Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-11, 17:31   #61
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

Buna idee...problema ca eu nu pot numia cu valori...ce la benzina nu ar fi bai...dar toti omoara cu avansul motorul

Dar si al tine vad ca e cam uniform...harta cu avans...dar pe benizina se vede frumos ca max cuplu ai intre 2500 si ~5000 si peste 5500 inneaca motorul...desi megre pana la 7000
__________________
De vanzare : Volan RALLY OMP

De vanzare : Frana de mana hidraulica Wilwood


On FaceBook
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 18:04   #62
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Asa imi cere AFR'u, merg cu 12.5 pe riseing boost si cu 12.7 dupa ce s-a stabilizat boostu dupa asta e facuta harta
Asta e la Renaultu meu de curse...care de la 2600 rpm are cuplu maxim, putere nestiuta...cuplu dublu
https://www.youtube.com/watch?v=2FVpBGRb0YE
https://www.youtube.com/watch?v=neYb6b12h4M
https://www.youtube.com/watch?v=GFBaz...eature=related
__________________
Vlad Pescaru
vlad@jpr.ro
www.JPR.ro

Last edited by vlad_rally; 14-01-11 at 18:11.
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 18:48   #63
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

Nu stiu ce ai facut la motor dar la vtm puterea e bine sa fie intre 4000-7000 rpm , parerea mea.

Nu stiu de ce dar in roamnia majoritatea fac masini puternice da sa intre de la 800rpm turbina...ca la diesel.
Acum avem pe stand un tfsi...e interesant sa masori absolut totul (in afara de presiunea in cilindree, dar in primavara asta vine...), se vede bine de ce e negru evacuare la cele stock...downsizing
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 19:39   #64
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

un singur raspuns...comoditate la pilotaj...masina mea e de raliu, si pe zapada sau pe macadam ma ajuta mult lagul mic
https://www.youtube.com/watch?v=AVeFB8pIsd4
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 20:05   #65
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

Ca intra mai sus turbina nu inseamna ca ai avea lag, chiar are raspuns mai bun, asta stiu din experienta.

La M5 turbina e marime de gt42 si nu are rost sa folosim als-ul...practic nu pica presiunea intre schimbari, 0.2 bari care recupera in 0.2 sec. Sa pus numai pe placul posesorului ca sa bubuie in oras

Parerea mea ca un motor bine gandit si auxiliarele bine construite si alese pana in 1.5 bari nu trebue ALS.

Diferenta mult mai mare face o cutie care intre schimbari de la 7000 nu pica mai mult de 2500 intre nici o treapta, si la fwd diff LSD care se gaseste mai greu.


Ps. Foarte tare in zapada ... sper sa fie gata si a mea ... e mare fun

Last edited by Hexer; 14-01-11 at 20:11.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 20:59   #66
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Ideea e dupa o franare indelungata, sa ai spool foarte rapid, in sensul asta ma refeream...

Cat despre ce ai zis la cutie...cu 2500 de ture cadere intre trepte...aia probabil e valabil la un motor cu o putrere mare....uite atasez un log de la masina mea de curse, din treapta a-2-a pana in a 5-a, sa vezi ca nu cade mai mult de 900 de ture intre schimbari, cu toate ca am cuplu foarte mult si motor turbo... logul este facut pe linie dreapta

si uite-te la inceput, cat de repede creste boostu si cat de constant creste turatia este extrem de important pe suprafete cu aderenta mixta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	graph.JPG
Views:	187
Size:	68.4 KB
ID:	1822385  

Last edited by vlad_rally; 14-01-11 at 21:02.
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 21:04   #67
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

P.S. : Merg cu cutie Sadev 6+1 trepte in H si LSD
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 21:57   #68
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

Ai un pic de overboost, noi facem mai altfel, adica urca mai lent ca sa nu pierdem aderenta dupa schimbare. Cam ai probleme cu caldura...incarca redline water wetter.

Ar fi bine sa faci un log de pe un intreg traseu si sa vezi unde folosesti motorul, in ce ture.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 22:08   #69
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Eu fac dataloguri la fiecare concurs ...treaba cu apa e urmatoarea....niciodata nu am putut sa o tinem mai jos, si dintr-un punct de vedere e cam normal sa fie asa, din cauza AFR'ului relativ mare...in logul ce l-am pus mai sus, sunt cu benzina ELF de curse, scuze dar AFR nu pot sa-l dezvalui pentru ca ala ar fi un secret 'de meserie' vorba noastra :P, dar este relativ mare fata de ce se discuta la street cars
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 22:18   #70
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Eu acum, in afara de prepararea masinilor clientilor, incet incet imi prepar un Silvia S13 de drift...adica acum prepar motorul, deocamdata stau cam asa:

Motor SR20DET de pe Pulsar GTI-R
Arbore forjat
Biele forjate
Pistoane ??? inca ma decid
Axa admisie de 256 deg HKS
Solid Pivots
Adjustable cam gears
ITB's cu JPR custom made collector
JPR custom made exhaust manifold
GT2876 Turbo
500cc injectors, deocamdata
Si maine merg dupa un MS2 Engine Management System

Nu intru in detalii mai mult ca poluez threadul

P.S. Daca mai ai , as avea nevoie de un volan 'Drifting'
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 22:21   #71
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

cu elf mergi la 0.9-0.95..nui treaba, dar care este asta?
Cu ce merg baetii de aici au compresie mare..de peste 13.x:1 ca altfel nu se aprinde, adica se aprinde dar e alta treaba, asta la motoare turbo.
Cele cu oxigen in plus si peste 110 contani la 2 bari merg cu compresie de peste 14:1

De asta intreb ca nu suna motorul daca ar avea ceva mare modificare la ea.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 22:32   #72
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Adevarul e ca merg doar cu 0.8 bar boost max 1 bar....deci trebe sa compensez de undeva pentru a astiga putere si cuplu...si atunci am ales sa ma duc AFR'u mai sus...

CR la motoru meu este de 9:1....

Stiu ca suna foarte ciudat configuratia, dar este si cea mai comoda de pilotat si ce mai fiabila, motoru a fost facut acum 3 ani, si de atunci nu am schimbat decat uleiurile si filtrele...nu a fost nevoie de altcea...si masina iese la teste sau la consurs aproape saptamanal
Attached Files
File Type: pdf NT000792AA.pdf (271.1 KB, 35 views)
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 01:27   #73
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: Electrovalva ALS

off topic:
felicitari vlad pt masini si pt viitoarele evolutii, ma bucur ca ai descris in teremeni f buni si empiric comportamentul cu itb(miai dat dreptate), necesitatea de cuplu la turatii mici pe traseele de la noi(datorita gearingului necesar pe astfel de trasee si a necesitatii de a modula gazul) si necesitatea de a reduce lagu dupa periodele de franare pe overrun
il apreciez f mult pe hexer pt cunostintele lui(in 5 ani ne bate pe toti ) si experienta deja acumulata in ungaria (unde am inceput si eu sa ma duc frecvent din 98-99 dupa piese, iam vizitat pe cei de la havassy de multe ori si tot ce este in complexul respectiv, am vazut multe masini de la pwracing(prima vazuta a fost polskiul lor)-unde si hexer cred ca activeaza insa nu am vazut atelierul dar stiu ca sunt buni si ca fac service pt top cars tagay..., iar la dyno am mers si o sa mai merg de multe ori la dynoproject in budapesta-ca si concluzie nivelul e sus in hu, putem invata de la ei)din acest motiv imi face mare placere sa conversez cu el si sa putem toti trage niste foloase si sa ii aducem la zi si pe cei care nu au avut sansa sa vada ce am vazut eu sau hexer .
sorry hexer da am si cititit si am si vazut scurta trecere in revista: primele motoare de curse(including bmw 2002ti si dacia turbo) vazute si pus manuta pe ele 1983-1985...1993 primul "tuning" personal: bloc de 323 e21 si head de 320 e30 in e30, .......1994-1995 oltcitul din cnr a lui cojocaru trecut pe 4 webere de alfa verticale,apoi pe k jetr...1997 pus mana pe primul dyno/water brake dyno ....sarim peste alte etape ......in jurul lui 2005 la centrul de teste peugeot de langa zagreb vad mot de wrc diesel, neintrodus dar indelung testat, hm culmea dupa cativa ani in wttc, lms dieselu mananca tot(cuplu mai mare la rpm mai mic .....remember vtm puiu rusu golf 2.5tdi)[ acolo am si vb cu un nene care lucrase la mot de f1 peugeot, xut8 de gr.b versiunea 3 de pe modelul 205t16 EVO2 care AVEA ITB(2 randuri), ADMISIE CU TRASEU VARIABIL , DPV, WATER INJ ....si 620hp/1800cm3 in 1986(o masina similara poate fi vazuta in conservare la sediul peug sport italia)-asta ca sa nu ne mai ascundem dupa dejete legat de ce tre la un turbo spre dosebire de solutia Audi/Lehlman single throttle plate si dublu plenum/ care nici nu e so bad si e mult mai ieftina] ...vizite si discuti si piese la multi preparatori mari din uk......azi 15.01.2011 o privire la pregatirile echipei skoda redbull/brr/oreca irc pt montecarlo in austria de ridic niste piese,unde am vb anu trecut si cu klaus schwemmin si l-am vazut la lucru pe ecu setand masina lui aigner care a si luat campionatul in pwrc 2009 ,de aceea tre sa repet ca exista diferente majore legat de ce au echipele din pwrc/uzina si ce este comercial adica gr.n (am redus discutiile la spec gr.n si wrc pt ca gr.a nu mai exista in prezent ca evolutie la turbo si m-am gandit ca ar fi bine sa vedem ce e aproape de noi adica n si ce e extrem adica wrc, legat de 4cyl/2l....desigur ca vom pune accentul si pe open class(alte config, nr cyl/capacitate cil )de acum inainte pt ca e mai rezonabil ca solutii tehnice si costuri prin solutiile oferite de furnizorii de componente de pe piata).
legat de fuel: in rallycross in div 1 EC se merge cu e85 , iar pe limba populara benzina cu octani mici are energie calorica mai mare si arde mai rapid/ exploziv, cea cu octani multi are kj mai putini insa si o adrere mai lenta si rezistenta la autoaprindre/det adica exact ce vrei sa emulezi cu waterinj, e85... de unde si posibilitatea de a creste compresia, avans mai aspru, arderi mai lente ca la diesel.... pdf elf pus de vlad e relevant
gata cu povestile revenim la subiect

on topic:
-intotdeauna exista un compromis fie ca favorizezi turatii mici si cuplu mare impreuna cu transmisie mai lunga fie turatii mari cuplu mic si transmisie mai scurta, ambele vin cu setul lor de probleme-nu le detaliez
-cum zice si hexer ,pana la 1,5bar (mai corect ar fi sa vb de presure ratio/pr ca pe hartile compresolrului) nu ai nevoie de de als cu setup corespunzator
-pt reducerea lagului, turbina twinscroll sau macar galerie 1cu 4 si 2cu3 la 4 cyl
-vlad , uitatesi la la axele tomei
-pt harti benzina in zona de spool am vazut extreme pana la 14,5-15 cu dif grade de avans de la pana la 40 grade in functie de restul setup-ului deci nici aici nu este o sg solutie ,ci un compromis legat de setup,
-ideal ar fi sa ai un ecu care iti permite rezolutie mare pe anumite intervale de load/rpmsi un overaly cu o harta de spoll cu afr diferit/lean si chiar una de timing diferit pe spool altfel la mers constant la load-ul respectiv ai probleme sau daca ramai pe harta normala nu scoti maxim de spool
-legat de racire, ai jet de ulei la pistoane? poti modifica chulasa si sa ii adaugi un traseu extern sa o racesti mai aproape de galeria de evac sau sa cresti flowul si o faci simplu cu fitinguri si flexible
-as pune un grafic cu un mot de evo 9 cu rest de 32mm sa se vada plaja pe care lucra mot? incepe la 2500 are vf de cuplu la 3000 si se cam termina la 5300
astept sa ne dea hexer ceva mai multe date de pe banc la tfsi, sper sa poata urmarii cat mai repede presiunile in cyl
ps .o pozica cu un set up frumos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1030570.jpg
Views:	190
Size:	74.1 KB
ID:	1822716  

Last edited by Claudiumxg; 15-01-11 at 01:29.
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 12:33   #74
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Electrovalva ALS

Correct ce a spus Claudiu, poate la uni se para ca ne contrazicem (ce uneori e adevarat) dar numai asa se poate face ceva constructiv...

la WTCC dieselurile is cam favorizate fata de benzinare aspirate, la fel peste tot, si in rally, 24h, 12h deci nu cred ca e bine sa comparam, sa concure intre ei si sa lasa pe restul afara din joaca.

Anul trecut am fost la ca,ponatul european de rallycross dar inca avea smell of motorsport si nu de pub desi cred ca deja era liber sa aleaga cu care merg...

Asta din off, acum de restul:
-mi se pare ca benzina multa si avans relativ mic fac un sool mai rapid, cauza e simpla dupa parerea mea: plusul de benziina se transforma in debit mai mare in gaze si avansul mai mic creste temperatura care insine creste volumul galzelor de evacuare, asta impreuna pot invarti turbina mai repede. Mi se pare logic...de asta vedem la multe masini fum negru la sool, nu stiu la rally cum se face dar presupun ca nu difera prea mult.
-graficul nu vad dar presupun ca e un motor de wrc sau unul dintr-o clasa unde au restictii mari.
-celalat e un cossy de rallycross sau ceva cu restrictor...dar e interesant ca mai nimeni nu foloseste turbinele garrett de serie ci unele modificate greav din cauza de vacuum ce face dupa restrictor...BIG TRIM

Daca tu esti atat de aproape de francezi..ai ceva poze interesante de motorul Peugeot sau Citroen rallycross? Is greu de gasite..nici la curse nu stau cu fata masini spre afara...is cam secretosi...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 10:39   #75
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Electrovalva ALS

Acum o parere personala care nu cred ca o puteti cotrazice....ca la un traseu, fie vtm, fie circuit, foarte strans si dificil, castiga cel care are throttle respons si cuplu mult, care nu se chinuie efectis sa 'tina' motoru in plaja de putere...dupa cum spuneam, la raliu toti au EVO, ca nu conteaza daca esti in 2nd sau 3rd...pui gazu si el te scoate. Dar la un evo ca a lu i PaulAndronic de ex, care e construit pe ospecificatie de time attack, daca el a scapat-o su boost e obligat sa dea o viteza in jos, care sa fim sinceri, la nivelul cocursului e o pierdere de timp, pe cand un evo de Gr. N, nu ai unde sa-l scapi, idle speed e 2000rpm, si de la 2500 are full boost... Stiu ca nu e o coparatie fair, cea facuta de mine mai sus (masinile difera mult), dar ideea in sine, tipurile de motoare cu diferite plaje de putere, aia vroiam sa scot in evidenta
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -