Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-06, 11:10   #1
inceparetul

Stage 3
 
inceparetul's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 103
Post modificarea unui motor cu carburator pe injectie

asi dori sa stiu daca se poate,si daca da,cum se poate modifica un motor toyota de 1100 cc de pe carburator pe injectie mono,sau multipunct
inceparetul is offline   Reply With Quote
Old 20-11-06, 19:45   #2
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Quote:
Originally Posted by inceparetul View Post
asi dori sa stiu daca se poate,si daca da,cum se poate modifica un motor toyota de 1100 cc de pe carburator pe injectie mono,sau multipunct
simplu.........
cauta-ma pe mess la adresa nemilos1976
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 13:35   #3
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

se poate modifica dar daca ai toata instalatia de injectie cu toate cablurile. Mai trebuie sa ai centrala (ECU), galeria de admisie care vine in locul carburatorului, pompa de benzina si o chestie foarte importanta, sa ai loc pe motor pentru toate sondele si senzorii de care are nevoie injectia. Iti mai trebuie si toate releele si sigurantele aferente injectiei dar astea sunt pe cablaje. Daca modelul masinii tale a fost dotat si cu injectie se poate face, daca nu atunci e super complicat. Oricum, sfatul meu este sa ramai pe carburatie.
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 18:14   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Quote:
Originally Posted by alfa33 View Post
se poate modifica dar daca ai toata instalatia de injectie cu toate cablurile. Mai trebuie sa ai centrala (ECU), galeria de admisie care vine in locul carburatorului, pompa de benzina si o chestie foarte importanta, sa ai loc pe motor pentru toate sondele si senzorii de care are nevoie injectia. Iti mai trebuie si toate releele si sigurantele aferente injectiei dar astea sunt pe cablaje. Daca modelul masinii tale a fost dotat si cu injectie se poate face, daca nu atunci e super complicat. Oricum, sfatul meu este sa ramai pe carburatie.
nu este complicat deloc.
daca nu ai mai facut este complicat.
si nu se compara injectia cu carburatia.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 18:28   #5
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Da, am facut personal aceasta modificare pe o alfa romeo 33 cu 2 carburatoare dublucorp weber. Este adevarat ca nu am montat injectie pe acelasi motor ci am pus pe o masina care era prevazuta cu carburatie, un motor de boxer 1,7 16V cu injectie Motronic ML 4.1 Bosch. Dar, vorbind din experienta, stiu ce inseamna schimbarea instalatiei electrice si care sunt componentele de care are nevoie un motor pe carburatie pentru a fi trecut pe injectie. Daca ar fi sa comparam injectia cu carburatia intradevar, diferentele nu suporta comparatie. In sensul ca sistemul de carburatie este net superioar, dar cu conditia ca acele carburatoare sa fie f bine reglate. Masina pe care am modificato si care acum este pe injectie este posibil sa o trec din nou pe carburatie insa pentru mine este deja o manevra simpla. Imi ia cam 2 ore sa fac toata povestea. Probabil o voi face ca sa experimentez comportamentul motorului comparativ cu injectia multipunct. Ceea ce as vrea sa fac se practica in strainatate pe acest model de masina in alfa 33 cup in olanda, belgia si anglia unde se mai tin competitii cu acest model.
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 19:05   #6
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Quote:
Originally Posted by alfa33 View Post
Da, am facut personal aceasta modificare pe o alfa romeo 33 cu 2 carburatoare dublucorp weber. Este adevarat ca nu am montat injectie pe acelasi motor ci am pus pe o masina care era prevazuta cu carburatie, un motor de boxer 1,7 16V cu injectie Motronic ML 4.1 Bosch. Dar, vorbind din experienta, stiu ce inseamna schimbarea instalatiei electrice si care sunt componentele de care are nevoie un motor pe carburatie pentru a fi trecut pe injectie. Daca ar fi sa comparam injectia cu carburatia intradevar, diferentele nu suporta comparatie. In sensul ca sistemul de carburatie este net superioar, dar cu conditia ca acele carburatoare sa fie f bine reglate. Masina pe care am modificato si care acum este pe injectie este posibil sa o trec din nou pe carburatie insa pentru mine este deja o manevra simpla. Imi ia cam 2 ore sa fac toata povestea. Probabil o voi face ca sa experimentez comportamentul motorului comparativ cu injectia multipunct. Ceea ce as vrea sa fac se practica in strainatate pe acest model de masina in alfa 33 cup in olanda, belgia si anglia unde se mai tin competitii cu acest model.


crede-ma ca am avut carburatie pe masina dar nu se compara nici pe departe cu injectia.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 13:30   #7
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

n-as vrea sa ma bag aiurea, nu ma pricep, dar in peregrinarile mele am dat peste ceva pe net
http://www.moparmax.com/departments/...cts/i_5-1.html
asta sa fie conversion, de la carb la injectie??
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 18:59   #8
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

O "carpeala" tare interesanta.Pe langa faptul ca injectia se face in corpul de acceleratie (cea mai simpla metoda carburatie->injectie),mai are si 8 injectoare pentru a functiona cu un ECU normal de V8.

De ce ai vrea sa transformi un motor pe carburator intr-unul pe injectie ? Pentru masinile europene,suficient de vechi cat sa intre in categoria asta,te costa un motor intreg cateva sute de EURO.Nu merita efortul,si poate nici banii sa faci modificarile,mai bine schimbi motorul si gata.
Race is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 20:14   #9
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Quote:
Originally Posted by T.rac3Er View Post
n-as vrea sa ma bag aiurea, nu ma pricep, dar in peregrinarile mele am dat peste ceva pe net
http://www.moparmax.com/departments/...cts/i_5-1.html
asta sa fie conversion, de la carb la injectie??
e un sistem la care in loc sa pui injectoarele in admisie in dreptul fiecarui cilidru le pui in calea de aspiratie a fiecaruia.
cred ca daca are si o turbionare corecta pe admisie da randament maxim si cu un consum scazut.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 01:59   #10
Red91StangCT

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 20
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

http://www.diyautotune.com/catalog/m...8d060184d887a5

Lam pus pe multe masini. De la Jag v-12, la mustang v-8, la masina de taiat iarba. Nu stiu daca te pricepi la assembly de parti electonice, da este sistemu foarte tare.

Scuzatima ca nu pot sa vorbesc Romaneste mai bine.
Red91StangCT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-07, 21:18   #11
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

eu am deja un MSII si urmeaza sa-l pun pe 4 cil turbo
yknot is offline   Reply With Quote
Old 28-08-13, 16:20   #12
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: modificarea unui motor cu carburator pe injectie

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
e un sistem la care in loc sa pui injectoarele in admisie in dreptul fiecarui cilidru le pui in calea de aspiratie a fiecaruia.
cred ca daca are si o turbionare corecta pe admisie da randament maxim si cu un consum scazut.
Salutare , am cateva intrebari legate de acest produs

1. Sunt functionale si pe diesel ?
2. Sunt universale sau sunt pentru fiecare motor in parte ( tin cont de capacitatea sau tipul motorului ) ?
3.Sunt functionale atat de Carburator cat si pe Injectie ( Mono/Multi-Punct ) ?
4. Acesta se mai numeste si MSII ( de care spune yknot ) ?
5. Scad consumul si maresc randamentul motorului ?
6.Puteti cumva sa puneti un link cu o firma de top care produc aceste produse , in speranta sa aflam mai multe despre ele ( Mai ales principiul functionarii )
ionut_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -