Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-12, 11:50   #1
zx9rmania

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 27
Default Curse de 1 mila in Romania

Salut!

Eu cred ca ar fi foarte interesant daca am putea sa organizam astfel de curse, poate chiar si 1/2 mile ar fi ok.

Vad din ce in ce mai multi ce opteaza pentru astfel de curse, in State sunt cred in jur de 10 astfel de competitii anual, cea mai cunoscuta probabil Texas Mile. In Europa avem Moscow 500+ si am mai auzit in Germania de astfel de curse, nordicii opteaza pentru formula 50-250 kmh etc.

Cred ca avantajele unei astfel de curse sunt faptul ca se pot folosi masini in mare masura street, ca nu sunt diferentieri atat de mari in ceea ce priveste suspensia, transmisia, cauciucuri etc (dar sigur ca si ele conteaza) si vorbim mai mult de puterea bruta a masinii, coeficient aerodinamic, greutate, ceva mai multa fiabilitate a masinii comparativ cu 1/4 si de ce nu curaj si mult spectacol.

Cred ca atat masinile de drag de clasa superioara insa si multe altele ce nu sunt prezente acolo pot sa se inscrie si sa concureze cu succes.

Eu as fi dispus sa ajut daca ar fi oportun, fie ca sponsor sau/si ajutor in organizare, logistica etc. Nu stiu cum se abordeaza un astfel de subiect, dar probabil oameni impatimiti si experimentati ca Gaju de exemplu ne pot ajuta....


Poate facem o speciala in 2012 la Tulcea si pe o jumatate de mila ? Posibil sa nu fie suficienta pista pentru mai mult. Nu stiu ce costuri implica, eforturi logistice, masuri de securitate detaliate, etc.

Uitandu-ma la vecini, am vazut ca folosesc fie aeroporturi cu piste fff lungi, fie sosele obisnuite cu doua benzi minimum si gard de protectie lateral.


Pareri ?
zx9rmania is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 17:28   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

..de unde ai tras concluzia cu "mai mult spectacol" ? .. ai fost pana acum la vreuna dintre etapele nationale de drag (DRE) sa vezi cum e cu spectatorii si ce doresc sa vada? Doi la mana, este INFINIT mai periculos ( nu-i nevoie sa detaliez) , trei la mana ... ai limita DRASTIC numarul participantilor la doar cativa .. apoi, ar apare si foarte multe masini stock ...eu nu vad absolut nici un "spectacol" la vreun porsche stock ce trece linia de sosire cu 300+ km/h .. unde mai pui ca nici macar nu exista un start... orice competitie de viteza trebuie sa aiba un START .. adica locul de plecare, o linie unde ambii concurenti trebuie sa fie PE LOC ,pentru o cuantificare corecta a performantelor... personal mi se par niste aberatii teribile porcariile cu "start lansat" promovate de diverse trusturi media de papagali, indferent cum se numesc ele si ce crede vaduva X sau bucatarul Y despre respectiva publicatie.
In alta ordine de idei , sfertul de mila este un etalon al performantei folosit pe intreg mapamondul.
Eu inteleg a fi spectacol acolo unde participa masini special pregatite pentru drag, cu sacrificii si cu adoptarea unor solutii inedite cateodata...adica vreau sa vad creativitate si capacitatea de a te incadra in niste resurse limitate, nu vreau sa vad..(extrapoland un pic aici ) .. trei veyron-uri cu soft , 5 porsche si 4 lambo ... Vreau sa vad "gloante" de masini, nu "adormite" cu jante bling-bling pe 22" ,care se trezesc abia dupa 3-400m, acolo unde majoritatea spectatorilor aflati in zona liniei de start, nu vad nimic .
Noi abia acum avem un mic cheag de oameni care isi dezvolta proiecte speciale pentru drag..cu greutati si cu sacrificii... si tu vrei sa le dai tuturor o palma peste ceafa sa le cada sapca peste uochi, ce cauta ei cu "cazanele" alea la competitii in care vii dumneata cu supercar de 200k ++ euro ...

...parerea mea...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 18:37   #3
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by zx9rmania View Post
Salut!

Eu cred ca ar fi foarte interesant daca am putea sa organizam astfel de curse, poate chiar si 1/2 mile ar fi ok.

Vad din ce in ce mai multi ce opteaza pentru astfel de curse, in State sunt cred in jur de 10 astfel de competitii anual, cea mai cunoscuta probabil Texas Mile. In Europa avem Moscow 500+ si am mai auzit in Germania de astfel de curse, nordicii opteaza pentru formula 50-250 kmh etc.

Cred ca avantajele unei astfel de curse sunt faptul ca se pot folosi masini in mare masura street, ca nu sunt diferentieri atat de mari in ceea ce priveste suspensia, transmisia, cauciucuri etc (dar sigur ca si ele conteaza) si vorbim mai mult de puterea bruta a masinii, coeficient aerodinamic, greutate, ceva mai multa fiabilitate a masinii comparativ cu 1/4 si de ce nu curaj si mult spectacol.

Cred ca atat masinile de drag de clasa superioara insa si multe altele ce nu sunt prezente acolo pot sa se inscrie si sa concureze cu succes.

Eu as fi dispus sa ajut daca ar fi oportun, fie ca sponsor sau/si ajutor in organizare, logistica etc. Nu stiu cum se abordeaza un astfel de subiect, dar probabil oameni impatimiti si experimentati ca Gaju de exemplu ne pot ajuta....


Poate facem o speciala in 2012 la Tulcea si pe o jumatate de mila ? Posibil sa nu fie suficienta pista pentru mai mult. Nu stiu ce costuri implica, eforturi logistice, masuri de securitate detaliate, etc.

Uitandu-ma la vecini, am vazut ca folosesc fie aeroporturi cu piste fff lungi, fie sosele obisnuite cu doua benzi minimum si gard de protectie lateral.


Pareri ?
abia avem 2 piste pentru 402m dar pt 1 mila ?nici macar pt 800m nu avem!
nu cred ca te-ai dat vreodata la tulcea de vb de tulcea sa sti cat e de lunga daca nu ma insel cred ca are maxim 1km
ce vezi tu pe internet m5board, 500+, dragtimes...scuza-ma aia au piste si sosele si BANI si masini de 1500cp.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 22:33   #4
zx9rmania

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 27
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Otopeni are pista de 2 mile si ceva, sigur ca nu va obtine nimeni autorizatie acolo dar ca exemplu avem si noi locuri cel putin teoretice, este usor sa spui nu putem, nu avem, tipic romanesc, hai sa ne gandim unde s-ar putea organiza, poate fi si o strada obisnuita cu latime suficienta si parapeti.

Tulcea are 1800 de m, deci pentru 1/2 mile probabil se poate organiza.

Subiectul nu este daca m-am dat sau nu la Tulcea, daca tot vrei sa arati superioritatea ta, arata la timp pe pista sau cu idei constructive, nu cu presupuneri gratuite.



Am verificat pe net despre Baneasa :

Dispune de o pistă de 3.200 m lungime și 60 m lățime. Pānă la īnființarea Aeroportului Internațional Otopeni īn 1970, acesta era principalul aeroport din capitala Romāniei.


Aici este posibil sa se obtina autorizatie, ce ziceti ?
zx9rmania is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 23:08   #5
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

nu stiu cum ai masurat tu pista de la tulcea dar eu in 402m cand ma dau dupa finish in max 500m se termina asfaltul.
nu imi arat nicio superioritate dar pe dale de asfalt cum sunt pe aeroport la 300km/h nu stiu in ce conditii de siguranta se desfasoara cursele...dar pe baneasa sau facut cu tuning days cu toate rahaturile sa se incaseze bani grei nu doar drag cu 2-300 de spectatori
eu stiu ce visezi tu si eu visez la fel dar nu avem unde in romania.asta trebuie sa intelegm cu totii.
este doar opinia mea, nu trebuie sa sari in sus,ai pus o intrebare publica pe forum iar eu ti-am raspuns.
Bafta
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 00:51   #6
zx9rmania

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 27
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

am cautat pe google si am gasit si pt tulcea lungimea pistei, daca autoritatile au raportat eronat inseamna ca si eu am scris tampenii, nu uita ca ai si partea unde stau concurentii care este de vreo 200 m cred, poate mai mult, si apoi este o portiune inchisa iar de cateva sute de metri, , deci 400+500+200+xxx pista inchisa, dar cum ziceai tu eu n-am fost la Tulcea, ce stiu eu ?

Nu contest ca Baneasa ar putea fi nesigur, dar nu este singura locatie, la asta m-am gandit eu, probabil cum zici ca nu o sa avem prea curand daca nu ne punem capul la gandit, chiar si asa este destul de improbabil, cred ca se poate organiza un eveniment chiar si televizat cu ceva banuti din reclame, se poate face streaming pe net/$ si imprastiata peste tot informatia, se poate organiza in cadrul tuning days poate...probabil ca exista multe alte feluri de a gasi finantare, daca ne limitam doar la eforturile potentialilor participanti si spectatori, sigur nu iese nimic. Nu ma pricep la public events, dar probabil altii de aici pot sa dea idei.

Ma rog, era o idee asa de -10 grade cand oricum nu se intampla mai nimic

Succesuri pe linie de drag.... indiferent de lungime !!!
zx9rmania is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 08:01   #7
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Salut

Tulcea - exclus ca pista nu permite rulaje la viteze peste 250 km/h pe toata lungimea ei din cauza denivelarilor
Arad - poate duce linistit

Parc auto pt asa ceva : - aproape inexistent

De abia am inceput cu 402 , nu suntem pregatiti pt asemenea salt , mai ales din pct de vedere tehnic (sisteme de franare mai ales )

De partea cu sponsori , crede- ma ca e aproape imposibil , anul trecut au fost multi care nici pe gratis nu au venit , daca doresti sa ne ajuti , da un mail la inscrierecurse@gmail.com cu ce posibilitati si care ar fi dorintele tale si putem discuta
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 14:28   #8
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

O idee foarte buna!
Ce-i drept, cam greu de realizat pe 1 mila in Romania, dar macar pe 800 m si tot ar fi ceva.

Bineinteles, aceste curse sa nu le inlocuiasca pe cele de 400m, ci sa le completeze.
__________________
335i
piele_bps is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 01:39   #9
cstavaru

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 119
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by gaju View Post
Parc auto pt asa ceva : - aproape inexistent
Parcul auto il poti gasi pe A2 in noptile de vara, e destul de numeros
cstavaru is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 11:36   #10
babyzette

Stage 2
 
babyzette's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

mie unul mi-ar convenii super mult cursele pe o mila, dar sunt prea
putini in situatia mea.
Cand o sa construim si noi un complex ca ala de la moscow unlim 500
... poate atunci, pana una alta ne vdm pe autostrada!!
__________________

There's no replacement for displacement
C6 Z06 LSX ~1000HP
https://forum.4tuning.ro/261-chevrole...d-1000-hp.html
https://www.youtube.com/watch?v=iGP495qUYhY
babyzette is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 11:45   #11
cstavaru

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 119
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by babyzette View Post
mie unul mi-ar convenii super mult cursele pe o mila, dar sunt prea
putini in situatia mea.
Cand o sa construim si noi un complex ca ala de la moscow unlim 500
... poate atunci, pana una alta ne vdm pe autostrada!!
Eu cred ca ai putea face senzatie la 400m...dar trebuie putin gandita suspensia si anvelopele spate. Ai arcuri lamelare pe spate ?

E pacat de puterea aia sa nu vii la Tulcea & stuff
cstavaru is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 18:45   #12
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by babyzette View Post
mie unul mi-ar convenii super mult cursele pe o mila, dar sunt prea
putini in situatia mea.
Cand o sa construim si noi un complex ca ala de la moscow unlim 500
... poate atunci, pana una alta ne vdm pe autostrada!!
Vezi ca fara anvelope nu te mai primim.
piele_bps is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 06:37   #13
babyzette

Stage 2
 
babyzette's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by cstavaru View Post
Eu cred ca ai putea face senzatie la 400m...dar trebuie putin gandita suspensia si anvelopele spate. Ai arcuri lamelare pe spate ?

E pacat de puterea aia sa nu vii la Tulcea & stuff
Quote:
Originally Posted by piele_bps View Post
Vezi ca fara anvelope nu te mai primim.

Anvelope, are baiatu; putere, are baiatu ... trasmisie, nu are baiatu!!
babyzette is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 14:33   #14
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by babyzette View Post
Anvelope, are baiatu; putere, are baiatu ... trasmisie, nu are baiatu!!
Ola, Tremec TKO 600 - new are baiatu on stock si nu foloseste - if any help visit us
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 19:03   #15
babyzette

Stage 2
 
babyzette's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: Curse de 1 mila in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Ola, Tremec TKO 600 - new are baiatu on stock si nu foloseste - if any help visit us
Sal George!

Pai T56 -ele meu tine cam 700 ft/lbs si TKO 600 tine 600 ft/lbs

Ce ma intereseaza e un Tremec TR6060, aia de pe ZR1, daca stii ceva...

Oricum, merci!!
babyzette is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -