Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alfa Romeo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-07, 21:30   #16
sputnik

Stage 2
 
sputnik's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33

De ce nu a aparut in nici o revista? Sau trebuie sa ai bmw neaparat?
sputnik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 23:06   #17
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

cand o sa consider eu ca este cu adevarat aproape de ce vreau eu o sa apara probabil si in reviste. Desi nu ma intereseaza aspectul asta decat ca sa vada oamenii ca nu exista numai masini germane pe planeta asta Sper sa reusesc sa modific si la GTV cate ceva si poate o sa fie vre-un articol legat de amandoua. GTV-ul are deocamdata 244CP insa este stock. Nu este decat un chip pe el. As vrea sa il fac de 300CP anul asta dar e destul de costisitor. Daca le-as avea pe amandoua gata prin vara ar fi ceva
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 13:45   #18
marsuleu

Stage 5
 
marsuleu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 328
Exclamation Re: alfa romeo 33

man..u must be crazy! sau eu sunt ala nebun de cand am vazut pozele cu bijuteria asta . am scris mai de mult pe un thread ca as dori sa imi iau un alfa 33...si tu kiar m-ai incurajat , dar din pacate am renuntat la idee ( nu definitiv, am mai avut niste tentative pe urma ..etc..) , dar cand o sa ma hotarasc sa iau una la tine o sa apelez pt mai multe informatii. pana atunci , bafta in toate proiectele de viitor cu italinecele astea( apropos..pune si niste poze cu GTVu ).
__________________
FIAT Stilo 1.2 16V 80cp
marsuleu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 12:40   #19
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

nu prea am poze cu GTV-ul insa o sa fac cu amandoua cand se mai usuca pe afara. O sa pun ce mai gasesc prin calculator.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ghost03.JPG
Views:	320
Size:	160.6 KB
ID:	197016   Click image for larger version

Name:	poza cu mine02.JPG
Views:	336
Size:	144.5 KB
ID:	197017  
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 12:44   #20
marsuleu

Stage 5
 
marsuleu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 328
Question Re: alfa romeo 33

arata OK .cred ca nici o femeie nu ai atins ca atata pasiune cu care o atingi pe bijuteria asta ). dar ce faci cu inmatricularea? o sa platesti ditai taxele ca sa o poti inscrie?

Last edited by marsuleu; 05-01-07 at 12:49.
marsuleu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 17:52   #21
doru_wrc

Stage 5
 
doru_wrc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 323
Default Re: alfa romeo 33

eu nu cred.ceea ce zic astia despre taxe este mai mult o gargara.acum sa vedem ce o fi.
doru_wrc is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 01:44   #22
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33

faina alfa de brasov!
am o intrebare legata de alfa 33 vad intr-o poza ca ai bara de rigidizare pe fata; ai facut-o undeva sau ai cumparat-o?
am 2 sprinturi care zac de vreo 5 ani din care vreau sa fac una dar mi-ai cam bagat mortu in casa cu 10mii euro..........
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 08:34   #23
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

Nu este bara de stabilizare ca aceea vine sub puntea fatza. Ceea ce se vede acolo este un dom bar, este sandler si costa 60 de euro. Nu este obligatoriu sa bagi 10 000 de euro in masina si oricum eu am bagat atata pentru ca am facut si cateva greseli dar asta e Oricum, un Sprint restaurat este mare lucru, daca pui pe el un boxer de 1,7 16V e bestiutza insa nu prea sunt sanse sa mai gasesti motoare prin tara ca cele care mai erau le-am luat eu si nu le dau. Oricum, exista sanse sa gasesti pe afara motor la 300-400 de euro. Pentru orice intrebari va ajut cu placere.

Legat de inmatricularea GTV-ului, deocamdata o pastrez cu numere de it ca mi-am platit toate taxele, inclusiv asigurarea in italia si pot merge legal cu ea in romania cat este valabila asigurarea, adica pana in 2008. Sper ca pana atunci sa scoata astia taxa de inmatriculare care oricum este ilegala.
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 12:48   #24
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33

eu am spus bara de rigidizare si e corect si stabilizatoare
nu conteaza ca e sus ,jos sau si si
menirea acestor bare este sa limiteze efectul fortei centrifuge rezultate in viraje deci de a asigura o stabilitate cat mai buna
elimina miscarea de ruliu
eu asa stiu ca si termen cea de jos toti o numesc stabilizatoare sau antiruliu iar cea de sus de rigidizare
in ar si tm mai gasesti motoare de 1.7 ; este chiar un sprint de 1.7 in tm inmatriculat si in ar este un schrot doar cu piese pt italiene
ale mele sunt de 1.5, carburator weber pe una si dell'orto pe cealalta fiecare cu 2 carb
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 15:36   #25
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

scuze, ai dreptate, am citit printre randuri si am crezut ca ai spus bara de stabilizare. Legat de motoare sa nu faci confuzia intre motorul de 1712cc 8V 110CP 2 axe cu came si cel de 1712 16V 137CP cu 4 axe cu came. Intradevar, cele de 8V se mai gasesc, sunt si in brasov cateva si costa cam 7-10 milioane insa cele de 16V nu sunt de gasit. Eu am cautat vreo 2 ani primul motor si pana la urma am luat o masina cu totul din austria. Al 2-lea il am tot de pe o masina din austria iar acum am mai luat 2 cluloase aduse de un prieten din olanda. Daca se gasesc la voi de 16V vin imediat si mai cumpar unul Serios, chiar as mai lua unul sa il am. Oricum, sa schimb un motor imi ia maxim o zi asa ca deja am destula dexteritate in povestea asta
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 17:16   #26
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33

eu vreau sa tin 1.5urile cu carb
poate intr-un viitor o sa pun mai mare
apropo la motor cutie, ceva modif?
in sensul de volanta,ambreiaj, pinioane in cutie?
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 21:10   #27
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

la cutie deocamdata nimic. este cutia de pe 16V care are rapoartele mai scurte. O sa i pun ambreiaj sinterizat ca se gasesc. Pinioane nu am gasit inca la un pret accesibil. Exista in anglia dar costa destul de mult. Deocamdata ce vreau sa fac in prima faza este sa i pun axe cu came racing colombo&bariani, ambreiaj sinterizat si unichip. Ca si costuri axele cu came costa 980 euro, kitul de ambreiaj costa 450 euro iar unichip-ul 350 euro. O sa i pun si alte discuri de frane pe ambele punti (acum are discuri si pe puntea spate, inclusiv ABS), placute ferodo racing si furtunase de frana in imbracamonte metalica. Cam astea ar fi modificarile pe care vreau sa le fac anul asta. Poate anul viitor ma enervez si decomprim motorul ca sa il fac turbo dar ramane de vazut. Oricum as vrea sa fac cate ceva si la GTV insa aici intru pe un drum mult mai costisitor. Macar frane mai performante, un kit de suspensii, bucse de polioretan si jante pe 18" o sa pun si pe GTV, sper doar sa ma tina punga la tot ce am de gand cu amandoua.
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-07, 08:40   #28
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

La link-ul de mai jos puteti vedea o emisiune facuta in brasov cu cativa prieteni in care apar si eu cu GTV-ul. Nu e mare lucru dar pentru noi a fost fun
https://video.google.com/videoplay?do...8&q=tuning+fum
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-07, 13:00   #29
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: alfa romeo 33


mi-a placut ce ai spus legat de tunning, asta de fapt inseamna la omasina nu caroserie, muzica si luminite de pom de craciun!
in zona asta e plin de frustati cu bmw diesel care au oglinzi si sigla de M3; eu unu pe astia nu-i inteleg! abia se misca buda din loc dar arata sport!
pe langa mai am saab 9000turbo, cu el circul zi de zi si e mai mare placerea cand prind gusteri la semafor!
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 07-01-07, 13:32   #30
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: alfa romeo 33

Te inteleg perfect, si eu am aceeasi boala pe cei care prin tuning inteleg spoiler de tip faras, jante pe 18' la motor de 1,4, angel eyes si stopuri lexus si un eleron de FIA GT pe spate In plus, prin tuning multi cred ca si muzica cu 50 de milioane de W le face masina nu stiu cum. In fond, multi nici nu au c..ie sa conduca o masina puternica sau sa modifice una care sa ajunga in zona de performanta. Eu nu ma consider vre-un pilot de WRC sau WTCC insa macar ma tin cat de cat de volan si nu ma fac de ras cu masinile mele
alfa33 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -