Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-09, 20:45   #316
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by mikinina View Post
da,daca pui turbo...
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 00:27   #317
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Blow Off Valve

20 de pagini de c##at.
Vrei o informatie si te trimite goagalu' pe pagina asta,iti pierzi timpul....
Ala din poza ce e?un motoras pas cu pas,care la prima vedere este regulator de relanti,insa este montat de producator intre intercooler si clapeta de acceleratie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bow.JPG
Views:	221
Size:	159.4 KB
ID:	1063130  

Last edited by pasbogdan; 29-08-09 at 00:45.
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 07:37   #318
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by pasbogdan View Post
20 de pagini de c##at.
Vrei o informatie si te trimite goagalu' pe pagina asta,iti pierzi timpul....
Ala din poza ce e?un motoras pas cu pas,care la prima vedere este regulator de relanti,insa este montat de producator intre intercooler si clapeta de acceleratie.

nu la prima veder, ci chiar este regulator de ralanti sau tehnic este denumit isv.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 11:01   #319
bmw320dd

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Blow Off Valve

sal, cer scuze dar acum miam facut si eu user pe site, am un bmw 320D din 2003 model 2004 150CP , am o intrebare , vreau sa stiu daca pot sa pun blow off valve pe masina , cat ma costa si de unde fac comanda . ms
bmw320dd is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 01:54   #320
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Blow Off Valve

Nu poti sa pui. De ce, vezi ca scrie chiar in topicul asta.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 17:00   #321
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by bmw320dd View Post
sal, cer scuze dar acum miam facut si eu user pe site, am un bmw 320D din 2003 model 2004 150CP , am o intrebare , vreau sa stiu daca pot sa pun blow off valve pe masina , cat ma costa si de unde fac comanda . ms
Cum se poate sa fie modelul 2004(conceput in 2004) iar al tau sa fie 2003...poate e prototip si apoi l-au scos dupa ce au facut probe cu el glumesc. Banuiesc ca e cel cu 6 viteze, pe care il lauda mai toata lumea. Pe de alta parte iti pot raspune eu...DA se poate pune BOV pe cam orice masina de are turbina, in fond majoritatea masinilor cu turbina ar trebui sa aibe (aici nu sunt convins dar asa ar fi logic siu moral) deoarece ar forta in primul rand aerul acela comprimat sa dea peste admisie fara mila, iar pe de alta parte turbina care practic e infranata deoarece saracu motor nu mai vrea aer din moment ce proprietarul se hotaraste sa decelereze obscur. Ei in acest moment intervine BOV (blow off valve) o asa zisa "valva" care scapa aceste doua componente ale motorului de chin gratuit, oferind din nou satisfactie proprietarului prin zgomotul inconfundabil de masina turb-ata. Sunt chiar si pe youtube niste dovezi concrete ale faptului ca s-a si montat deja bov pe diesel nu doar ca se si poate efectiv, in schimb am auzit ca este destul de scump din perspectiva faptului ca diesel nu are vacuum si practic bov are nevoie de un mecanism suplimentar sa il faca utilizabil, altfel ar sta doar deschis...sau inchis acu, dupa caz...Bafta si anunta-ma si pe mine daca reusesti si eventual un filmulet deoarece m-ar fi tentat si pe mine la un moment dat asta pe un 320d.

Quote:
Originally Posted by dagosh88 View Post
Nu poti sa pui. De ce, vezi ca scrie chiar in topicul asta.
Poti sa pui. Parerea mea este ca nimic nu e imposibil, totul e sa vrei si ce e drept de multe ori esti constrans si de imprejurari dar nu tot timpul e cum vrei tu..de cele mai multe ori e invers bafta si tie!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 18:55   #322
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Blow Off Valve

Motoarele diesel nu au clapeta de acceleratie, de aceea nici nu poti sa pui BOV pe el. Exista un fel de BOV care se monteaza la motoarele diesel, dar rolul lui este strict de a scoate acel sunet, mecanic nu schimba mai nimic. El este actionat electric in functie de pozitia pedalei de acceleratie. Si mai si costa vreo 300E din cate am inteles.
A mai fost explicat asta o data in topicul asta, de aia am si zis sa citeasca in ce s-a scris inainte.
__________________
drive like a devil feel like a god

Last edited by dagosh88; 17-09-09 at 18:57.
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 19:10   #323
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

Ai foarte mare dreptate, eu auzim de vreo 500 de euro si in fond e tot blow off singura diferenta e modul de actionare al acestuia...Noroc!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 22:04   #324
bmw320dd

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Blow Off Valve

da , am inteles de la cineva ca se poate pune si mia gasit omu in germania la 230 euro dar e mai mult pe parte electronica cu un senzor la pedala de acceleratie
bmw320dd is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 22:40   #325
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

Poate poti detalia putin subiectul sunt si eu prins oarecum de idee daca poti dezvolta un pic, eventual un pm cu niste detalii eventual firma care le produce/distribuie si un mijloc de contact. Mersi
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 10:57   #326
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...ru-307513.html
Iata solutia
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 21:31   #327
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Blow Off Valve

BOV este o piesa cu un efect asupra motorului. Mi se pare incredibil ca o gramada de oameni vor BOV doar pentru sunet. Pt a fi cooooooooooooool . Va garantez ca oricui se pricepe putin .. un sunet de bov de pe un diesel va suna a taranie .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 08:23   #328
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

Unnii spun ca ar avea un efect si asupra motoarelor diesel, cateva dintre ele : micsorarea lagului, protejarea motorului, a turbinei...mai erau cateva dar nu le retin.
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 16:35   #329
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Blow Off Valve

Quote:
Originally Posted by y_u_s View Post
Unnii spun ca ar avea un efect si asupra motoarelor diesel, cateva dintre ele : micsorarea lagului, protejarea motorului, a turbinei...mai erau cateva dar nu le retin.

exact invers.
creste lagul si omoara turbina deoarece neavand clapeta de acceleratie dieselul sta cam tot timpul in presiune si tu dand acea presiune afara vei pune mai mult turbiona la munca si in mod logic lagul va creste
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 18:27   #330
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Blow Off Valve

Ma rog nu intru in polemici in acest domeniu pentru ca nu ma pricep, pe la bazar a mvazut un anunt cu bov pt diesel si am preluat ideile celui care a postat acel anunt.. Totusi unele motoare diesel au un sunet asemanator bov-ului la decelerare tocmai de aceea am impresia ca unele au o valva asemanatoare celei destinate motoarelor pe benzina si implicit acelasi rol.
y_u_s is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -