Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-08, 09:15   #76
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by Highman View Post
@beck frate ce e tare ???...e turbo ca sa ia roport ture/presiune ......e un motorasi electric care se invarte constant la aceiasi tensiune....
tocmai pentru ca nu e turbo ..deci orice eficienta ar avea scade o data cu turatiile
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 10:44   #77
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by beck View Post
tocmai pentru ca nu e turbo ..deci orice eficienta ar avea scade o data cu turatiile

Ce? la majoritatea motoarelor nu e asa, uite un motor de WRC cu un turbo hibrid, turbina mica compresor mare, aia face presiune pla turatie mica, dupa care eficienta incepe sa scade, asta din cauza ca surplusul de volum de gaze, ce sunt produse la turatie mai mare deja nu intra in turbo, sunt eliberate la WG.
Situatia e asemenatoare si la compresor, dar mai putin accentuat.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 17:03   #78
Piglett

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2
Default Re: Supercharger electric - pareri

Buna tuturor!
e primul meu post pe acest forum si mi-am creat contul exclusiv ca sa incerc sa explic unele divergente pe subiectul acesta.

practic de aproape 15 ani un sport numit aeromodelism. acest sport are ca obiect construirea si pilotarea de aeromodele( avioane) cu radiocomanda si comanda prin sarma. timp de 13 ani am crezut ca motoarele electrice nu vor face niciodata fata celor termice. m-am inselat!
am avut in mana motoare electrice extrem de puternice.

cum am ajuns la subiectul acesta: vreau sa-mi construiesc un turbo electric. am anii de experienta in mecanica, electronica si programare necesari sa fac asta. ....cu vointa stau cam prost

tipul de motor pe care voi incerca bijuteria e un diesel 1,9L OHC simplu.

am gasit deja motorul pe care-l voi folosi, e vorba de un inrunner brushless. are 3300 de rotatii per volt, adica la 13volti va avea 3300X13= 42900 de rotarii. debitul de aer dezvoltat de imens, colosal chiar.
iar consumul lui e de 250W. luminile pe care le am pe masina depasesc cu mult aceast numar( faza scurta 200W, faza lunga 110W, proiectoare 110W, la care se mai adauga stopurile, stopurile de ceata).
controlul motorului va fi realizat printr-un sistem de monitorizare a pozitiei acceleratiei( regimul de turatie al motorului electric va fi in permanenta variat in functie de turatia motorului termic).

de ce am ales sa fac asta? pentru ca pot

am sa va tin la curent cu ce iese, parerea mea e ca va functiona perfect.

pentru cei care au dubii:
- nu are cum sa se arda motorul electric pentru ca il voi folosi la 60% din puterea sa si va fi protejat de praf si alte impuritati
- nu va influenta fluxul de aer in mod negativ( pentru ca nu il voi lasa sa se opreasca niciodata, nici macar la relanti. voi folosi o curba exponentiala de accelerare a motorului electric)
- nu are cum sa influenteze consumul de curent al motorului. asta e o aberatie electronica(am prieteni cu sisteme audio de 500W si nu au nici o problema cu consumul....dar au si condensatoare)

partea cea mai proasta e ca reglajul acestui turbo va fi facut prin metoda trial&error. va dura ceva pana il voi regla cum trebuie. dar pana atunci trebuie sa-l construiesc.

cu stima!
Pig
Piglett is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 17:51   #79
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Supercharger electric - pareri

datele pe care le-ai dat sunt probabil ale motorului, fara vre-o elice atasata si fara ca elicea sa produca presiune.
Superchargerul asta electric poate functiona tot timpul numai daca ai mai multe baterii separate in portbagaj pe care le incarci de la priza, altfel orice plus de putere pe care il ai va fi consumat de alternatorul care incarca bateriile din portbagaj.

Exista o singura firma serioasa care produce superchargere electrice, sistemul contine 2-4 baterii si un alternator mai puternic, iar sistemul merge la buton cateva minute . iar cand este oprit puterea scade sub puterea initiala a motorului pt ca trebuie sa incarce bateriile.

Este foarte simplu energia se conserva , nu ai de unde sa scoti cp in plus, pana la urma tot ii pierzi de undeva/cindva.

btw sistemul in cauza costa aproape cat o conversie turbo
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 21:59   #80
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by beck View Post
datele pe care le-ai dat sunt probabil ale motorului, fara vre-o elice atasata si fara ca elicea sa produca presiune.
Superchargerul asta electric poate functiona tot timpul numai daca ai mai multe baterii separate in portbagaj pe care le incarci de la priza, altfel orice plus de putere pe care il ai va fi consumat de alternatorul care incarca bateriile din portbagaj.

Exista o singura firma serioasa care produce superchargere electrice, sistemul contine 2-4 baterii si un alternator mai puternic, iar sistemul merge la buton cateva minute . iar cand este oprit puterea scade sub puterea initiala a motorului pt ca trebuie sa incarce bateriile.

Este foarte simplu energia se conserva , nu ai de unde sa scoti cp in plus, pana la urma tot ii pierzi de undeva/cindva.

btw sistemul in cauza costa aproape cat o conversie turbo

lasa-l sa viseze
daca era viabil si fiabil era perfectionat demult
si folosit pe scara larga
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 23:52   #81
Highman

Stage 5
 
Highman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 386
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Supercharger electric - pareri

voi stiti ceinseamna 0.5-1 bar.....un motor electric in sarcina se prajeste in juma de ora tinand cont de amperaju din instaltia electrica a masini....
ma refer la un motor care teoretic ar avea forta sa faca presiune ....luati exemplu un electromotor, e destul de puternic (si asta pentru ca e un rotor) dar nu pote functiona continuu.....
cine stie elctromecanica stie ca un motor electric are un raport de functonare "forta depusa(Nm)/ putere(KW)".....
__________________
----------------------------------------------
>>CLUB ROVER-MG<<
ROVER 200 cu inima turbo benzina de "Tomcat" ...
ROVER 75 cdti....zi de zi.....
Highman is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 11:08   #82
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Supercharger electric - pareri

s-ar putea alimenta cu panouri solare?
driver_xs is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 12:23   #83
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Cool Re: Supercharger electric - pareri

Domnilor, fara suparare, bateti campii. Spune asta unul care a montat mai multe compresoare pe masini si care s-a documentat un pic inainte in cei 5 ani de tuning de motor si 17 de scoli. Ca fapt divers am si montat un "electric supercharger" pe un BMW si diferenta pe dyno a fost 1 cp, in minus. De ce? Simplu, fizica ne spune ca un compresor care reuseste sa produca 1 bar la un debit echivalent cu nevoiel unui motor care produce 300 cp (adica 15 m3/min si Pressure rateo 2 pe diagrama atasata) consuma aprox. 30 Kw cu un randament de 63%. asta inseamna ca in cazul ideal ca sa pompezi 15 m3/min la 1 bar iti trebuie un motor elecric de 20 Kw. Piesa de care vorbim are vreo 100 kg si axul mai lung decat un motor in 4 cilindrii si 2 litri. Deci daca vorbim de superchargere electrice de genul asta de dimensiuni e OK. In realitate solutia electrica nu face sens.
Attached Files
File Type: pdf diagram_lys1200ax.pdf (129.7 KB, 147 views)
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 15:50   #84
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default

eu zic sa iei o baterie de ceas sau de masina (nu conteaza really) si sa iti faci jet-pack
adica dinasta : http://crave.cnet.com/i/bto/20070618...ck_350x349.jpg
Dupa ce termini cu compresoru ala electric sunai si pe fraierii aia de la bmw si zile ca sunt prosti. Cred ca si aia de la cosworth o sa fie interesati .Dupa ce te imbogatesti poate ne faci si noua o pista de drag. Chestiile astea sunt inventii care la fiecare 5-6 ani revin pe piata.... La fel cu turbo-crankshaft pe 2 timpi ,sau "economizorul de benzina" adica robinetu ala pt conducta de benzina... Oricum iti uram succes .

in cazul in care nici unu din moderatori nu are vreun interes real, nu este un topic sponsorizat si nu are nimeni de castigat in mod direct. Rog moderatorii sa stearga topicul...

Last edited by 200SX; 14-04-08 at 22:03.
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 18:14   #85
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Supercharger electric - pareri

eu l-as sterge pe asta si pe "BOV" pe tdi.
beck is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 22:10   #86
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Supercharger electric - pareri

N-am de ce sa-l sterg, nu de alta da "maine" se trezeste altul sa incepa un topic asemanator, asa vede topicul asta il citeste si sper sa se convinga ca vanturatorul asta de aer e o prostie. (cat despre BOV pe TDI cu ata mai mult nu are de ce sa fie sters deoarece exista asa ceva)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 16:14   #87
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Supercharger electric - pareri

ca si nos pe disel
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 16:22   #88
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: Supercharger electric - pareri

pai exista nos pe diesel ... e destul de scump kitu, problema e ca nu accepta ca masina sa fie chipuita ...



https://youtube.com/watch?v=km171HDXOZ4
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 11:22   #89
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Mai, nu fiti rai sa-l stergeti, ca e un subiect controversat, cu PRO si CONTRA, ma rog, mai multe CONTRE...

Dar se pare ca exista si superchargere electrice care chiar functioneaza.

Asta va puteti da seama si din pret - $2500. Dar si din instructiunile de folosire - nu se folosese mai mult de 15 secunde deodata (se foloseste cam ca NOS-ul se pare)

http://www.boosthead.com/product.php
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0406tur_03z+nissan_altima+engine_bay.jpg
Views:	260
Size:	128.7 KB
ID:	514420   Click image for larger version

Name:	0406tur_04z+nissan_altima+electric_supercharger.jpg
Views:	294
Size:	128.4 KB
ID:	514421   Click image for larger version

Name:	0406tur_06z+nissan_altima+trunk_batteries.jpg
Views:	248
Size:	128.3 KB
ID:	514422  

Click image for larger version

Name:	0406tur_knight02_z.jpg
Views:	193
Size:	34.5 KB
ID:	514423  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 08:56   #90
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mai, nu fiti rai sa-l stergeti, ca e un subiect controversat, cu PRO si CONTRA, ma rog, mai multe CONTRE...

Dar se pare ca exista si superchargere electrice care chiar functioneaza.

Asta va puteti da seama si din pret - $2500. Dar si din instructiunile de folosire - nu se folosese mai mult de 15 secunde deodata (se foloseste cam ca NOS-ul se pare)

http://www.boosthead.com/product.php
la banii astia ....................................
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -