Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-14, 11:51   #1
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Salutare forumisti!

O mare parte dintre voi ati apelat candva la asa-numita "operatiune" de reconditionat turbine. Si pentru ca cel mai probabil ati avut experiente diferite in relatia cu service-ul, va propun sa va exprimati aici gandurile voastre.

Desigur, multi poate ati intampinat si probleme serioase, asta nu inseamna ca trebuie sa blamati aici un service sau altul, nu ar fi etic si nici conform regulilor acestui forum. Aveti totusi despre ce vorbi. Acest forum este vizitat cu mare interes de cei aflati cautarea de informatii de calitate din domeniul auto, asa ca nu ar strica sa va impartasiti aici experienta voastra pentru a da o mana de ajutor.

Ati putea, spre exemplu, sa spuneti cateva cuvinte despre urmatoarele aspecte:

- reprezinta o oportunitate reconditionarea turbinei, sau este de preferat una noua?
- service-ul a oferit garantia pe care a promis-o pentru serviciul prestat?
- dupa reconditionare ati simtit o imbunatatire a performantelor motorului?
- ati fost nevoit sa reveniti cu masina in service in perioada de garantie? daca raspunsul e da, ce experienta ati avut?
etc.

Raspunsurile voastre pot ajuta pe ceilalti sa faca alegeri mai bune, in cunostinte de cauza. Cu toate acestea, este de apreciat daca va veti abtine in a nominaliza o firma sau alta. Rezumati-va la a impartasi din experienta voastra, fara a specifica numele service-ului auto.

Multumesc!
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 14:33   #2
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

hai nu va inghesuiti asa, ca nu e loc pentru atatea postari aici
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 07:35   #3
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Pai vad ca la semnatura ai un site de profil.
Daca tot le faci reclama , lumineaza-ne si pe noi.
De exemplu, cum se echilibreaza axul unei turbine "reconditionate" comparativ cu una de fabrica? Ce echipamente minime are in dotare un astfel de atelier de reparat turbine?

In domeniul softurilor deja avem pe cineva care tuneaza mai bine decat orice casa de tuning cu renume.
Asteptam de ceva timp pe cineva care face turbine mai bine decat fabrica.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 09:47   #4
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pai vad ca la semnatura ai un site de profil.
Daca tot le faci reclama , lumineaza-ne si pe noi.
De exemplu, cum se echilibreaza axul unei turbine "reconditionate" comparativ cu una de fabrica? Ce echipamente minime are in dotare un astfel de atelier de reparat turbine?

In domeniul softurilor deja avem pe cineva care tuneaza mai bine decat orice casa de tuning cu renume.
Asteptam de ceva timp pe cineva care face turbine mai bine decat fabrica.
@bluey:

- Daca am un site de profil in semnatura nu inseamna neaparat ca fac reclama. Desigur, tu crezi ceea ce vrei, dar un simplu link intr-o semnatura vizibila doar userilor logati numai reclama nu poate fi numita.

- Cum se echilibreaza axul unei turbine reconditionate ori ce echipamente minime are in dotare un atelier de reparat turbine sunt intrebari care nu fac obiectul acestui thread. Daca ai fi citit cu atentie, ai fi realizat probabil ca pentru a da un reply la obiect ok ar fi fost sa raspunzi la cel putin una din intrebarile postate. Mai mult decat atat, cele peste 7.000 de posturi pe acest forum denota faptul ca nu esti deloc strain de acest domeniu, iar nivelul tau de intelegere ar fi trebuit sa se reflecte cumva in calitatea reply-ului pe care l-ai dat. Din pacate insa... Am de asemenea destule indoieli ca ai nevoie sa fi "luminat", sau ma insel? Desigur, tu ai folosit pluralul presupunand fara un temei real ca si ceilalti forumisti ar avea nevoie sa fie luminati.

- Daca poti raspunde la obiect acestui thread, ideal ar fi sa o faci. In caz contrar ai putea ori sa te abtii, ori sa stergi thread-ul cu totul, ca doar ai acest privilegiu.

Last edited by turbogeek; 27-05-14 at 09:54.
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 12:33   #5
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

1. Daca ai un site la semnatura inseamna ca faci reclama.
2.Stii cati useri logati are zilnic forumul asta?
3.Majoritatea forumistilor nu intra pe forum si sunt cunoscatori dupa 8 posturi. Cauta informatii si banuiesc ca prefera informatiile corecte si reale. Asta e scopul nostru aici, sa "luminam" cum zici tu pe cei care cauta experienta si cunostintele altora.
4. Stiu cum se echilibreaza turbinele pe stand , am fost printre norocosii care a vizitat fabrica Honeywell din incinta Turbomecanica. Dar asta nu are legatura cu topicul. Nu are absolut nici o legatura cu atelierele de reconditionat turbine de la coltul strazii.


Si ca sa fiu on-topic. Desi am turbina reconditionata pe masina de 1 an, nu as recomanda nimanui o turbina reconditionata sau un hibrid.


Si pentru tine, ca utilizator nou de forum 4t : https://forum.4tuning.ro/announcement.php?f=117&a=125

Multumesc.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 12:55   #6
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

1. Daca zici tu, reclama sa fie. Sunt bucuros ca pot face reclama gratuita unui site cu ajutorul forumului 4tuning! Sa inteleg ca reclama e de vina pentru reply-ul tau sarcastic?

2. De unde as putea sti? Poti veni cu niste cifre daca tot ai adus vorba.

3. Nimeni nu a pretins ca ar fi cunoscator dupa 8 posturi.

4. Felicitari, cred ca unii oamneni sunt invidiosi pe asta. Iar chestia cu "coltul strazii" denota inca o data, daca mai era nevoie, faptul ca ai idei preconcepute si actionezi conform acestora.

Daca nu recomanzi nimanui o turbina reconditionata sau un hibrid, macar vino cu argumente. Ca asa de dat sfaturi fara a veni cu explicatiile aferente, ne pricepem cu totii.

Cunosc Regulile generale pe forumul 4TuningRO, iar faptul ca mi-ai oferit o legatura catre pagina cu pricina nu face decat sa ma incante. Ma voi apleca serios asupra studiului acestor reguli, se poate intampla sa-mi fi scapat ceva.

Multumesc.
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 14:32   #7
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Quote:
Originally Posted by turbogeek View Post
- Cum se echilibreaza axul unei turbine reconditionate ori ce echipamente minime are in dotare un atelier de reparat turbine sunt intrebari care nu fac obiectul acestui thread.
Conform teoriei tale, argumentele mele nu fac obiectul acestui topic.
Probabil acest topic se refera la domnisoara de la receptia service-ului de turbine si la cafeaua oferita in sala de asteptare.
Oricum intrebarea din primul post cu imbunatatirea performantelor dupa reconditionare e fina asa. Pentru cunoscatori. Turbina reconditionata e tuning.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 14:47   #8
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Conform teoriei tale, argumentele mele nu fac obiectul acestui topic.
Normal ca argumentele tale nu fac obiectul acestui topic. Hai ca esti comic, topicul este despre experienta avuta dupa apelarea la un serviciu de reconditionat turbine, nicidecum despre partea tehnica a executarii unui astfel de serviciu.

Dar ti-am mai spus, ai anumita limitari, cred ca iti este destul de greu sa intelegi exact despre ce este acest topic.


Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Probabil acest topic se refera la domnisoara de la receptia service-ului de turbine si la cafeaua oferita in sala de asteptare.
Ironie ieftina, ca sa nu zic de balta.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Oricum intrebarea din primul post cu imbunatatirea performantelor dupa reconditionare e fina asa. Pentru cunoscatori. Turbina reconditionata e tuning.
Ti-am spus ca nu ai inteles nimic. In mod normal, dupa reconditionarea turbosuflantei performantele motorului cresc, dar nu in sensul in care intelegi tu, ci raportat strict la modul cum functiona motorul cu turbosuflanta defecta.

Si iar trebuie sa-ti reamintesc, incearca sa nu mai fi atat de limitat.
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 15:07   #9
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Ai grija ca pe forumul asta nu acceptam decat limba romana.

Stiu ca e destul de complicat pentru tine dar incearca sa intelegi:
argumentele mele fac oricand obiectul acestui topic.
La fel ale oricui doreste sa posteze. E o tara libera din cate imi amintesc.

Si vezi ca problemele cu limba romana sunt destul de grave. Daca eu iti scriu in romana tu de ce faci eforturi sa imi scrii in alte limbi?
Daca ma jignesti poate nu primesti ban, dar cu siguranta vei primi daca scrii in halul asta.

Fi, fii, scri, scrii. Iti spune ceva???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-14, 15:24   #10
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Serviciile de reconditionat turbine - parerile voastre

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ai grija ca pe forumul asta nu acceptam decat limba romana.

Stiu ca e destul de complicat pentru tine dar incearca sa intelegi:
argumentele mele fac oricand obiectul acestui topic.
La fel ale oricui doreste sa posteze. E o tara libera din cate imi amintesc.

Si vezi ca problemele cu limba romana sunt destul de grave. Daca eu iti scriu in romana tu de ce faci eforturi sa imi scrii in alte limbi?
Daca ma jignesti poate nu primesti ban, dar cu siguranta vei primi daca scrii in halul asta.

Fi, fii, scri, scrii. Iti spune ceva???
Recunosc, limba romana nu a fost niciodata punctul meu forte. Nici nu urmaresc sa utilizez vreodata corect limba romana, pentru mine mult mai important este mesajul transmis.

Apropo, tu folosesti corect limba romana? Iar esti comic. Nu ai auzit pana astazi ca in limba romana se scrie corect DOAR cu diacritice?

Iti spun eu cum stau lucrurile:

Ai ramas fara argumente, ai realizat ca nu poti sa combati cele spuse de mine iar pentru a incerca sa ramai la suprafata, desi nu meriti, ai inceput cu limba romana. Cunosc astfel de oameni, majoritatea celor care sunt postaci impatimiti pe forumuri au astfel de defecte.

In fine, poti sa-mi dai ban si fara sa te jignesc, chiar nu ma intereseaza. De altfel nici nu te-am jignit, faptul ca incerc sa te fac constient de anumite limitari nu este nicidecum o jignire. Dar ti-am mai spus, nu toata lumea intelege anumite chestii. Incearca sa te obisnuiesti cu asta.
turbogeek is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -