Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-11, 08:33   #16
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

cu multi ani in urma,a venit un domn care pana intr-un moment a organizat FIA GT in romania si ne-a propus sa il sustim ,sa il votam ,etc...sa aduca FIA GT in romania , ca el o sa faca ceva si pt noi si o sa facem si o sa dragem ,ca ne da in fiecare luna aprobarile necesare sa organizam curse in bucuresti ...am stat nopti la discutii ,yam facut evenimente ,am stat zile in frig ,ne-am ocupat de organizare...am mers la vot ... dupa care a faceut rost de aprobarile de organizare FIA GT dupa care nu ne-a mai cunoscut !!!nu mai avea timp de noi !!!
https://www.youtube.com/watch?v=B84UN...mbedded#at=480

Romanul e satul de promisiuni !!!
__________________
Hotel Amphitryon - www.hotelamphitryon.ro
Spalatoria Auto Amphitryon

Last edited by TOBA^; 05-04-11 at 08:38.
TOBA^ is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 13:59   #17
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Nu se stie niciodata de unde sare iepurele....asa ca am complectat formularul.Succes !!!Incercarea moarte n-are.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 19:53   #18
Balaurr

Stage 5
 
Balaurr's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,843
Member of:
[VW]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

speranta moare ultima..asa ca am completat si eu
Balaurr is offline   Reply With Quote
Old 09-05-11, 13:28   #19
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

daca ar fi fost ceva serios s-ar fi pus pe prima pagina frumos sa il vada toata lumea si sa il completeze cat mai multi, pana atunci pentru 4tuning primeaza showurile de pasarici goale...
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 12:09   #20
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
daca ar fi fost ceva serios s-ar fi pus pe prima pagina frumos sa il vada toata lumea si sa il completeze cat mai multi, pana atunci pentru 4tuning primeaza showurile de pasarici goale...
4tuning nu mai este si nu va mai fi ce a fost odata
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 18:29   #21
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Done si eu!
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:53   #22
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

gata si eu.
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 21:07   #23
world cars

Stage 5
 
world cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 921
Member of:
[DACIA]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

l-am completat si eu
world cars is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 08:47   #24
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Bafta !
Am completat si eu !
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 15:59   #25
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Mie m-i se pare ciudat ca pe un forum auto un topic denumit cum sa agati o femeie are 130+ pagini , ca si multe alte topicuri total pe langa, si asta doar 2 pagini. Am completat si eu cand a aparut topicul dar ca orice roman ,ma gandesc tot timpul la zicala aia....vrabia malai viseaza. E bine ca exista speranta si promisiuni...macar atat.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 21:07   #26
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Oricum e mai simplu decat sa faca cineva un circuit.
Ar fi interesant.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 01:59   #27
onyxonyx

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 23
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

sal
are idee careva cat ar putea sa coste sa faci un circuit nu neaprat omologat , ceva gen amkart , dar pentru masini ?

cam cati m2 ar trebuii sa aiba terenul ? cat de lung ar trebui sa fie circuitul , si cat de lat ? sa iei un teren pe langa centura bucurestiului si sa torni niste asfalt ma gandesc ca nu e chiar o avere ....

ar fii lumea dispusa sa plateasca o taxa de intrare ? , ca pana la urma banii investii ar trebuii si recuperati , plus ca trebuie platiti si niste salariati , contabil , intretinut asfaltul...
onyxonyx is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 13:08   #28
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

În baza H.G. Nr. 1184 din 6 septembrie 2006 a fost aprobată transmiterea din domeniul public al statului şi din administrarea Ministerului Apărării in domeniul public al judelului Mureş şi in administrarea Consiliului Judelean Mures, a terenului in suprafala de 345.912 mp, situat pe teritoriul oraşului Ungheni şi a comunei Sinpaul, la 19 km de Municipiul Tirgu Mureş.
Terenul, fost Poligon pentru tancuri, este situat la o distanla de peste 2 km de zona locuită, 5 km de Aeroportul lnternaţional Transilvania Tirgu Mureş, 4 km de drumul naţional DN 15 (E 60), 1,70 km de drumul judeţean DJ 1518 şi aproape de viitoarea
autostradă Bucureşti - Braşov-Oradea.
În vederea valorificdrii terenului obţinut, a fost realizat un Studiu de fezabilitate pentru construirea unui complex de agrement şi sport, intitulat "Parc auto pentru sporturi cu motor''. Studiul rezultat urmează a fi folosit pentru pregătirea unei Cereri de finanţare în cadrul PROGRAMULUI OPERATIONAL REGIONAL, AXA PRIORITARA 5 _ Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, DOMENIUL DE INTERVENTIE 5.2 - Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterea calităţii serviciilor turistice.
Valoarea proiectului rezultată in urma realizării Studiului de fezabilitate este de 58.0586.772,10 lei (15.862.073 Euro).

Traseul pistei este alcătuit dintr-o succesiune de aliniamente şi curbe. Racordarea aliniamentelor adiacente se va efectua în funcţie de condiţiile locale, viteza de proiectare li mărimea razei de curbură.
Circuitul are o lungime totală de 3.574,34 m din care lungimea totală a aliniamentelor
este de 2.840,61m, iar a curbelor 733,73 m.

Ştie cineva ce s-a mai întâmplat? În septembrie 2008 FRAS a transmis un aviz de principiu pentru acest parc auto.

Aveţi şi forma circuitului...

Un circuit auto ar trebui să aibă peste 4,2 km. Şi multe alte dotări necesare organizării unei curse. Numai pista construită după normele FIA ar costa cca 8 mil euro per. km.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Traseu Parc auto TG. MURES.jpg
Views:	53
Size:	53.5 KB
ID:	2086162   Click image for larger version

Name:	Traseu Parc auto TG. MURES.3.jpg
Views:	47
Size:	59.9 KB
ID:	2086163  

Last edited by Rusanescu; 16-07-11 at 13:13.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 13:14   #29
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Vom avea circuit auto de 3.7 kilometri lângă Târgu Mureş!
De Mircea Meşter

Publicat Marti, 09.11.2010

Localitatea Ungheni, situată lângă Târgu Mureş, va fi locul în care va fi construit primul circuit independent de curse din istoria ţării noastre. Acesta va avea o lungime de 3.7 kilometri.

Primul circuit adevărat de automobilism construit n România va fi ridicat începând cu anul 2011, lângă Târgu Mureş. Bugetul va fi susţinut în proporţie de 70% din fonduri europene deja aprobate, costurile prevăzute pentru ridicarea acestui circuit fiind de 10 milioane de euro.
Noul circuit va avea o lungime de 3.7 kilometri, lăţimea sa fiind de 14 metri. În aceste condiţii, el va putea organiza curse auto fără probleme. Conform specialiştilor contactaţi de Automarket, o problemă a desenului iniţial al pistei este faptul că spaţiile de eşapare sunt foarte reduse, lucru care ar putea pune piedici în calea viitoarei omologări pentru competiţiile de prim rang ale FIA. De asemenea, noul circuit nu va avea zone intermediare de cronometrare, un element care însă poate fi rezolvat până la inaugurarea circuitului.
În acest moment, proiectul se află în stadiul de licitaţii pentru acordarea drepturilor de construcţie, lucrurile urmând să demareze cel mai devreme în 2011.
Desenul iniţial al circuitului de la Ungheni, pe care îl aveţi în galeria foto alăturată, este unul atipic pentru circuitele europene şi îi aparţine unei companii maghiare. Vorbim de porţiuni de viteză care alternează cu ace de păr sau şicane, aceste caracteristici dezvăluind o configuraţie medie spre rapidă.
Vom reveni cu detalii atunci când ele vor fi disponibile.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 13:45   #30
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 4Tuning sustine realizarea primului circuit omologat FIA din Romania. Ajuta-ne si

Da, bine, s-o vad si pe-asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -