Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-06, 23:21   #31
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"einstein1984\"
Sebastian, benzinele se mai pot obtine si prin procedeul Fischer-Tropsch, inventat de nemti prin 40, ca procedeu de sinteza folosind .........carbune!
Astfel de benzine (un coctail de hidrocarburi aromatice) se foloseau in motoarele turbo din F1 anilor '80. In anii 40, benzinele americane \"straight run\" aveau cam 50 RON.
Din cate tin eu minte, benzina TreiBrazi are ceva toluen prin ea pentru a creste cifra octanica.
Ca info de interes general, RON insemana Research Octanic Number . mai exista si MON, Motor Octanic Number , care e cu vreo 10 puncte mai mica decat RON.
Cunosc si mai stiu multe insa ma rezum la uzual si nu vreau sa vorbim de ce nu e cazul cum ar fi benzina scoasa din carbune, resturi minrale sau mai nou materiale plastice si alge marine.

Cifreme octanelor nu sunt singurele importante, f importanta e cifra calorica si pentru durabilitate continutul de sulf si plumb care era f bun insa e interzis pe strada.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-03-06, 00:37   #32
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"zetemte\"
Benzina de curse poate sa ajuta, doar in singur caz: daca aveti electronica/setari facute special pentru benzina cu cifra octanica mare.

Toate masini de linute in Polonia, care sunt modificate au 2 mape de benzina: 1 pentru benzina normala de 98 si alta pentru benzina de curse.
Nu e suficient, temperatura in camera poate creste mult si nu va jucati cu focul poate distruge motorul daca nu eu tip solid cu materiale peste medie ca duritate.
Bineiteles ... Este vorba de masini de linute ... asta inseamna cu trubine foarte mari, pistotne, biele forjate etc nu de masini stock.
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 03-03-06, 19:30   #33
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zetemte\"
Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"zetemte\"
Benzina de curse poate sa ajuta, doar in singur caz: daca aveti electronica/setari facute special pentru benzina cu cifra octanica mare.

Toate masini de linute in Polonia, care sunt modificate au 2 mape de benzina: 1 pentru benzina normala de 98 si alta pentru benzina de curse.
Nu e suficient, temperatura in camera poate creste mult si nu va jucati cu focul poate distruge motorul daca nu eu tip solid cu materiale peste medie ca duritate.
Bineiteles ... Este vorba de masini de linute ... asta inseamna cu trubine foarte mari, pistotne, biele forjate etc nu de masini stock.
Trebuia subliniata ideea asta, pentru ca sunt uni care iau totul de bun si paradesc motoarele ca fraierii.
Daca tot faceti o prostie si vreti sa riscati macar sa fiti constienti de ce se poate intampla.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-03-06, 19:30   #34
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zetemte\"
Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"zetemte\"
Benzina de curse poate sa ajuta, doar in singur caz: daca aveti electronica/setari facute special pentru benzina cu cifra octanica mare.

Toate masini de linute in Polonia, care sunt modificate au 2 mape de benzina: 1 pentru benzina normala de 98 si alta pentru benzina de curse.
Nu e suficient, temperatura in camera poate creste mult si nu va jucati cu focul poate distruge motorul daca nu eu tip solid cu materiale peste medie ca duritate.
Bineiteles ... Este vorba de masini de linute ... asta inseamna cu trubine foarte mari, pistotne, biele forjate etc nu de masini stock.
Trebuia subliniata ideea asta, pentru ca sunt uni care iau totul de bun si paradesc motoarele ca fraierii.
Daca tot faceti o prostie si vreti sa riscati macar sa fiti constienti de ce se poate intampla.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 05-03-06, 05:08   #35
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

hmzz in general la benzina cu cifra octanica mare am observat urmatorul lucru ... pe langa , consum care e mai scazut mashina are si ceva putere la o apasape pe pedala .. si se comporta mai bine la un condus sportiv ... sincer sa fiu nu am observat mare diferentza intre benzinele de pe piatza noastra .. diferentza se observa intre benzina de ungaria , germania etc .. in comparatzie cu ce`i pe piatza noastra ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 12:55   #36
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Quote:
Originally Posted by Psycho
hmzz in general la benzina cu cifra octanica mare am observat urmatorul lucru ... pe langa , consum care e mai scazut mashina are si ceva putere la o apasape pe pedala .. si se comporta mai bine la un condus sportiv ... sincer sa fiu nu am observat mare diferentza intre benzinele de pe piatza noastra .. diferentza se observa intre benzina de ungaria , germania etc .. in comparatzie cu ce`i pe piatza noastra ...
Ce simiti tu este doar psychologic ... Differenta de 2-3 cai e imposiibil de simitit la acceleratie ...
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 16:51   #37
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Quote:
Originally Posted by zetemte
Ce simiti tu este doar psychologic ... Differenta de 2-3 cai e imposiibil de simitit la acceleratie ...
asta cu cifra octanica parerea mea se simte doar cand e masina cat de cat modificata bagi benzina cu cifra octanica mica, incepe sa detoneze si ECU te trece pe harta 2 sau in "safe mode" si atuncea chiar se simte pierderea de putere
200SX is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 21:25   #38
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

zetemte e si psihologica dar iti spun si in comparatie cu alta mashina pe accelerare .. ii da 1 avans de 1 bot
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 21:56   #39
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Bine...si pana la urma...de unde bagati voi benzina si de care... si ma refer la cei cu masini care numai sunt stock....
ERY is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 22:23   #40
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

deocamdata cele mai ridicate cifre octanice ... de pe piatza asa cum sustzin companiile sunt OMV 100 Super (8 .. Super 99 .. si alt 98 d la mol
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 07-03-06, 19:59   #41
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Quote:
Originally Posted by CT-81-ERY
Bine...si pana la urma...de unde bagati voi benzina si de care... si ma refer la cei cu masini care numai sunt stock....

cand am bani bag OMV100 cand sunt in faliment bag Petrom 99+ cu toate ca nu cred ca e vreo diferentza intre ele, oricum si factorul psihologic ajuta
200SX is offline   Reply With Quote
Old 08-03-06, 12:45   #42
13RvR

Presedinte Street Vision

Stage 5
 
13RvR's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 555
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Vision]
[VW]
[SEAT]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Luk Oil 98
13RvR is offline   Reply With Quote
Old 08-03-06, 17:16   #43
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Quote:
Originally Posted by 200SX
cand am bani bag OMV100 cand sunt in faliment bag Petrom 99+ cu toate ca nu cred ca e vreo diferentza intre ele, oricum si factorul psihologic ajuta

Eu bag OMV 100 si MOL 98 ....
ERY is offline   Reply With Quote
Old 08-03-06, 20:45   #44
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

eu sunt multumit cu mol evo...cateodata si omv 100cateodata se simte cum trage bine d tot....cateodata e mai lenesa... cu aceeasi benzina de la o anumita statie ... de unde rezulta k aceeasi benzina nu e tot timpul aceeasi
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-06, 21:20   #45
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Benzina cifra octanica, valori reale

Benzina Luk Oil e infecta. Daca torni 20 de litri prin palnie cu sita si vezi ce ramane.......... ca sa nu mai zic de gumele care i-ti raman pe maini daca versi. La Rompetrol e decenta. Exista si Ocatene Booster daca e nevoie (cred ca e un amestec de benzen si acetona).
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -