Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 21:52   #46
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

tot incerc sa incarc filmuletzul si nu reusesc...imi da o eroare aproape de final...sper sa il pot posta kt mai rpd...
david_david is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 11:39   #47
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Cerere de inscriere si o adresa unde sa le trimitem????????
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 10:34   #48
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Dupa cum am precizat in postarile anterioare, incercam sa ne aliniem si noi unui regulament / impartire in grupe, comun care sa stea la baza unui viitor campionat national. Pentru ca la Tg. Secuiesc se va desfasura la sfarsitul saptamanii o prima etapa dupa acest sistem, preluam si noi elementele de baza ale competitiei.
Atasez formularul Cererii de inscriere si o prezentare a grupelor de concurs / programul de desfasurare a competitiei de la Slatina.
Am sa intocmesc si un Regulament Particular, care va cuprinde suplimentar fata de elementele tehnice tehnice mentionate, o serie de masuri si restrictii de circulatie in perioada desfasurarii concursului, obligatorii pentru securitatea concurentilor si a publicului.
Va invit la toate intrebarile si comentariile posibile, pentru a lamuri orice nedumerire, pana pe data de 02 septembrie 2010, cand regulamentul va ramane definitiv si nu se va admite nici o derogare in ziua cursei.

Formularul de inscriere il astept pe mail la : raulllamboiu@yahoo.com

Acest formular, trebuie adus completat in original, in ziua cursei, intre orele 07.00 si 09.30 la secretariat, unde se vor valida, sau vor fi primite si cereri noi, in limita locurilor disponibile.
Concurenti admisi la START = 80
Attached Files
File Type: doc CERERE INSCRIERE Slatina.doc (42.5 KB, 89 views)
File Type: doc GRUPE si PROGRAM Slatina.doc (34.0 KB, 115 views)
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 13:20   #49
privat4u2

Stage 5
 
privat4u2's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 829
Member of:
[Shadows Racing Team]
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Ati definitivat si grupele de moto?
privat4u2 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 08:40   #50
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Pentru ca au inceput deja inscrierile, vreu sa fac cateva atentionari, pentru a elimina orice confuzie. Mentionez ca prin aceste atentionari, nu am nici o intentie de a ofensa pe cineva, ci doar dorinta de a ma face perfect inteles:

1. Motor ASPIRAT sau SUPRAALIMENTAT - sunt convins ca orice concurent cu veleitati sportive stie clar ce fel de motor are pe masina sa, chiar daca nu are cunostinte avansate despre automobile.
Supraalimentarea unui motor se poate face in fabrica (productie de serie - stok cum se mai "zice" printre noi), sau individual intr-un atelier specializat, dupa procurarea masinii.
Deci fie ca este din fabrica, fie ca a fost montat ulterior "turbo", motorul tot supraalimentat este si trebuie bifata obtiunea TURBO, pe fisa de inscriere.
Organizatorul, isi rezeva dreptul de a considera aceasta omisiune, ca o tentativa de frauda si va proceda in consecinta
Documentele valabile, sunt Fisele de Inscriere in original, semnate si predate la secretariat, in ziua concursului (Hotel ROMTIMEX - pe str. Crisan la apox 500 m de str. Cireasov), intre orele 07.30 si 09.30, cand se vor valida inscrierile, admiterea in concurs, repartizarea pe grupe si programul definitiv al cursei.

2. Limita de separare a grupelor (limita superioara) la toate grupele la care se face mentiunea "sub....cmc" sau "pana la ... cmc", capatul de interval se termina INCLUSIV cu valoarea mentionata.
Deci in cazul nostru grupele S1; S2; S5 si S6, vor fi pana la:1500 cmc; 2500 cmc; 2500 cmc AWD si 2500 cmc Diesel INCLUSIV

3. Pentru motociclete, discutia ramane deschisa. Functie de numarul doritorilor inscrisi efectiv si de motoarele de care dispun, vom hotari de comun acord cu cel putin 48 de ore inaintea cursei, Regulamentul Particular

Last edited by raulllamboiu; 27-08-10 at 08:43.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 21:24   #51
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Dupa cum am anuntat in postarile anterioare, ne propunem sa punem bazele regulamentului pentru un campionat national, prin care sa descoperim pilotii si automobilele cele mai performante, care sa reprezinte Romania in competitiile internationale de drag racing.
In acest sens, ne aliniem aceluiasi regulament al competitiei ca si la Tg. Secuiesc sau Tulcea, si dam mai jos sistemul de puncte acordate concurentilor, functie de rezultatele obtinute.

SISTEM de PUNCTAJ pentru clasament NAŢIONAL PROVIZORIU
pentru anul 2010
(etapa I - Tg. Secuiesc; etapa II - Slatina; etapa III - Tulcea …)



Punctajul în grupe

locul 1 20 pct
locul 2 15 pct
locul 3 12 pct
locul 4 10 pct
locul 5 7 pct
locul 6 4 pct
locul 7 2 pct
locul 8 1 pct

Punctajul la finalele cu primii 8 timpi

locul 1 15 pct
locul 2 11 pct
locul 3 8 pct
locul 4 6 pct
locul 5 4 pct
locul 6 3 pct
locul 7 2 pct
locul 8 1 pct


Punctaj pt. doborâre record timp - 10 pct
Punctaj pt. doborâre record viteză - 10 pct
Punctaj pt. prezenţă - 5 pct

Insistam si noi asupra onoarei si corectitudinii concurentilor, in declaratiile tehnice pe care le vor face, considerand ca lupta trebuie sa se dea pe pista, in aceleasi conditii, raportanduse la un sistem de cronometrare performant. Deci suspiciuni sau excese la revizia tehnica, pentru a depista posibile fraude NU VOR FI.

Orice contestatie din parte concurentilor, este gratuita, va fi prezentata in scris organizatorului, in orice moment al desfasurarii cursei si se va solutiona inaintea festivitatii de premiere.
Daca se dovedeste reala, cel contestat va fi exclus si va avea interdictie de a mai concura in competitiile organizate de noi, dar acelasi lucru va pati si contestatarul daca se constata rea vointa sau tentativa de denigrare.
Va asigur ca ne vom da seama de eventualele inadvertente, din analiza timpilor realizati pe pista si a definitiei declarate a masinii.
Organizatorul isi rezeva dreptul de a verifica orice automobil care prezinta suspiciuni si de a proceda in consecinta, functie de rezultatul testului.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 21:32   #52
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Concurentilor care mi-au transmis deja Fisele de Inscriere, am sa le confirm inregistrarea in mail-urile personale, in cursul zilei de luni 30.08
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 22:51   #53
privat4u2

Stage 5
 
privat4u2's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 829
Member of:
[Shadows Racing Team]
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

O sa postez si eu aici pt 3 colegi de ai mei care vor sa concureze la sectiunea moto:
Milu Yamaha R6 2004 600 cmc
Mihai BDK Suzuki GSXR750 1998 750cmc
Vali VKU Honda CBR RR 600 2009 600cmc
As dori daca se poate o lista cu participantii la sectiunea moto, si daca se mai pot face inscrieri la sectiunea moto in dimineatza cursei pentru ca mai sunt cateva persoane care si-ar dori sa participe....de asemenea taxa de participare.
Multumim
__________________

Daca semeni Vant...culegi Furtuna....de aici intzelegi ce vrei.
privat4u2 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 22:08   #54
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Vrem sa ajungem si noi vreo 10 motoare de 1000.

Am si eu o intrebare?
De ce la moto se tine doar pe 200m.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 11:41   #55
unu'

Stage 5
 
unu''s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 342
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Cronometrarea va fi acceasi ca la Tg Secuiesc?
Eu zic ca ar fi mai bine daca s-ar incepe instalarea cronometarii mai devreme , nu ca la Tg Secuiesc la ora 11 , deoarece dureaza si iar nu va mai fi timp de eliminatorii si ar fi pacat, si sa fie inchisa circulatia stradala pe pista de dimineata .. sa ne ajute si Dumnezeu cu vreme favorabila (macar asfalt uscat sa fie). Asteptam si poze cu starea carosabilului...
__________________
E30 m50b25 momentan - a dream comes true

PAC-u

under contructionhttp://www.streetlegal.ro

Last edited by unu'; 30-08-10 at 11:47.
unu' is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 11:48   #56
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

cronometrarea impreuna cu echipa va fi la fel.

instalarea cronometrarii dureaza pina la o ora si jumatate.

oricum daca e vreme buna,va saturati de cat puteti sa va dati

la tg secuiesc de la ora 13.27 pina la pina la 16.14 cu pauza de vreo 20-30 de minute din cauza ploii , au fost 154 de curse.

mai departe faceti si voi calcule.
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 11:53   #57
unu'

Stage 5
 
unu''s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 342
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

foarte bine, v-ati descurcat impecabil cu cronometarea, felicitari si asteptam acum Slatina, taxa de inscriere este la fel ?
unu' is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 13:16   #58
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Daca am permisul suspendat pot participa la concurs?
Se accepta si masinile neinmatriculate sau fara asigurare?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 14:43   #59
bogdan23sb

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 35
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

se pare ca de miercuri se incalzeste vremea si sunt 85 la suta sanse ca sambata sa avem o vreme frumoasa si speram sa avem parte de un concurs frumos
bogdan23sb is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:32   #60
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: 402m auto-moto, Slatina, 4 septembrie 2010

Quote:
Originally Posted by FeS View Post
Daca am permisul suspendat pot participa la concurs?
Se accepta si masinile neinmatriculate sau fara asigurare?
Intrebarea 1 : nu ma deranjeaza pe pista de concurs (str. Cireasov). Dar cine iti aduce (in timp util) masina in parcul de START din parcul de SOSIRE, pentru ca ai de parcurs aprox. 1800 m prin oras in circulatie deschisa? Risti ?

Intrebarea 2 : NU - exceptie masinile pregatite special pentru competitii, care fac dovada functionarii corecte a sistemelor de securitate
la Tg. Secuiesc, o masina care parea pe "toate ale ei" s-a rasturnat in sensul giratoriu si era gata gata sa compromita intreaga cursa si sa anuleze total eforturile organizatorului si asteptarile concurentilor.
Noi ne propunem o intrecere sportiva, nu un circ de strada. Scopul este sa depistam masini si piloti care sa reprezinta Romania in strainatate in sensul bun, nu ....
Pentru asta toti trebuie sa ne straduim sa fim mult mai buni (in sens profesional) de cat am fost pana ieri.
Sunt convins ca nu o sa reusim foarte repede, pentru ca avem toti multe lipsuri, dar macar sa incepem de la un anumit nivel in sus ...
Daca am suparat cu ceva, imi cer scuze, pentru ca in mod sigur nu asta am dorit

Last edited by raulllamboiu; 30-08-10 at 22:54.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -