Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-06, 17:19   #16
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

cauta pe net o harta pt G60 - si iti spun eu cam ce presiune o sa faca pe motorul tau ..
vezi ca am atasat un programel care spune estimativ cam ce cresteri de putere (si la ce boost) poti avea cu compresor centrifugal ..
mentionez ca toate calculele sunt estimative si pot diferi radical in practica de la un motor la altul ...
cit priveste calculele lui Lucian - parerea mea e ca sunt mult prea optimiste ...
Attached Files
File Type: zip Compressor.zip (5.8 KB, 108 views)
__________________
'99 E36 Compact 120kw

Last edited by kaliE36; 28-12-06 at 17:23.
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 17:41   #17
tristan

Presedinte RACING SYNDICATE

Stage 5
 
tristan's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,358
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Racing Syndicate]
[VW]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Programele astea sunt un soi de bullshit...... nu au nici o relevanta

Last edited by tristan; 28-12-06 at 17:46.
tristan is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 08:12   #18
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

asta asa e, dar sunt totusi ceva mai exacte decit majoritatea parerilor "avizate" de pe net
calculele din excelul atasat de mine au la baza indicatiile lui Corky Bell, din cartea "Supercharged!", si la cele doua motoare cu compresor puse pe masina mea - s-au cam verificat ...
ce nu s-a verificat a fost presiunea facuta de compresor - in sensul ca in ambele situatii am calculat un boost la care n-am ajuns .. cel mai probabil pt ca nu stiu sa calculez exact pierderile de presiune din intercooler si/sau tubulatura ..
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 13:24   #19
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

pot sa spun k stiu destul despre tuningul motoarelor k sa intru pe forum. Am si eu o intrebare, doar pentru cei ce stiu cu adevarat despre motoare(cum ar fi lucian, si altii....). am o solenza din 2004 cu motorul nemodificat (55kw, 75 cp). ca sa ii cresc considerabil puterea motorului si viteza p strazi....stiu k poate fi montat un filtru de aer sport, cip de putere,evacuare inox,etc.. As vrea sa stiu dak pot sa pun o turbosuflanta p masina. si cam ce credeti ca as putea sa pontez pe ea: turbo, nos, evacuare(de la serpisori pana la final) inox, pistoane forjate , camasi ,si lista poate continua. voi cam ce sfaturi mi-ati da? ce as putea sa pun pe ea si cam in ce pret.....?(pot sa o ridic pana la vreo 200cp?) --------bugetul nelimitat.
david_david is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 13:04   #20
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

dar alte modif la motor nu tre' sa fac ? turbosuflanta, pistoane forjate sau alte chestii?
david_david is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 13:40   #21
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

bugetul e nelimitat, dar posibilitatile sunt limitate!
mai bine ne spuneai cum ai de cand sa montezi o astfel de cutie p solentza, decat sa na spui cum fuctioneaza ambreajul ala...ca poate mai stim si noi...
pt motorul ala de p solentza...sigur nu iti trebuie asa ceva...
mie personal...mi se pare cam inaccesibil motorul ala de renault...nu dau mari sanse la un turbo...
mai bine vinzi solentza si iei cielo si cu un buget nelimitat ai motor de opel calibra turbo+toate modificarile adecvate de performanta si siguranta, pe un cielo...
sper sa nu supar p nimeni ca imi place mai mult cielo decat solentza...dar in domeniul modificarilor...sta mult mai bine...
bafta
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 13:46   #22
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

montarea turbinei implica niste flanse, suruburi, traseu de ulei/apa pentru turbina, ceva timp liber si gata ai montat-o, nu e mare filozofie sa montezi turbina pe motor orice service ar trebuii sa poata face acesta operatie.



ceva mai complicat e daca vrei sa cresti puterea motorul prin "montarea unei turbine"

si poti incepe de la faza de "proiectare"
ce putere vreau sa obtin
ce turbina o sa folosesc... asta e una din partile grele alegerea corecta a componentelor in conformitate cu target-ul care ti l-ai propus
rezista motorul stndard la puterea aia? ce nu rezista? ce tre sa schimb? cat de fiabil vreau sa fie? oare tine transmisia? oare rezista caroseria?


de aicea o poti lua pe 3 cai
1) scoti banul din buzunar duci masina la cineva care se pricepe si ti-o iei inapoi gata facuta
2) te apuci si te documentezi la greu (aduni informatii de ici de colo) si te apuci apoi sa lucrezi la masina
3) te duci cumperi acuma o turbina o montezi, (flanse, suruburi,...) dai in masina si vezi ce crapa, schimbi ce crapa si tot asa pana cand o sa inveti din propria experientza,

nimeni nu o sa-ti ofere pe vreun forum sau in vreo carte toate informatiile despre ce presupune "montarea" unei turbine.

daca cumva ii prinzi si au timp vorbeste cu SGM sau cu NHT sa-ti explice cam cata munca a implicat montarea unei turbine pe un motor aspirat

citeste cartea asta:
https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/6717-maximum-boost-corky-bell.html

si apoi mai revin-o cu intrebari
200SX is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 14:12   #23
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

mersi mult d informatii 200 sx.(fara mishto)
david_david is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 21:11   #24
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

200sx un raspuns avizat intradevar care difera de copilariile si visele unora ce posteaza sa braveze sau sa se afle in treaba.Apropos am rugat adminii sa opreasca posturile pe acest topic ca vad ca unii o dau in dude...si inca ceva...decat sa ti o solenza in care sa bagi nelimitat mai bine ti-ai lua masina..scuze posesorilor de solenza dar masina aia nu se preteaza la asa ceva
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 11:09   #25
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Quote:
Originally Posted by kaliE36 View Post
cauta pe net o harta pt G60 - si iti spun eu cam ce presiune o sa faca pe motorul tau ..
vezi ca am atasat un programel care spune estimativ cam ce cresteri de putere (si la ce boost) poti avea cu compresor centrifugal ..
mentionez ca toate calculele sunt estimative si pot diferi radical in practica de la un motor la altul ...
cit priveste calculele lui Lucian - parerea mea e ca sunt mult prea optimiste ...
Mult prea optimiste. Pai stai sa lamurim 2 lucruri. Eu calculele astea le-am dat DUPA ce AM FACUT asa ceva. Nu sunt pareri sunt lucruri certe .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 11:40   #26
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Quote:
Originally Posted by sco211 View Post
bugetul e nelimitat, dar posibilitatile sunt limitate!
mai bine ne spuneai cum ai de cand sa montezi o astfel de cutie p solentza, decat sa na spui cum fuctioneaza ambreajul ala...ca poate mai stim si noi...
pt motorul ala de p solentza...sigur nu iti trebuie asa ceva...
mie personal...mi se pare cam inaccesibil motorul ala de renault...nu dau mari sanse la un turbo...
mai bine vinzi solentza si iei cielo si cu un buget nelimitat ai motor de opel calibra turbo+toate modificarile adecvate de performanta si siguranta, pe un cielo...
sper sa nu supar p nimeni ca imi place mai mult cielo decat solentza...dar in domeniul modificarilor...sta mult mai bine...
bafta
si pe solenza merg puse motoare renault, si nu trebuie sa mai vanda masina, si sunt la fel de rezistente la modificari ca motorele de opel, singura problema ar fi caroseria, care sa reziste la modificarile motorului, la puterea dezvoltata de acesta.
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 11:52   #27
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Imi spune si mie cineva ce anume cedeaza la caroserie ? La cai multi sau cuplu mare ? Cam pe la ce nivel de putere / cuplu cedeaza ce ?
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 16:01   #28
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

cedeaza c nu tine...
nu cred ca a mai facut nimeni asa modificari p solentza, si de aceea cred ca v-a trebui sa faci modificarile si sa vezi ce cade...
dar esti 100% convins ca merita?
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 16:04   #29
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Quote:
Originally Posted by sco211 View Post
cedeaza c nu tine...
nu cred ca a mai facut nimeni asa modificari p solentza, si de aceea cred ca v-a trebui sa faci modificarile si sa vezi ce cade...
dar esti 100% convins ca merita?
Nova crezi ca e mai stabila ? Iti spun eu ca merge si inca f bine cu turbo si nu are nici pe dracu caroseria ! Iar daca merita ... vad la tine in semnatura ca urmeza chip tuning. Crezi ca merita ? Ce castig se estimeaza sa ai ? Sau mai bine spune-mi ce motor ca imi fac singur o idee despre cat vei castiga din soft .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 16:15   #30
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

nu ziceam ca cedeaza sau nu...
:P
ziceam ca va trebui sa incerci singur si sa vezi daca tine sau nu...
nu t supara repede cu mine, ca io oricum nu prea ma intele cu renault, si cu francezii in general...:P
io sunt un fel de toma necredinciosul cum ar veni...
nush...o sa zic numai pareri contrarii cred...pm...lasa ca daca nu t superi, poate o sa t fac sa gandesti altfel.
nova ta nu a fost prima turbo?
dar sa stii...ca nova e mult mai "tare" la sasiu cel putin, decat solentza.
asta clar.
sco211 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -