Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-08-11, 06:19   #1
A3cosmin

Stage 2
 
A3cosmin's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 39
Default 28 august - Slatina 402 m

In SLATINA au aparut deja afise cu anunt despre accelerare 402m pe data de 21.08.2011. Deci asteptam cat mai multi participanti care speram ca au uitat neintelegerile (piedicile) in organizarea curselor de pana acum !
A3cosmin is offline  
Old 10-08-11, 08:11   #2
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

))) e si la tulcea ... deci e clar SE AMANA !!!)
TOBA^ is offline  
Old 10-08-11, 12:01   #3
bogdan23sb

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 35
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

nu e nimic oficial pana nu se vor avea toate autorizatiile la zi nu se face absolut nimic, iar noi am organizat de obicei la inceputul luniii septembrie
bogdan23sb is offline  
Old 10-08-11, 21:10   #4
A3cosmin

Stage 2
 
A3cosmin's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 39
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

pe afis e modificata data initiala de 21 cu 28.08.2011 dar pe dispozitia de la primarie pentru oprirea circulatiei semnata de primarul Valcov apare data de 21.
Asteptam un oficial sa intre sa ne lamureasca
A3cosmin is offline  
Old 11-08-11, 07:20   #5
A3cosmin

Stage 2
 
A3cosmin's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 39
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

Quote:
Originally Posted by bogdan23sb View Post
nu e nimic oficial pana nu se vor avea toate autorizatiile la zi nu se face absolut nimic, iar noi am organizat de obicei la inceputul luniii septembrie
cum poti sa zici ca nu e oficial cand afisul e clar de la RUSOIL- care e organizatorul-sponsorul principal. In ce masura le-au pus atunci?
Ori nu stii ce vorbesti ori nu stiu ei sa informeze lumea
A3cosmin is offline  
Old 11-08-11, 08:47   #6
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

Quote:
Originally Posted by TOBA^ View Post
))) e si la tulcea ... deci e clar SE AMANA !!!)
Ma bucur mult ca ai "intuit" ca avem un mare respect pentru Gaju, DragRacingEvents si evident toti pilotii participanti la etapele din acest prim cmpionat national, de care am fi extrem de onorati cu o participare la o etapa de "divizia a II-a" la Slatina.
Pentru ca am avut probleme la tentativele anterioare de organizare, am depus dosarele "spre aprobare" in urma cu aproape 2 luni, iar la data respectiva ne incadram cu data de desfasurare in calendarul sportiv anuntat la inceputul anului, cand nu ne suprapuneam cu nici un alt eveniment sportiv similar. Din motive pe care le inteleg perfect, in urma cu cateva saptamani, DragRacing a programat etapa combinata de la Tulcea din 20 si 21 august, iar noi am primit doar ieri 10 august decizia de aprobare a competitiei.
Evident am depus imediat o cerere de modificare a datei de desfasurare a cursei pentru data de 28. august 2011, care speram sa fie aprobata in 2 - 3 zile.
Voi reveni cu precizarile necesare, imediat ce va fi posibil.
Le multumesc si celor doi slatineni care s-au repezit sa mediatizeze evenimentul, pentru ca dovedesc mult atasament fata de actiune (dar poate ar fi fost mai bine sa discutam inainte la un telefon pentru a nu genera eternele confuzii, vizavi de automobilismul oltean )
raulllamboiu is offline  
Old 11-08-11, 09:00   #7
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

Succes !!!!

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Ma bucur mult ca ai "intuit" ca avem un mare respect pentru Gaju, DragRacingEvents si evident toti pilotii participanti la etapele din acest prim cmpionat national, de care am fi extrem de onorati cu o participare la o etapa de "divizia a II-a" la Slatina.
Pentru ca am avut probleme la tentativele anterioare de organizare, am depus dosarele "spre aprobare" in urma cu aproape 2 luni, iar la data respectiva ne incadram cu data de desfasurare in calendarul sportiv anuntat la inceputul anului, cand nu ne suprapuneam cu nici un alt eveniment sportiv similar. Din motive pe care le inteleg perfect, in urma cu cateva saptamani, DragRacing a programat etapa combinata de la Tulcea din 20 si 21 august, iar noi am primit doar ieri 10 august decizia de aprobare a competitiei.
Evident am depus imediat o cerere de modificare a datei de desfasurare a cursei pentru data de 28. august 2011, care speram sa fie aprobata in 2 - 3 zile.
Voi reveni cu precizarile necesare, imediat ce va fi posibil.
Le multumesc si celor doi slatineni care s-au repezit sa mediatizeze evenimentul, pentru ca dovedesc mult atasament fata de actiune (dar poate ar fi fost mai bine sa discutam inainte la un telefon pentru a nu genera eternele confuzii, vizavi de automobilismul oltean )
TOBA^ is offline  
Old 11-08-11, 09:43   #8
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

Quote:
Originally Posted by A3cosmin View Post
cum poti sa zici ca nu e oficial cand afisul e clar de la RUSOIL- care e organizatorul-sponsorul principal. In ce masura le-au pus atunci?
Ori nu stii ce vorbesti ori nu stiu ei sa informeze lumea
Apropo ... vad ca esti foarte bine si prompt informat.
Ai aflat cumva daca nea Ilie (sau altcineva), sponsorizeaza cu ceva aceasta etapa?
Din cate stiu, cel in discutie are niste probleme momentan, iar de alti amatori care "sa bage banii in prostii" ... nu am prea auzit in ultima perioada. Poate deaceea sunt atatea probleme in zona cu aprobarile
(ex: de data asta nu se mai tine si Mosteniul in paralel ... nu ca ar fi fost cine stie ce cursa, dar era macar o actiune motorsport zonala, pe care chiar o pusesem la punct cu cronometrarea de precizie, distincta pe ambele tipuri de concurs: VTM + accelerare si TOTAL).
raulllamboiu is offline  
Old 11-08-11, 10:29   #9
A3cosmin

Stage 2
 
A3cosmin's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 39
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 21 august 2011

nu stiu nimic despre asta dar stiu ca se mai implica in astfel de evenimente in vremurile bune - acum cu criza asta nu mai stiu dar nu ar trebui sa-l afecteze asa mult deoarece pretul la carburanti e destul de ridicat
A3cosmin is offline  
Old 11-08-11, 22:57   #10
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

Multumesc mult de tot moderatorului care a schimbat data de desfasurare a evenimentului de la Slatina.
As fi solicitat personal acest lucru, dupa emiterea adresei de modificare a Art. 1 din Dispozitia primarului municipiului Slatina, nr. 1569 / 08.08.2011 (pe care o atasez pt. a sublinia caracterul oficial al anuntului). Datorita evenimentelor anterioare, am fost tentat sa "suflu si in iaurt", dar pentru ca a fost deja operata modificarea, doresc sa o sustin, printr-o confirmare din partea organizatorului, exprimandu-mi convingerea si tot odata speranta ca din acest moment, nu pot aparea situatii neprevazute, care sa inpiedice Slatina in lansarea oficiala a curselor legale de accelerare, desfasurate profesional conform regulamentului DragRacingEvents.
Voi reveni cu detaliile particulare de desfasurare a concursului.
Desi cu o saptamana inainte va avea loc la Tulcea un regal in materie, sper sa avem printre oaspetii nostrii, cat mai multi dintre pilotii consacrati ai zilei (care sa scoata in evidenta frumusetea si particularitatile acestui gen de intrecere sportiva), dar mai ales a reprezentantilor stafului tehnic de cronometrare DragRacing, care sa ne supervizeze la intocmirea listelor de performanta si sa ne indrume in corectarea eventualelor erori sau inadvertente din sistemul propriu de cronometrare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Dispozitie primar SLATINA - accelerare.jpg
Views:	140
Size:	789.9 KB
ID:	2116634  
raulllamboiu is offline  
Old 12-08-11, 11:31   #11
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

mai sunt 2 saptamani pana la cursa respectiva,eu zic sa postati oficial regulamentul si grupele.avem grupe street si profi?se ofera premii?cat costa inscrierea?
JimGod is offline  
Old 12-08-11, 13:18   #12
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

Ma voi ocupa in cursul zilei sa transmit datele preliminare.
In principiu vom respecta regulamentul DragRacingEvents pana la cele mai mici detalii (grupe de automobile, sistem de concurs: calificari - finale - ev. o suprfinala intre timpii cei mai buni, cronometrare ...)
Intentia este ca rezultatele de la noi sa poata fi comparate cu cele din etapele oficiale ale campionatului national si sa constituie repere de performanta pentru piloti si mecanicii preparatori.
Taxa va fi de 100 lei, indiferent de grupa, fara taxe suplimentare, mecanici, piloti, public. Se vor da cupe la castigatorii grupelor si diplome cu timpul cel mai bun tuturor participantilor.
Subiectul "economic", relatia cu sponsorii (daca se vor gasi ) si gestiunea financiara, nu este insa responsabilitatea mea, deci ii voi solicita presedintelui clubului organizator, detalii concrete, pe care am sa le postez imediat, sau le va face altcineva din "staful" de la Slatina

Last edited by raulllamboiu; 12-08-11 at 13:27.
raulllamboiu is offline  
Old 12-08-11, 21:46   #13
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

Sambata ,27 August...spre seara va dau si eu un raspuns.Am fost o data degeaba in Slatina...a doua oara suflu si-n iaurt.
mecarm is offline  
Old 16-08-11, 09:34   #14
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

Or sa fie puse pe forum formularul de inscriere si lista cu masinile participante ?
Grupa moto o sa fie ?
trafy-vr6 is offline  
Old 16-08-11, 20:33   #15
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: CURSE LEGALE SLATINA 28 august 2011

Este dificil in timp ce se pregateste un adevarat festival pe aeroportul din Tulcea, sa vorbesti despre o etapa de accelerare pe un circuit stradal. Pentru ca totusi am facut anunturile preliminare, indraznim sa credem ca iubitorii motorsportului se pot delecta la sfarsitul saptamanii următoare (duminica 28 august), ca participanti sportivi sau spectatori, la o etapa absolut noua de accelerare la Slatina, atat ca locatie de concurs, cat si ca mod de desfasurare.
Principala noutate (pe langa pista de intrecere), o constituie sistemul de cronometrare (celule ce comanda soft precizie 1/1000 sec), sincronizate cu START electronic cu semafor, tip "pom de craciun". Intreg sistemul este automatizat, functionand in bucla de 30 de sec., interventia arbitrului ne fiind posibila, decat in caz de forta majora, pentru oprirea temporara a procedurii de START.
Inainte de a da toate detaliile tehnice si lamuririle suplimentare privind modul de desfasurare a etapei, as dori totusi sa precizez un aspect important:
- noi, aici la Slatina, nu avem forta financiara, experienta si dotarea echipei DragRacing Event, ci doar o pasiune pentru sportul auto echivalenta. Ceea ce ne propunem este sa fim demni de postura de esalonul II al acestui prim campionat de accelerare din Romania, sa evoluam vizavi de ei, sa oferim posibilitati de antrenament pentru consacrati si de afirmare pentru incepatori si poate intr-o buna zi sa devenim o locatie alternativa pentru o etapa (sau mai multe) de "national"

In primul rand, precizari referitoare la traseul de concurs (am atasat o schita):
Pista propriuzisa de concurs, care va fi oprita circulatiei publice pe 28 august intre orele 9.00 si 14.00, se compune din doua tronsoane, cu latimea de 15 m (bulevard cu doua benzi pe sens, fara rigola de separare sensuri):
1. - o portiune dreapta, perfect aliniata de: 893 m
2. - un segment deviat la aprox. 38 grd dr. de: 166 m
Configuratia zonei de concurs va fi urmatoarea:
pe tronsonul 1.
- 45 m = zona de START
- 403 m = zona de accelerare
- 455 m = zona franare preliminara
pe tronsonul 2.
- 166 m = zona de franare totala (pe aceasta zona, fiind deviata de la traiectoria principala, cele doua masini se vor alinia pe banda dreapta (dupa 95 de m) in sensul cursei pentru a intra in bucla de revenire - va fi bine semnalizata si supravegheata de comisari de traseu)
Voi reveni cat mai curand posibil cu precizari la regulamentul particular, grupele de masini, programul competitiei ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Circuit 1  ACELERARE Slatina 2011.kmz.jpg
Views:	99
Size:	144.6 KB
ID:	2121683  
Attached Files
File Type: doc Semaforul de START.doc (31.0 KB, 27 views)
File Type: doc CERERE INSCRIERE Slatina.doc (45.0 KB, 22 views)
raulllamboiu is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -