Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-14, 01:10   #1
silv33r

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 34
Default Turbo pe aspirata !

Salut colegi , intentionez sa imi montez un kit complet turbo t5 parca era, plug & play pentru o celica din 2002 , motor vvti cod motor 1zz!
Nu doresc o crestere foarte mare , doresc o crestere 'safe' pentru a nu fi nevoie sa schimb internele .
Dca aveti idee ce putere as putea scoate din motor fara sa trebuiasca sa schimb internele ?

Kitul de turbo are : turbina , intercooler , galerie , tubulatura ,flanse adaptoare : dar nu am indee ce piese mi ar mai trebui , ma refer la un bost controler , sau ceva care sa imi controleze boost-ul .

Va fi necesara montarea unor injectoare mai mari pentru o presiune de 0.4-0.5 in turbo ?

Se poate limita boost-ul din ecu ? sau se poate monta ulterior un map senzor care sa limiteze boost-ul ?
silv33r is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 15:09   #2
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Turbo pe aspirata !

Quote:
Originally Posted by silv33r View Post
Salut colegi , intentionez sa imi montez un kit complet turbo t5 parca era, plug & play pentru o celica din 2002 , motor vvti cod motor 1zz!
Nu doresc o crestere foarte mare , doresc o crestere 'safe' pentru a nu fi nevoie sa schimb internele .
Dca aveti idee ce putere as putea scoate din motor fara sa trebuiasca sa schimb internele ?

Kitul de turbo are : turbina , intercooler , galerie , tubulatura ,flanse adaptoare : dar nu am indee ce piese mi ar mai trebui , ma refer la un bost controler , sau ceva care sa imi controleze boost-ul .

Va fi necesara montarea unor injectoare mai mari pentru o presiune de 0.4-0.5 in turbo ?

Se poate limita boost-ul din ecu ? sau se poate monta ulterior un map senzor care sa limiteze boost-ul ?

Pentru Celica ai nevoie de piggyback ecu sau stand alone ecu. ECU de 1zz sau 2zz-ge nu merge chipuit/resoftat.
Iti mai trebuie o gramada pentru a avea un kit compelt. Motorul tine lejer 0.5 bar boost.

Intra aici http://www.monkeywrenchracing.com/pr...oducts_id=1042
ca sa vezi ce contine un kit complet de 5000$ FARA ECU si eventuale modificari de alimentare cu benzina.

Sa iei in calcul obligatoriu, ambreiajul, volanta,cutia de viteze (in functie de cum faci schimbarile de trepte) si franele.

P.S: UN tip gratuit. Discurile+etrierii de avensis t25 se potrivesc direct pe celica si faci un upgrade imens cu un sfert de pret fata de un big brake kit de "marca" vezi aici: http://www.newcelica.org/forums/showthread.php?t=343568

Succesuri !
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 06:19   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Turbo pe aspirata !

Cred ca se potriveste foarte bine profilului intrebarii tale:
https://www.facebook.com/media/set/?...2435974&type=1
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 07:01   #4
Aliraza173

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 1
Default Re: Turbo pe aspirata !

se poate dar nu ai cum masura presiune de aer
o masori cu un ceas de boost ...si speri sa fie aceeasi tot timpul sa nu se intample ceva cu ea ...ca altfel ECU nu are MAP sa stie sa faca un reglaj o limitare ..
deci nu prea este SAFE ...
Aliraza173 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 09:18   #5
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Turbo pe aspirata !

Si pe langa toate astea nu poti monta orice fel de standalone, ci unul care sa stie sa lucreze cu VVTI
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 20-11-14, 18:14   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Turbo pe aspirata !

ViPec - importator Racing Code
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vipec.png
Views:	102
Size:	43.1 KB
ID:	3050119  

Last edited by SEBASTIAN; 20-11-14 at 18:22.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -