Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-03-13, 15:54   #16
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Intradevar interesante rezultate! Foarte buni!
Totusi eu cred ca masina ta nu a ajuns pe mana unor preofesionisti pana acum.
SEBASTIAN is offline  
Old 26-03-13, 16:09   #17
viespezz

Stage 3
 
Join Date: May 2012
Posts: 169
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Intradevar interesante rezultate! Foarte buni!
Totusi eu cred ca masina ta nu a ajuns pe mana unor preofesionisti pana acum.
Ai fost ironic cand ai spus"foarte buni" sau ce ca nu inteleg?Cei de la Exelixis vrei sa spui ca nu sunt profesionisti?Eu cred ca sunt cei mai profesionisti din cum am vazut ca se lucreaza acolo.Threadul asta l-am deschis pentru ca eu am o problema si nu stiu sigur de unde este nu ca softul nu a fost facut cum trebuie sau alta aluzie la cei de la Exelixis.Problema am vazut, conform graficului Dyno,ca era si inainte de a face resoftarea !!!
viespezz is offline  
Old 26-03-13, 17:00   #18
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Nu iti bate prea mult capul cu Sebastian, nu are rost
Cauta un cunoscator in diesele de BMW sa iti faca o diagnoza poate apare pe vreun senzor problema.
Se fac loguri de presiuni si cantitati de combustibil injectate de fiecare injector si imposibil sa nu apara de undeva problema
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
Old 26-03-13, 17:29   #19
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by viespezz View Post
Ai fost ironic cand ai spus"foarte buni" sau ce ca nu inteleg?Cei de la Exelixis vrei sa spui ca nu sunt profesionisti?Eu cred ca sunt cei mai profesionisti din cum am vazut ca se lucreaza acolo.Threadul asta l-am deschis pentru ca eu am o problema si nu stiu sigur de unde este nu ca softul nu a fost facut cum trebuie sau alta aluzie la cei de la Exelixis.Problema am vazut, conform graficului Dyno,ca era si inainte de a face resoftarea !!!

Ironic ... de ce sa fiu, nu au rezolvat problema? Care este concluzia la care au ajuns "cei mai profesionisti", au gasit problema s-a rezolvat?
Eu ignor numele lor putea sa scrie automobilebavaria acolo nu ma intereseaza eu discut de un caz concret.

Parerea mea este ca daca monitorizezi comenzile date de ECU si valorile pe care masina le "scoate" si nu ma refer doar la putere/cuplu, amestec, presiune... faci o analiza in concordanta cu softul si vezi ce nu merge.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 26-03-13 at 17:31.
SEBASTIAN is offline  
Old 26-03-13, 20:13   #20
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
150 de cai susține bmw că scotea mașina cānd era NOUĂ.

1) nu-i musai să fi scos chiar 150 de nouă (surprize surprize)

2) din nou una șocantă: e posibil ca din caii de fabrică să mai fi evadat īntre timp, că totuși...e o mașină vechiuță.

īncearcă să-i faci upgrade de turbină, intercooler și injectoare, eventual și pompa de motorină dacă e nevoie și ar trebui să sari lejer de 200+cp
eu zic sa incerci sa mai citesti o data...a spus omul ca a facut test dyno inainte si au iesit 145 cai....
alex.panciu is offline  
Old 26-03-13, 22:37   #21
viespezz

Stage 3
 
Join Date: May 2012
Posts: 169
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Ironic ... de ce sa fiu, nu au rezolvat problema? Care este concluzia la care au ajuns "cei mai profesionisti", au gasit problema s-a rezolvat?
Eu ignor numele lor putea sa scrie automobilebavaria acolo nu ma intereseaza eu discut de un caz concret.

Parerea mea este ca daca monitorizezi comenzile date de ECU si valorile pe care masina le "scoate" si nu ma refer doar la putere/cuplu, amestec, presiune... faci o analiza in concordanta cu softul si vezi ce nu merge.
Iti zic din propria experienta ca AutomobileBavaria sunt varza,cei mai varza mecanici acolo ii gasesti,nu stiu exact sa iti spuna de la ce piesa ai o problema,o iau pe bajbaite ca mecanicii aia din colt de strada pana schimbi toata masina.Eu nu am fost la Exelixis sa imi rezolve problema, la ei am aflat ca am problema asta,eu inteleg ce vrei tu sa faci,am vazut ca ai avut niste discutii cu ei pe un thread dar nu ma amesteca pe mine in treburile voastre,daca se va putea poate o sa rezolv problema mea la ei,momentan caut sa aflu idei de unde as putea sa incep mai exact.
viespezz is offline  
Old 26-03-13, 23:40   #22
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Daca tu esti multumit sa fi sanatos!
Asta e important nici nu mai trebuia sa deschizi un topic special pentru asta mai degraba unul de prezentare a masinii.
Cat despre firme eu nu le-am pronuntat numele ca sa nu se intelaga altceva discutam concret pe caz puteai sa spui ca e de la RC era acelasi lucru si am dat AB exemplu la intamplare putea fi alcineva... nu are importanta ca te-ai dus la un grec sa iti "faca" softul un arab care trimite softul in Ungaria... ori made in turkey
Apa, paie si bataie!
SEBASTIAN is offline  
Old 27-03-13, 09:41   #23
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
eu zic sa incerci sa mai citesti o data...a spus omul ca a facut test dyno inainte si au iesit 145 cai....
și eu i-am explicat...de ce 145 și nu 150. e greu dimineața ?
Bong is offline  
Old 27-03-13, 10:48   #24
viespezz

Stage 3
 
Join Date: May 2012
Posts: 169
Default Re: Pierdere putere BMW E46 320d 150 cai

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Daca tu esti multumit sa fi sanatos!
Asta e important nici nu mai trebuia sa deschizi un topic special pentru asta mai degraba unul de prezentare a masinii.
Cat despre firme eu nu le-am pronuntat numele ca sa nu se intelaga altceva discutam concret pe caz puteai sa spui ca e de la RC era acelasi lucru si am dat AB exemplu la intamplare putea fi alcineva... nu are importanta ca te-ai dus la un grec sa iti "faca" softul un arab care trimite softul in Ungaria... ori made in turkey
Apa, paie si bataie!
Am rectificat ca nu mi-a trimis softul in Ungaria,a fost greseala mea ca am crezut lucrul asta din cauza ca am auzit despre alti cunoscatori ca fac asa.Imi cer scz ca am vorbit fara sa stiu exact !
viespezz is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -