Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-08, 01:11   #1
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Galerii Turbo Ebay

1.8 turbo inainte

si dupa 1 saptamina



Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02217.JPG
Views:	135
Size:	548.2 KB
ID:	567047   Click image for larger version

Name:	DSC02220.JPG
Views:	153
Size:	414.6 KB
ID:	567059   Click image for larger version

Name:	DSC02218.JPG
Views:	162
Size:	517.6 KB
ID:	567060  

Click image for larger version

Name:	DSC02219.JPG
Views:	137
Size:	554.2 KB
ID:	567061  

Last edited by WRT-SHARK; 19-06-08 at 01:23.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 01:17   #2
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: Galerii Turbo Ebay

VW R32 inainte

si dupa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02224.JPG
Views:	216
Size:	375.1 KB
ID:	567079  
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 11:59   #3
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: Galerii Turbo Ebay

deci nu numai romanii sant tepari...
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 12:08   #4
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Galerii Turbo Ebay

motivul este ca aceste produse costa cam jumatatea pretului unei galerii facute de un tuner recunoscut.
Bine acum si pregatirea inainte de sudura a fost de tot ''rahatul''!!!

Oricum in momentul in care platesti pe un kit complet de turbo 800-900 de dolari, cam la chestii de genul trebuie sa te astepti.
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 18:19   #5
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Ar trebuii sa vedeti ce "bune" sunt kiturile honda de pe ebay ..... mai ales cele la 500 $ ....
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 22:17   #6
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Galerii Turbo Ebay

topicul asta e un fel de toti tiganii sunt hoti.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GREDD...spagenameZWD1V

ramane de vazut daca e si original asa cum sustine vanzatorul.

cred ca nu siteul e problema ci calitatea prosta a unor produse vandute de unii comercianti care activeaza pe acel site
200SX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 04:04   #7
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Nici cei din ebay nu sunt cu mainile curate...
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 07:37   #8
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Sa nu uitam ca si in magazine se gasesc de multe ori "fara sa stie ei" piese contrafacute cu sigle bine cunoscute.
Cum am vazut turbo HKS, Garrett, Greedy, Turbonetics contrafacut ... de ciuda toate erau cunoscutul model T3.
Pistoane contrafacute si mutle alte piese la care nu neaparat vezi problema, diferenta inainte sa incerci, iar in multe situatii pot crea problema mare.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 10:02   #9
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Ebay-ul nu are nici o vina, este doar un avertisment despre anumite piese al caror material este de cea mai ieftina calitate, piese care sunt de unica folosinta si care nu au nici o garantie, sau daca au costul de transport de cele mai multe ori depaseste pe cel al produsului.
La fel se fisureaza si turbinele de USD150 a caror parte de gaze este facuta din aceeasi tentativa de fonta ca cea din care este facuta galeria de VW din poza de mai sus.
Happy bidding
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 16:24   #10
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Galerii Turbo Ebay

e relativa treaba...
pozele alea sunt de la noi sau sunt culese de pe net...?

bine exista pe ebay si galerii de 50-100 usd...
clar sunt petarde.

Totusi eu de exemplu aduc OBX, sunt japoneze, si pana acum nu am avut nici un fel de reclamatie in 2 ani de zile (si am adus 20-30 de galerii cred, turbo si aspirate)...si pretul unei OBX este de maxim 300 usd la ei.
Plus shipping si etc ajunge undeva la 10 mil la noi.

Bine, atentie mare ca sunt si OBX fake la juma de pret...trebuie sa cereti certificat de autenticitate....daca zic ca il au atunci totul e ok.

deci se poate si la preturi decente
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

Last edited by elspa; 20-06-08 at 16:26.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 16:31   #11
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Galerii Turbo Ebay

@elspa intr-un fel ai dreptate, dar si treaba asta cu certificatul de autenticitate e la fel ca si cu, "cartea service" prin autohausurile romanilor, turcilor, pakistanezilor, somalezilor etc..... bineinteles nu e obligatoriu, dar se fac si chestii din astea ..... deci trebuie de avut mare grija.....
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 21:27   #12
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
e relativa treaba...
pozele alea sunt de la noi sau sunt culese de pe net...?

bine exista pe ebay si galerii de 50-100 usd...
clar sunt petarde.

Totusi eu de exemplu aduc OBX, sunt japoneze, si pana acum nu am avut nici un fel de reclamatie in 2 ani de zile (si am adus 20-30 de galerii cred, turbo si aspirate)...si pretul unei OBX este de maxim 300 usd la ei.
Plus shipping si etc ajunge undeva la 10 mil la noi.

Bine, atentie mare ca sunt si OBX fake la juma de pret...trebuie sa cereti certificat de autenticitate....daca zic ca il au atunci totul e ok.

deci se poate si la preturi decente
Sunt din telefonul meu , nu culese de nicaieri, le am pe stoc daca vrei sa le vezi live.
Daca garantezi pt ele am nevoie pt un M20 o galerie, dar daca crapa la fel vreau banii inapoi plus manopera demontat montat.
Este ok?
Si ce masini autohtone au de 2 ani galerii de la tine care merg de atunci incoace si nu au probleme.
Postul nu era pt tine chiar daca vinzi asa ceva, nu este nici un atac, este doar un post despre niste galerii care una a mers o saptamina si una 2 luni.
Ah si nu e vorba de cine sunt facute OBX sau OBELIX, problema nu este sudura care este foarte bine realizata, si eu sudez la fel, problema este materialul de inox care nu este pentru caldura, se vede in poza ca nu sudura a crapat ci materia prima folosita .

Last edited by WRT-SHARK; 20-06-08 at 21:34.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 23:49   #13
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Am eu galerie de inox luata pe "un pachet de tigari" pe masina si n-are nici o problema (am manarit-o eu nitel inainte sa o montez)

probleme suprafetele nu erau plane am planat-o
garniturile din kit erau de tota jena asa ca am cumparat garnituri noi originale.

sudurile si prelucrarea ei mi s-au parut foarte bune. (fara bavuri pe interior, iar sudura parea bine executata)

era facuta pe un motor de pe masina RHD, care avea pe partea celalta suportul de la pompa d eservo, asa ca atunci cand am montat-o la mine a trebuit sa iau nitel la flex acel suport.

acuma mai conteaza si inoxul din care e facuta dar din cate am inteles pana la urma orice inox crapa, fonta care e folosiat ep masinile de serie cica ar fi mai rezistenta in timp.

trebuie avut grija de la cine cumperi si care sunt asteptarile,
200SX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 23:59   #14
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Galerii Turbo Ebay

am adus pentru honda vtec, bmw e36 6 cilindri, 1.8t (din fonta, sunt mai scumpe, spa turbo, dar tot nu depasesc 500 euro), nu mai stiu, am adus si non turbo multe.
iti pot aduce pentru m20 daca vrei din fonta spa turbo costa 500 euro
si garatez pentru ele cum vrei tu.

obx nu face pt e30 din pacate, doar pentru e36 in sus, ca iti garantam si pentru astea si erau mult mai ieftine, vreo 350 euro.

ideea ca nu tot ce zboara se mananca, doar ca nu trebuie etichetate toate produsele drept proaste, ca e reclama proasta daca intelegi ce vreau sa spun...adica eu comercializez asa ceva de la OBX, Spa turbo, etc (realtiv ieftine, dar nu proaste) si un thread din asta unde toate sunt bagate la comun chiar mi-ar afecta afacerea daca ar avea mai multe visualizari.

deci sa se faca putin diferentierea...

in rest numai bine si sa avem galerii care nu crapa .
elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 00:38   #15
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: Galerii Turbo Ebay

Nu mai are rost discutia, sunt niste poze despre o panarama ordinara de galerie si userul Elspa intervine sa isi ia apararea asupra produselor comercializate de el.
Nu ma intereseaza ce vindeti dvs domnule elspa, aici este o poza despre o galerie crapata si cine o vede sa nu o cumpere ca se fisureaza asa cum se vede in poze. Ale dvs nu stiu, nu am pus poze cu ele, nu despre produsele dvs era vorba, este vorba despre galeria din poza pe care omul a dat bani.
De ce interveniti aici sa va aparati produsele?

Este in titlul topicului cumva galerii fisurate gen cele importate de userul Elspa? Nu!
Asa ca vad ca fiind de bun simt sa va faceti reclama pe topicul dvs, aici este o galerie fisurata si gataaaaa.
De unde atita anti reclamaaaaaaaa, daca cineva comenteaza fara dovezi este catalogat agarici , daca cineva pune poze reale este intrebat daca le-a cules de pe net , asta parca ar fi o crima sau ar fi falsificate in editoare gen photoshop.
Spor la vinzare si ani multi fericiti va doresc. Nu se poate duce nici o discutie civilizata pe acest forum care este de departe cel mai complex din Romania in domeniul auto dar din pacate populat in mare majoritate de useri a caror civilizatie si bun simt este inutil de catalogat,cei de fata fiind exclusi bineinteles.

Last edited by WRT-SHARK; 21-06-08 at 00:43.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -