Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-09, 17:45   #1
alexpwr

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Post Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

Si eu ca si de altfel majoritatea tinerilor ce detin motoare atvuri si scutere (care sunt in crestere) doresc sa imi achizitionez un kit de nos pt atvul personal
Am un atv japonez de 200 cc manual in 4 + 1 rapoarte , de care sunt foarte multumit de 2 ani de zile (la motor ma refer) si de mai mult de jumatate de an lucrez la asa zis'ul tuning al lui (facut de catre mine singur singurel) jante mai mici cu cauciucuri de strada , suspensie sport , kit evacuare yoshimura , kit admisie K&N , tuning estetic etc
Acum doresc ca sa zic asa sa ii tunez si "partea mecanica" - doresc un kit de nos (nu chiar scump) si daca aveti si alte pareri si idee va rog sa imi spune-ti
Putem discuta mai multe , cine este interesat sa nu ezite sa intrebe
Va doresc Asfalt uscat si sa auzim de bine !
alexpwr is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 22:58   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

[QUOTE=alexpwr;2229492]
Am un atv japonez de 200 cc manual in 4 + 1 rapoarte
Acum doresc ca sa zic asa sa ii tunez si "partea mecanica" - doresc un kit de nos (nu chiar scump) QUOTE]

din prima parte deja ai un mare dezavantaj motorul de 200 cc e pre mic si internele prea slabute iar la o crestere instanta de putere il faci praf , eu am spart 2 motoarte de suzuki gsx r de 600(unul de srad si altul din 2001) care erau in mintile lor.
a doua mare problema pe care o vei intampina este pretul destul de mare in comparatie cu atv ul , ia l ca pe un sfat prietenesc si renunta la acest gand , mai bine iti pui banii deoparte si incerci achiztionarea unui atv de capacitate mai mare si mai puternic, imbunatatirile aduse de tine sunt cam tot ce ai putea face la un atv cu costuri relativ reduse poti incerca bujii ngk iridium IX care iti imbunatatesc arderea daca sunt disponibile pentru modelul tau , furtune racing ; la motorul pe care il ai nu se merita o investitie in nos, poti monta nos si sa te tina foarte putin, iti zic nu i rentabil , daca totusi vrei incearca sa iei legautra cu master tuner din bucuresti ei au mai multe proiecte cu nos te pot ajuta ei daca crezi ca asta este ceea ce vrei , eu unul zic sa analizezi bine problema si sa te mai gandesti , cu respect vio
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 00:04   #3
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

ar putea incerca cu instalatie care da in filtrul de aer sau ceva in gen..cu butelii mici...exista pentru scutere.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 20:16   #4
alexpwr

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

ms vio foarte mult
intr-un fel ai si tu dreptatea ta care pe care ti-o respect si o iau ca atare...nu e problema , nu e cu suparare...chiar imi pare bn sa vad ca primesc sfaturi bune
ok cade chestia cu nosul pt instalat si folosit , dar nici macar 1 sau 2 butelii nu gasesc goale Nos de "Estetica" ?
daca se poate sa mai vb si despre altceva legat de atv'uri sau mai stiu eu ce cu cea mai mare placere...fiecare cu ce idee vine..e bn venit
alexpwr is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 23:24   #5
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

Motoru nu e deloc prea mic.Nu exista prea mic sau prea mare...
Ai nevoie de o instalatie de protoxid de azot simpla...
Incearca boondockers.com . Au o mentalitate un pic diferita si s-ar putea sa iti fie pe plac.
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 12:42   #6
alexpwr

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Motoru nu e deloc prea mic.Nu exista prea mic sau prea mare...
Ai nevoie de o instalatie de protoxid de azot simpla...
Incearca boondockers.com . Au o mentalitate un pic diferita si s-ar putea sa iti fie pe plac.
ms mult man...RESPECT
alexpwr is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 13:04   #7
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

Quote:
Originally Posted by alexpwr View Post
ms vio foarte mult
intr-un fel ai si tu dreptatea ta care pe care ti-o respect si o iau ca atare...nu e problema , nu e cu suparare...chiar imi pare bn sa vad ca primesc sfaturi bune
ok cade chestia cu nosul pt instalat si folosit , dar nici macar 1 sau 2 butelii nu gasesc goale Nos de "Estetica" ?
daca se poate sa mai vb si despre altceva legat de atv'uri sau mai stiu eu ce cu cea mai mare placere...fiecare cu ce idee vine..e bn venit
poti sa-ti cumperi un condensator de muzica....care seamna cu o butelie de nos si chiar si scrie si pe tub
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 19:48   #8
alexpwr

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Doresc NOS pe ATV - frati rideri please help Me

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
poti sa-ti cumperi un condensator de muzica....care seamna cu o butelie de nos si chiar si scrie si pe tub
ai un link unde pot vedea ceva de genu ce zici tu te rog ?! ms
alexpwr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -