Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-10, 21:42   #196
MilTen

Stage 5
 
MilTen's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 358
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Lista cu turbine

salut! cam cat costa o turbina pt opel astra caravan H...ma pregatesc pt tuning
MilTen is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 22:33   #197
bob

Stage 5
 
bob's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 592
Default Re: Lista cu turbine

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Merge pe riscul tau. Turbinele de Diesel fara geometrie variabila au de obicei doar ungere/racire cu ulei, nu si cu apa.

~Nautilus
salut, am achizitionat recent un seria T de la garrett cu geometrie variabila de pe o octavia 2.0 diesel cod motor bkd cu riscurile de rigoare vreau sa o montez pe un 1.8 20v agn problema care se pune e de unde iau vacumul pt turbina ?
bob is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 02:56   #198
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lista cu turbine

de la o pompa de vacum dar la ce bun daca nu ai si electronica aferenta sa controlezi geometria variabila....
si eu am pus mana pe o turbinica de pe un fiat multijeg,tot asa cu geometrie variabila si in prima faza astept flansele ca sa o pot monta,si sa incerc doua chestii
1-inlocuirea capsulei vacumatice cu una pneumatica(aia care merge cu presiune,de la un wastegate )
2-actionare mecanica,dar aici e cu cantec,nu prea o sa mai fie o presiune constanta maxima in admisie
3-actionare mecanica+wastegate extern
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 13:53   #199
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Lista cu turbine

Quote:
Originally Posted by bob View Post
salut, am achizitionat recent un seria T de la garrett cu geometrie variabila de pe o octavia 2.0 diesel cod motor bkd cu riscurile de rigoare vreau sa o montez pe un 1.8 20v agn problema care se pune e de unde iau vacumul pt turbina ?
...de la galeria de admisie,cam pe unde vine furtunu de la servofrina, gasesti acolo vreun ştuţ ceva ,sau daca nu îl faci tu
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 15:53   #200
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lista cu turbine

bravo cataline...uite ca la asta sunt sigur ca nu s-a gandit nimeni,dar cand incepe turbina si face presiune?capsula aia vacumatica lucreaza independent de vacumul creat de motor,practic se controleaza prin vacum pozitia tijei care actioneaza mecanismul din turbina,adica geometria aia variabila...si cand ai presiune in galeria de admisie ioc vacum,turbina ramane blocata intr-o pozitie...cacamaca
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 17:47   #201
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Lista cu turbine

actuatoarele de pe turbinele benzinare sunt pneumatice, si alea de pe diesel sunt vacumatice .

@julaikos , poti incerca sa scoti actuatorul si sa montezi un surub de reglaj in locul lui pt blocarea vanelor +WG extern, sunt curios cam cati km ar merge o smecherie de genul asta.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 19:19   #202
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lista cu turbine

exact ce spuneam si eu,varianta 3
ma gandesc(nu stiu daca si bine!fiindca nu ma pricep chiar atat de bine) ca din reglajul mecanic la geometria variabila sa reglez momentul cand "intra" turbina(evident si momentul cand turbina e blana tine tot de setarea asta) si din wastegate sa tin presiunea sub control,sa nu o ia razna
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 20:10   #203
zsoltpihe

Stage 4
 
zsoltpihe's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 218
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Lista cu turbine

Salutare tuturor.
Asi avea nevoie de ajutor din partea voastra.Am un Renault 11 GTE Turbo din "86 ,dar mmasina functioneaza fara turbina aproape de 6 ani,3 ani la un barbat mai in varsta de la care am cumparat si acu de vreo 3 ani la mine.
Acum ma tenteaza gandul sa ii pun o turbina,nu a fost schimbat nimic altceva pe/in motor ,nici galeria nimic.
Asi vrea sa va intreb ce model de turbina putea sa fie pe acest model de renault(numai atat stiu ca era Garret) si daca nu gasesc modelul asta cu care era echipat din fabrica atunci ce s-ar putea potrivii,de pe ce masina ,asi putea pune si o turbina de pe una diesel? ... de mentionat motorul masinii mele e 1.4 benzina-> 115 CP din fabrica.
Sper sa ma puteti ajuta Multumesc anticipat !
__________________
Renault 11 GTE Turbo 1.4 benzina 116 hp
Renault 19 Chamade TDE 1.6 D 55hp
zsoltpihe is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 00:05   #204
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Smile Re: Lista cu turbine

salutare la toata lumea.ma intereseaza si pe mine unele chestii cum ar fi:
motor bmw e34 535iA m30b35 211cai
in primu rand vreau sa stiu ce turbina s-ar potrivi la acest motor,interne stock.raport de compresie din cate stiu este 9.0:1(daca este altfel va rog corectati).ce garnitura de chiuloasa trebuie sa folosesc sau pot sa o folosesc una stock?motoru este in sala de "operatii" deci trebuie sa stiu ce sa cumpar.as vrea sa merg pe o pres de 0.8 max 1.0bar,nu prea stiu exact cat dar as vrea sa scot undeva la 300+ cai.ma intereseaza deasemenea si ce injectoare trebuie sa folosesc.(am niste injectoare de 326cc in caz k ar fi bune)....multam fain
__________________
SE-X 541
E30 Coupe
YM! viorel_andrei89
TEL: 0743243632
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 09:23   #205
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Lista cu turbine

1 bar nu cred ca e o idee foarte buna cu interne stock cat despre garnitura mergi pe Cometic au grosimi diferite deci cand comanzi tre sa sti exact ce thickness trebuie sa ceri
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 10:32   #206
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: Lista cu turbine

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
1 bar nu cred ca e o idee foarte buna cu interne stock cat despre garnitura mergi pe Cometic au grosimi diferite deci cand comanzi tre sa sti exact ce thickness trebuie sa ceri
daca 1 bar e mult.atunci 0.6-0.8bar e bine??cata putere mi-ar mai da in plus?
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 12:20   #207
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Lista cu turbine

0,6-0,7 ar fi cat de cat safe , cat despre putere nu tine numai de presiunea din turbina f importanta e si electronica si mai multi factori
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 14:21   #208
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: Lista cu turbine

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
0,6-0,7 ar fi cat de cat safe , cat despre putere nu tine numai de presiunea din turbina f importanta e si electronica si mai multi factori
electronica,am vazut destule anunturi pe net despre care sunt baieti la care cred ca as putea sa imi faca un soft costom pe ECU original.inca nu dispun de vani pentru o electronica speciala,nici nu stiu cat ar costa,presupun cred ca de la 1000 de euro in sus
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:59   #209
ionutdanica

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 48
Default Re: Lista cu turbine

Salut baieti la un motor m43b16 masina e bmw316i se poate monta un turbo sa scot maxim 25-30 cai va rog sa imi spune-ti sau montez alt motor .
ionutdanica is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 08:20   #210
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Lista cu turbine

Turbo se poate monta pe orice motor in principiu , ideea e daca merita
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -