Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-06, 15:52   #1
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Cool Ce implica montarea unei turbine?

sunt novice la turbine...recunosc Spuneti-mi si mie ce implica montarea unei turbine la un motor de vw 2.0l benzinar ...eventual la ce bani m-ar ajunge ..si cine sa o faca?
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 10:44   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

pt passat intermediar investitia ar depasi pretul actual al masinii.

spune bugetul mai intai ca nu o sa scrie nimeni de pomana, oricum sunt zeci de topicuri pe aceeasi tema.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 12:35   #3
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Buget de austeritate...normal...asta neinsemnand chiar mocca.Dar daca tu zici ca depaseste pretul masinii...ceea ce ma cam indoiesc... mai bine fara.Da cat poate frate sa coste un compresor (G 60 de pilda...eu stiam ceva de genul 200 euro)
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 13:43   #4
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

daca ai lipi compresorul/ turbina cu banda izolir de motor si ar mai si merge, iesi in banii astia ... partea mai nasoala e ca va trebui sa mai montezi o gashca de conducte/ tevi, intercooler, injectoare mai mari, blow-off/ by-pass, bascha ca va trebui sa corectezi avansul si injectia .. etc ...
parerea mea e ca fara un mini de EUR2.500 e periculos sa te apuci ... si asta in situatia in care te bazezi sa asiguri singur mare parte din manopera montajului/ calibrarii ...
good luck,
__________________
'99 E36 Compact 120kw
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 14:21   #5
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Compresorul chel ma refeream...200 €...la 800€ avea cineva pe forum compresor, fulie ,curea ,regulator presiune...mai multe si unde mai pui ca erau noi noute.Un G 60 cam ce as fi vrut eu...asa ca strang ceva banuti si ma apuc de treaba.Cat despre injectoare nu cred ca la motorul meu ar trebui modificate...e totusi 2.0 l 118cp....conductele zici ca ar fi restul pana la 2500€ -hai sa fim seriosi
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 22:38   #6
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Quote:
Originally Posted by thunder rock View Post
Compresorul chel ma refeream...200 €...la 800€ avea cineva pe forum compresor, fulie ,curea ,regulator presiune...mai multe si unde mai pui ca erau noi noute.Un G 60 cam ce as fi vrut eu...asa ca strang ceva banuti si ma apuc de treaba.Cat despre injectoare nu cred ca la motorul meu ar trebui modificate...e totusi 2.0 l 118cp....conductele zici ca ar fi restul pana la 2500€ -hai sa fim seriosi
pai vad ca esti expert.. la ce mai intrebi lumea.
daca ai avea servisul tau si ai folosi piese din dezmembrari si tot nu iesi la 800E

si btw compresorul nu este totuna cu turbina.
p.s compresorul de g60 e shit, nici pt motorul de 1.8 nu face fata sa nu mai spun ca pocnesc ca floricelele daca le pui fulie mai mica.

Last edited by beck; 22-12-06 at 22:40.
beck is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 09:09   #7
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

De ce 2500 euro ? galerie + down pipe inox 10 mil , turbina 10 mil , regulator de presiune , soft , injectoare cam 15 mil . mai pune 500 euro pt manopera si cam aia e .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 15:24   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Spune-mi unde se fac galerie + downpipe custom cu 10 mil(~250 EUR) in Bucuresti, ca ma duc sa-mi iau o turbina de camion pentru 1.8T-ul meu

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 19:11   #9
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Nu e cazul sa lasi camionul fara turbina ca nu mai trage deloc. Mai bine iti iei un T3 mai sanatos sau un t28rs daca te tine buzunarul . Spune-mi privat daca esti hotarat sa-ti faci evacuare si down pipe , daca ai calculat sau ai aflat din alte surse pe ce dimensiune si iti spun eu ce si cum sa faci .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 00:53   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Inca n-am turbina ar trebui asa:

- adaptarea turbinei pe galeria de evacuare (flansa)
- downpipe de 2.5" sau 3"

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 00:55   #11
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Si asta nu se face cu 10 mil ? Lasa-mi nr de tel privat si te sun maine sa o facem .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 01:06   #12
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Cel mai probabil ca nu se face din moment ce la orice furnizor pe site numai downpipe-ul e cateva sute bune de euro

Nr. de mobil e in PM

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 16:44   #13
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Luciane se pare ca esti singurul conosseur de p-aici ...Esti de fapt singurul care ai explicat ceva si n-ai mistocarit .Cat despre turbina sau compresor ...am specificat G 60 compresor..citeste si apoi acuza btw(faceam referire la ce s-a scris mai sus).In ce ma priveste nu fac investitia asta .Mai bine o vand si-mi iau una cu turbina montata gata ...asa ies mai bine Din punctul meu de vedere am primit raspuns asa ca rog adminii sa inchida threadul
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 10:04   #14
Flamer

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 44
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

Pai la un motor mic de vreo 2 l as sugera 2 turbini de 1,0 PSI viecare si cred ca ti-ar marii puterea cu vreo 50-80 de cai-putere , compresoarele la motoarele mari de 6l in sus.
Flamer is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 16:00   #15
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Ce implica montarea unei turbine?

La un motor de 2l se poate pune ori un t25 cu a/r maxim 0.48 eventual t25-ul pus pe nissan 200sx si doar prin schimbarea garniturii de chiuloasa cu una mai rezistenta si eventual ceva mai groasa pt a decomprima motorul si se poate merge cu 0.7 bar . Se pot folosi si 2 turbine ... eventual 2 T2-uri dar nu vad utilitatea la un motor care nu are 6 cilindrii . Avand in vedere ca presiunea din cele 2 turbine nici nu se aduna , nici nu se inmulteste ....
Lucian is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -