Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-06, 14:17   #76
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

Arata-mi textul de lege care interzice alimentarea motorului cu NOS (nu intrarea in tara cu butelia si alte chestii, doar sa interzica folosirea lui in mers)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 23:31   #77
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

N2O, adik protoxidul de azot, nu este interzis in ro. este interzis sa intri cu butelia plina in tara( cica material inflamabil). E tot interzis sa umbli cu butelia plina in masina sau cu racordu' prins la ea(transport de materiale inflamabile). da' la cat d fraieri sunt gaborii d la noi..... am un tovaras in pitesti kre avea pus p o masina adusa din afara si nu a avut probleme nici la vama knd a intrat cu ea in tara si nici cu gaborii kre l-au oprit prin oras. au vazut butelia in portbagaj si n-au zis nimik, krek nici nu stiau c e. Nu e ilegal in ro(dak ai butelia goala in masina). in plus, N2O e folosit in clinicile medicale ca anestezic mai modern. (sa nu le incarcati din spital 'p naspa' k nu au nici jum din puterea uneia originale, chiar dak sunt mai ieftin d incarcat).......in rest RESPECT pentru toti d p forum si in special pentru moderatorii topicurilor
david_david is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 18:51   #78
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

N20 inflamabil ? Pai de ce scrie clar pe butelie (cu tot su semnul de rigoare) NOT FLAMABLE ?
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 19:12   #79
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

scuze...am gresit in exprimare...recunosc. NU este inflamabil, asa cum ai zis u. Ma refeream la faptul k este sub presiune knd este in butelie si la temperaturi ridicate (mai mari decat temperatura maxima admisa pentru a fi presiune ideala in ea) poate deveni material explozibil. imi cer inca o data scuze pt exprimarea mea incorecta de mai sus. si ai dreptate. pe ea scrie destul de clar:NOT FLAMABLE!
david_david is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 21:51   #80
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

parca era o chestie ca nu ai voie sa alimentezi motorul decat cu combustibilul pt care a fost prevazut, sau ceva in genul asta era o lege, pe de alta parte oxidul de azot nu e combustibil, asa ca nu cred ca are de aface cu legea asta, poate aia cu perocolul de explozie.

o intrebare oarecum legata de asta, daca ai piese neomologate RAR pe masina si esti prins oare nu ti se poate lua talonul ? (nu cred ca instalatiile de nitro sunt omologate RAR)

PS: nu luati de bun ce am zis ca nu stiu exact legile astea, am postat mai mult din ce mi-am adus aminte ca mi-a trecut pe la urechi
200SX is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 21:53   #81
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

Mda .... pe de o parte tare as vrea sa vad fata unui echipaj mixt politie rar cand ar opri un autovehicul cu alt motor , eventual turbo , o butelie (sau 2 de nitro) .....
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 23:33   #82
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Mda .... pe de o parte tare as vrea sa vad fata unui echipaj mixt politie rar cand ar opri un autovehicul cu alt motor , eventual turbo , o butelie (sau 2 de nitro) .....
Ar face o fatza demna de Mr. Bean dar talonul tot l-ar lua

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 15:03   #83
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

dc sa fie ilegal .sa folosesti pe masina ta nos.coxezi motorul tau nu pe al lor))
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 20:08   #84
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

un tovaras de-al meu are pus turbo p o alfa33 din '87 si l-a oprit la intrare in craiova un echipaj d politie cu fraierii de la rar si i-au ridicat masina p rampa....s-au holbat la ea....au vazut k e ceva "in plus la motor", dar asta le-a zis k e o editie limitata d motorizare si ciobanii au pus botu'.....asa k raman la ideea p care o aveam d mic : politist = tava cu ***.
david_david is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 23:05   #85
iomafia

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

Sal


Bai fratilor nu putem sa scriem mai GPL pa el si sa dam spaga la o statie din asta sa ne elibereze aviz???? Io cred ca merge


Si pt montare este foarte usor pe motoarele aspirate trebue legaturile electrice un furtun de la butelie la admisie (nu cred ca poate fi clasificat ca conbustibil pt ca nu il amesteci cu benzina sau sa il introduci prin injectoare el se adauga prin sistemul de admisie (adica pe unde intra aerul in motor cazul sis uscat)
el poate fi montat si pe orce masina si motor conditia sa reglezi corect dozajul si pompa de injectie si injectoarele sa faca fata surplusului de oxigen, cu cat mai putin bustul lui cu atat timp poate fi folosit mai mult adica daca la o masina de 100 cp iti da un bust de 40 de cp il poti folosi in jur de 10 sec daca iti da un bust de 20 cp il poti folosi 15-20 cu cat aveti racirea mai buna cu atat poate fi folosit si mai mult aicea mai conteaza si cat de rezistent este motorul la presiuni mari.


inca ceva pt disel exista sisteme cele de la www.zex.com
iomafia is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 19:56   #86
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

hahahaha, tare ideea cu gpl-ul... oricum io cred ca daca ai avea orice montat pe masina, daca nu e conectat la masina shi e pus pur si simplu pe sasiu, nu ar avea ca face pt ca "nu modifica caracteristicile constructive ale autovehiculului". practic, daca se fac ai drk iti ia talonu shi daca ai leduri albastre la stergatoare((
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 17:06   #87
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

S-ar putea ca omologarea la RAR sa coste mai putin ca o "spaga pentru aviz"

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 13:05   #88
@linu$

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 21
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

e o intrebare fff buna ( NOS ilegal in Romania ??? ) este ciudat atunci cadn treci granita cu instalatia sigilata adica neinstalata si cu butelia plina??? Nu pot trece granita am inteles io dar daca butelia este goala unde o pot umple in romnia ???? si la c efel de motor pot pune NOS ??? .......
@linu$ is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 23:58   #89
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

1. Se umple la Mastertuner
2. NOS se poate pune pe orice motor cu benzina, aspirat sau turbo.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 19:20   #90
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: NOS ilegal in Romania ???

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
1. Se umple la Mastertuner
2. NOS se poate pune pe orice motor cu benzina, aspirat sau turbo.

~Nautilus
Merge si pe diesel.
GTA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -