cu solutii, da verdicte, cum e mai bine, ce mai, le stie pe toate! Dar nu prea se vad rezultate...faptele vorbesc de la sine: sa comparam timpii masinilor de la etapa DRE Tulcea, cu timpii de la "cursa chinezeasca"...daca chiar vrea sa arate ca face tuning de calitate sa faca si el o masina care sa ii reprezinte firma la curse, cu rezultate bune, si atunci ar inchide gura tuturor...

omul a vazut ca e depasit, ca lumea a evoluat, si va evolua in continuare, dar el tot ancorat la inceputul anilor 2000 ramane, cu concepte expirate de mult...si comenteaza pe unde prinde, ca altceva nu prea are ce sa faca...

dar ar trebui sa ma invat minte si sa nu mai intru in "polemici" cu cine nu trebuie...
sofer-de-duminica is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 01:19   #86
razvanxx

Stage 4
 
razvanxx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 247
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Ibiza vs Bmw :
https://www.youtube.com/watch?v=zDi33...epWuFiBqOyrWfg
razvanxx is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 06:33   #87
kos_YRC
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 801
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CHEVROLET]
[Unknown Racers]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

https://www.youtube.com/watch?v=QxemhLvDgBI Godzilla 9,7s

https://www.youtube.com/watch?v=_6iqTUiU3Ok GJ99SIX VS Clio DDO

https://www.youtube.com/watch?v=-UwuOPclmTw GTR Exelexis 9.04s

https://www.youtube.com/watch?v=YCuj3niwWUA Godzilla 9s
kos_YRC is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 14:56   #88
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Quote:
Originally Posted by Sebylos View Post
Timpi !
nu merge sa deschid, mai poti pune inca 1 data daca te rog
roli is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 16:33   #89
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Problema asta am avut-o si eu daca tot nu merge roaga pe cineva sa il salveze dinou si sa iti trimita documentul dinou.
Attached Files
File Type: xls timpi tulcea(1).xls (113.9 KB, 32 views)
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 16:36   #90
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Drag Racing Events Tulcea 6/7 iulie.

Din pacate tot nu merge, dar iti multumesc pt ajutor.
roli is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -