Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-07, 23:43   #166
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Quote:
Originally Posted by AlexGBY View Post
I-am povestit tatalui meu de aceasta discutie...(detine o firma de constructii, dar este si avocat)
Mi-a zis ca ideea este foarte buna, dar sa nu ne grabim pana nu avem o imagine clara a ceea ce vrem sa realizam. Parerea lui este ca trebuie sa incepem cu rezervarea denumirii unei societati pe actiuni (de exemplu Drag Racing Romania S.A.) si sa deschidem contul in numele acesteia. Toate depunerile in acest cont se vor transforma la inregistrarea firmei in actiuni cu valoare fixa. (de exemplu 100 RON). Procedura nu e chiar foarte complicata si ar multumi pe toata lumea.
Pe langa subscrierile facute de membrii fondatori, ulterior se pot emite un numar "n" de actiuni pentru capitalizarea firmei.
Ne sfatuieste sa ne gandim foarte serios la locatie, pentru ca de asta depinde valoarea de achizitie a terenului (1 km lungime si 50-60 m latime). Ideal ar fi un teren agricol situat in apropiere de autostrazi sau inele de centura. Trebuie sa luam in calcul ca sunt necesare inafara pistei propiu-zise si un pavilion administrativ, parcari(unele chiar acoperite), spatii de cazare pentru cei care vin din afara Bucurestiului, tribune, un minimum de echipamente electronice (pom de craciun, cronometre etc.). Toate acestea dau valoarea aproximativa a investitiei. De aici incolo va trebui sa ne gandim daca suma pe care o subscriu cei interesati in proiect este suficienta sau trebuie apelat la un imprumut bancar, ceea ce presupune un plan de afaceri... Sper ca am inteles bine ce mi-a explicat dar o sa-l mai intreb zilele urmatoare. Voi ce parere aveti?
E clar ca cerem sprijin pt obtinerea de fonduri in vederea construirii unei piste de concurs.
Teren trebuie min 900m / 50m , banda asfaltata de 10m cu platou de 50/50 la fiecare capat.
Knowhow-ul este si cronometrarea este deja.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:45   #167
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

-Cu siguranta se va ajunge aici dar pana la denumiri , firme ...planuri de afaceri .....noi tot pe strada suntem.
-Important este sa ne miscam si cred ca este momentul.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:50   #168
BlacK_KilleR

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 388
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Pai cred ca toti putem fi de acord cu faptul ca primul lucru care trebuie facut e sa gasim locatia si sa aflam cat costa toata tarasenia,nu?
BlacK_KilleR is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:55   #169
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

-O locatie ar fi gasita deja....TITU, la 50 de km de Bucuresti am o oferta pt 20 de Ha adica 200.000 m2 la 5000 Lei Hectarul . Zona este perfect plana si avem si sprijinul primariei.
-Am mai gasit ceva langa Giurgiu mai ieftin dar inca nu am aprofundat din cauza loactiei f sudica.
-Sunt sigur ca daca fiecare dintre noi s ar interesa se pot gasii locatii mult mai bune care cu adevarat merita. locatia pe care am gasit o eu este data ca exemplu, dar daca a ti vedea locul......a ti spune ca a fost nascut pt pista.
-Ganditi va ca locatia va avea nevoie de parcari gigantice si daca 10 Ha vor fi suficiente pt pista si utilitati alte 10 Ha vor fi parcari.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 07:52   #170
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

foarte buna inititativa eu zic ca trebuie promovata mai mult pe toate forumurile de specialitate situri etc... fiecare sa dea massuri etc... pe dupa masa o sa incerc sa pun pe cateva forumuri ale altor cluburi.
cat despre locatie titu e super...drumu pana acolo este foarte bun si lejer ....

sa speram ca facem ceva.. pana la urma

idea e de promovare

sebi ziceai ceva de o emisiune la miezul problemei ... se mai aude cva?
eu zic ca asta e un pct f bun de plecare pentruo discutie publica
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 07:58   #171
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

a venit momentul ca toti adminii ... toti cei care detin forumuri/site-uri .. toti cei care au prieteni care au forumuri si site-uri ...
sa inceapa sa puna osu la treaba, mai exact,sa faca publicitate..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 21:58   #172
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

io astept sa se stabileasca clar cum se va face, ideea cu contul este f buna, insa sunt sigur k foarte multi se gandesc la : ,,daca depun banii eu ce avantaje voi avea fata de celalalt" ideea cu actiunile este cea mai corecta din toate punctele de vedere, cum sa mai zis mai inainte prin actiuni fiecare posesor de actiuni va avea de castigat din chestia asta, cu siguranta vor exista niste actionari majoritari iar pe langa ei si restu, iar prin actiuni la un moment dat oamenii pot vinde actiunile si in acelasi timp stiin k au legal o parte din acea pista.Dupa ce se va clarifica toata partea asta voi da din coate cat pot de mult sa fac publica chestia asta.Io zis sa va ganditi serios rau la treaba cu societate pe actiuni pt k asa zic eu k va sari mult mai multa lume cu bani , in principal OAMENI CU BANI care nu sunt f caritabili dak nu au o siguranta k la un moment dat isi vor scoate investitia.
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:07   #173
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

parerea mea.......sa facem ceva in colaborare cu o televiziune (proTV,otv,etc..) sa fie cunoscut cont'ul si poate sa atraga sponsori....acu nush mi-am zis si eu o parere.....
bodo is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:11   #174
Panacota
VW Driver

Stage 4
 
Panacota's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 207
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Super tare ideea si dak ajuta cu ceva poate reusesc sa obtin de la patronul meu vre-o sponsorizare sau ceva de genul asta deoarece lucrez la o firma de constructii.
Panacota is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:16   #175
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

https://forum.4tuning.ro/54-comunicate-cluburi/58349-cerere-sprijin-curselor-legale.html
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:17   #176
NSL_KiwY
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
NSL_KiwY's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 381
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Propun ca cei care lucreaza in photoshop sa faca un banner cu proiectul si toti cei care putem sa.l punem pe diverse site-uri,forumuri etc etc..,
NSL_KiwY is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:19   #177
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Quote:
Originally Posted by NSL_KiwY View Post
Propun ca cei care lucreaza in photoshop sa faca un banner cu proiectul si toti cei care putem sa.l punem pe diverse site-uri,forumuri etc etc..,
Ar fi bine sa intrati si la adresa de mai sus daca vreti curse.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:19   #178
robertzEL_bz

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 463
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

si eu va pot ajuta dak e chestia cu contu ...contribui si eu...si la partea de constructii firma mea se ocupa cu constructii civile ....industriale....etc.... am utilaje...poate pot ajutaa si cu asta ....haideti sa facem ceva!!
robertzEL_bz is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:23   #179
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Quote:
Originally Posted by robertzEL_bz View Post
si eu va pot ajuta dak e chestia cu contu ...contribui si eu...si la partea de constructii firma mea se ocupa cu constructii civile ....industriale....etc.... am utilaje...poate pot ajutaa si cu asta ....haideti sa facem ceva!!
https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=58349
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:46   #180
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

-Cum am promis am facut contul.
-Acum vor urma multe pagini de vorbe si interese.......eu am un singur interes: SA FAC ACEA PISTA SI NU AM SA MA LAS PANA NU REUSESC.
--B C R-
-RO76RNCB0318043727750001-
F_L_R is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -