Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alfa Romeo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-07, 21:37   #46
Don M

Stage 3
 
Don M's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 156
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: alfa romeo 33

arata frumos insa mai ai ink de lucrat sa fie street glow
Don M is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 08:42   #47
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: alfa romeo 33

Ai "incarcat-o" prea mult, ma refer la cea neagra. Cea rosie e bestiala, QV is teh shit.
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 09:10   #48
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

daca imi este permisa o opinie vis a vis de cea neagra. Cred ca daca nu ar avea pe ea toate vinylurile alea, niste jante ceva mai mari si astupate gaurile ovale din bara spate, ar arata mult mai bine. Oricum felicitari pentru cei ai reusit sa faci din ea.
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 15:38   #49
kmkz

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 76
Default Re: alfa romeo 33

fara sa vreau sa supar pe nimeni, pot spune ca cea neagra este o rusine!!! nu are nici o legatura cu tuningul, si este pacat ca a aparut ca termen de comparatie cu cea rosie.... NU EXISTA termeni de comparatie.... iubesc alfa33 si pot spune ca una stock arata mai bine dkt cea neagra... ink o data, scuze dk am deranjat
kmkz is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 16:35   #50
Mental Concret

Stock
 
Mental Concret's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1
Default Re: alfa romeo 33

Quote:
Originally Posted by alfa33 View Post
Te inteleg perfect, si eu am aceeasi boala pe cei care prin tuning inteleg spoiler de tip faras, jante pe 18' la motor de 1,4, angel eyes si stopuri lexus si un eleron de FIA GT pe spate In plus, prin tuning multi cred ca si muzica cu 50 de milioane de W le face masina nu stiu cum. In fond, multi nici nu au c..ie sa conduca o masina puternica sau sa modifice una care sa ajunga in zona de performanta. Eu nu ma consider vre-un pilot de WRC sau WTCC insa macar ma tin cat de cat de volan si nu ma fac de ras cu masinile mele
OK! Parerea mea este ca un tuning nu trebuie sa neglijeze motorul... De fapt pentru mine baza este motorul!
Mental Concret is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 16:37   #51
Fabulous

Stage 4
 
Fabulous's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 208
Default Re: alfa romeo 33

Alfa 33, pot sa te intreb daca Alfa ta 33 QV este cu aripi umflate pentru ca e QV sau i-ai umflat tu aripile? Farurile de la ce sunt? De la alfe mai vechi? Poate de la 33 dinainte de `85?
Ms.
__________________
My shit is custom
Fabulous is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 22:29   #52
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

Fabulous, aripile sunt modificate de mine cu ajutorul tinichigiului care le-a facut din tabla. Farurile, din pacate, nu sunt de alfa pentru ca nu am gasit de la modelele mai vechi asa ca am adaptat unele de BMW seria 5 de prin anii 80-90.

Mental Concret. Exact asta spuneam si eu vis a vis de tuning. O spun de fiecare data si o repet cand este necesar. Tuning inseamna modificarea performantelor masinii. Aici intra motor, tren de rulare, transmisie, evacuare, carburatie etc
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 09:47   #53
Sorin_82ro

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4
Default nou pe aici...

Salutare la toata lumea. Tocmai mi-am achizitionat un Alfa Romeo 33 1.5 din '86(pasiune mai veche pentru Alfa Romeo, am mai avut unul din ,68 Alfa Romeo 1750 de 132 CP) si arata destul de rau,ma gande-am dc ma poate ajuta cineva cu ceva materiale despre motor,caci deocamdata ma gasit o curea rupta(nu de tot) sper sa nu se fi indoit vreo supapa, si abia acum il desfac.Tinem legatura, caci ami am ceva probleme si lucruri de lamurit, dar nu se poate totul deodata Va multumesc anticipat.
Sorin_82ro is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 14:32   #54
rotuning
Toyota Driver

Stage 3
 
rotuning's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 87
Member of:
[Toyota]
Default Re: alfa romeo 33

a mea...tunata in 2003
trebuia sa primeasca si jante si eleron dar...n-a mai apucat....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alfa3.jpg
Views:	199
Size:	65.3 KB
ID:	223799   Click image for larger version

Name:	alfa4.jpg
Views:	179
Size:	84.3 KB
ID:	223800   Click image for larger version

Name:	alfa6.jpg
Views:	215
Size:	30.9 KB
ID:	223801  

Attached Images
 
rotuning is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 19:29   #55
33tun

Stage 1
 
33tun's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 13
Default Re: alfa romeo 33

OK sa zicem ca da ...e cam incarcata alfa 33 neagra si ca intr-adevar poate i.ar sta mai bine fara atitea viniluri (cu toate ca sunt masini si cel mai concret ex ar fi in 2f2f,evident ca nu se compara alfa cu nici una din filmul acela niciodata, carora le sta f bine cu multe viniluri---dar s zicem ca nu sunt misto astea).Imi asum criticile... Da intr-adevar ar trebui jante mai mari pt ca BBS-urile alea sunt destul d vechi si ca model.
DAR nu stiu daca e chiar asa d rau...pt ca s aduci o masina din stock in etapa asta *ma refer strict la partea de caroserie-tinichigerie* nu e asa usor. A fost nevoie de multe luni d munca. Si de ex cea rosie are aripile umflate...ok ii sta f bine nimik d zis...dar sa pui o bucata de meta;l dreapta si sa sudezi si sa dai cu chit nu e mare inginerie.... La cea neagra aripile spate-razele sunt din metal ca si prizele din aripile de fata, narile d p capota, pragurile, partea de jos a spoilerului fata si multe altele...sa faci asemenea forme din metal*caci totul e metal nu e fibra turnata in forme de face oricine* nu e asa usor... Va rept ca ma refer strict la partea de caroserie.
Referitor la gaurile ovale din spoilerul spate...e un spoiler adus din italia si facut de squadra 33 special pt alfa 33 (e singura parte de fibra d p masina).
Imi asum criticile voastre pt ca si mie sincer mi se pare incarcata--ma refer la viniluri dar la partea de tinichigerie ...nu stiu... De ex capota se deschide invers fata de cum se deschide original...numai cate masuratori si calcule s.au facut pt a se face balamalele...
Astept inca critici ...
33tun is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 19:33   #56
33tun

Stage 1
 
33tun's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 13
Default Re: alfa romeo 33

Quote:
Originally Posted by rotuning View Post
a mea...tunata in 2003
trebuia sa primeasca si jante si eleron dar...n-a mai apucat....
Spoilerele sunt facute din alte spoilere taiate d la jumate si intoarse invers?...f ingenios
33tun is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 10:04   #57
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33

33 tun , fara suparare cred ca fiecare de aci iti rspecta lunile de munca dar ideea tuningului este marirea raportului CP/kg
ideea care este, ca si munca , da, nimic de criticat dar ca design masina este incarcata si nu cred ca ti-a imbunatatit performantele
iti dau un sfat, nu te luat dupa americani ca sunt cei mai chiciosi cand vine vorba de masini ; la ei dc pui un neon sub masina, led-uri la esapament si pe schimbator deja e tuning
poate era mai bine dc faceai prizele,etc din fibra decat tabla
oricum am vazut ca la noi cei care sunt buni la tinichigerie prefera tabla fibrei.
poti sa te superi dar trebuie sa o spun : in fata atat ai schimbat ca nu mai aduce deloc cu o "italiana"
pe viitor chiar dc faci numai bricolaj cauta si tu pe net pt modelul respectiv de masina ce au facut altii inaintea ta pt ca trebuie sa imbini talentul cu munca, altfel....
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 04:40   #58
33tun

Stage 1
 
33tun's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 13
Default Re: alfa romeo 33

Era mai bine asa...fara viniluri?
Da arnoux in mare parte ai dreptate...
Mai astept si alte critici...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0128.jpg
Views:	194
Size:	1.06 MB
ID:	225545   Click image for larger version

Name:	IMG_0147.jpg
Views:	162
Size:	1.24 MB
ID:	225546   Click image for larger version

Name:	IMG_0131.jpg
Views:	175
Size:	1.22 MB
ID:	225547  

Click image for larger version

Name:	IMG_0149.jpg
Views:	174
Size:	1.31 MB
ID:	225548  
33tun is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 09:20   #59
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: alfa romeo 33

Arata MULT mai bine asa.
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 22:48   #60
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa romeo 33

Ideea cu culoarea neagra si jante negre cu bordura argintie mi se pare foarte cu gust! E super
Dar cam atat..
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -