Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-07, 15:50   #16
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

Mai eaglee ma faci sa cred ca uneori esti rau intentionat cu sfaturile tale. Bine ca mai exista si oameni care stiu ce scriu pe forumul asta si care au bunavointa sa te corecteze...explica-mi si mie cum pui axa cu came de la un motor 8v la 16v sau pe ce chestie zici tu ca-ti da performante?
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 19:10   #17
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

axa de la 8v o faci asa : iei un flex o tai in doua si o pui pe 16v si mai pui niste fier de umplutura pana in capat...lasa-l avionu ca omu e in lumea lui e bolnav sincer cred...daca vezi ce explicatii "pertinente" da te ia durerea de cap si pe alte topicuri de tuning...omu e total ||
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 21:46   #18
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
DOAMNE FERESTE IAR TU? HAHAHAHAHAHAH era sa cad de pe scaun dupa postul tau...sincer iti propun sa te intorci la tuningul tau care il faci la ochi pe dacia 1310 si sa lasi masinile cu tehnologie deoparte ca esti DAUNA TOTALA

si ca sa fiu in ton cu tine sa incep... avionu pune te rog pistoane de smart si pompa de motorina de rs4 (crede-ma ca merge ca am pus si la alte masini) si filtru de particule de la bmw si daca se poate o cutie de viteze de motostivuitor cu 2 trepte si o sa castigi ceva putere
Prima oare sa sti de ce am scris, axa cu came de aspirat e mai ascutit, fiindca motorul nu este supraalimentat, deci este mai mare deschiderea supapelor si sunt deschise pentru mai mult timp decat la cele pentru motoare turbo. Deci, daca pui mana si vezi ce zic iti dai seama ca motorul turbo, cu axa de aspirat, si tot restul deja tunat va merge mai pine, are un efect similar cum ar fi o turbona mai mare.
Pl. la motoarele turbo pentru performanta sunt axe de ~280-310 (mai mult nu prea este in folosinta) cand cel standard variaza ~240-260.

Intreaba pe oricine care are habar si confirma ceace am scris, daca ma contrazice sa scri, dar detaliat si nu ma ataca. Daca nu esti in cunostinta de cauza sa nu faci pe alti mai prosti decat esti...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 22:06   #19
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

prietene...esti mai prost ca noaptea tu esti in TOTALA necunostinta de cauza...vezi ca esti dauna totala...la motorul PD axa cu came actioneaza pe injectoare direct...tu ai zis sa puna axa cu came de sdi...sdi-ul de 1.9 are 1 ax cu came pe cand 2.0tdi are 2 axe cu came ori daca tu crezi ca se poate esti idiot cel putin...fara sa mai punem la socoteala faptul ca 1.9sdi nu e PD...du-te si umbla prin serviceuri si nu mai citi tuning de dacie ca nu se aplica si aici...

ps : zi-mi te rog cand e ziua ta...
zGb is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:01   #20
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

exista 2.0 sdi Pd....


faza cu axa cu came...sa zicem ca o sa fac mai mult rau decat bine ))
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:28   #21
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

noi vorbeam de 1.9 sdi si nu de 2.0sdi...
zGb is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 08:16   #22
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

zGb, cred ca tu vorbeai, ca altii vorbeau de jucarii....
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 13:20   #23
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbina 2.0 Tdi!!!

E lucos, dar e si performant?
Un prieten are de asta intr-un golf mk1...zboara masina.
Hexer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -