Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-08, 19:25   #121
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: galerii custom

Ce vezi tu acolo e o turbina cu wastegate extern . Teava care intra in downpipe e teava de evacuare a wastegate-ului .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 20:59   #122
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: galerii custom

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Salutare dl. Sfat!

Am si eu o rugaminte. Sa detaliezi putin aceasta poza https://forum.4tuning.ro/attachment.p...2&d=1206217459

De exemplu ce este teava a doua care intra in downpipe cu acel racord flexibil si de ce ocolul unei tevi de la galerie spre downpipe. Si ce este dispozitivul mov. Ceea ce vad in poza imi este complet strain, de aia intreb.
este setup-ul pentru wastegate-ul extern (piesa mov). wastegateul regleaza cantitatea gazelor de evacuare ce antreneaza turbina. fiind ball-bearing si turbina mica (partea de fum a/r mic) pleaca violent si ar face un spike foarte mare, de aceea am ales un wastegate extern de 60 mm pentru a sunta o mare parte din gaze direct in downpipe.
are racord flexibil pentru a face fata dilatarilor
sper ca m-am facut inteles. daca nu, revin....
__________________
Am pana. Oare de aia nu trage masina ?
www.dogtuning.ro
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 00:43   #123
BN-01-WSO
Audi Driver

Stage 5
 
BN-01-WSO's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 317
Member of:
[AUDI]
Default Re: galerii custom

Cam cat ar costa o galerie ca asta din poza? mentionand faptul k pe ebay e 200E ms fain
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	6a22_1.jpg
Views:	140
Size:	18.9 KB
ID:	524883   Click image for larger version

Name:	6a64_1.jpg
Views:	126
Size:	17.3 KB
ID:	524884   Click image for larger version

Name:	6add_1.jpg
Views:	122
Size:	18.2 KB
ID:	524885  

Click image for larger version

Name:	69e1_1.jpg
Views:	122
Size:	18.1 KB
ID:	524886   Click image for larger version

Name:	6972_1.jpg
Views:	128
Size:	16.8 KB
ID:	524887  

Last edited by BN-01-WSO; 03-05-08 at 00:45.
BN-01-WSO is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 20:18   #124
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: galerii custom

mai bine o iei de pe e-bay!
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 16:51   #125
vcsomin

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 443
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: galerii custom

Ceva, in genul asta,adika o copie mai bine zis, si un pret daca se poate, in plus nu stiu daca am inteles bine, dar faceti remapari ? stiu ca nu e uzual, dar pt motorul AAN, 20vt, de pe audi ati facut?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HOI5IntakeManifold1.jpg
Views:	96
Size:	36.0 KB
ID:	526298   Click image for larger version

Name:	HOI5IntakeManifold4.jpg
Views:	93
Size:	35.1 KB
ID:	526299   Click image for larger version

Name:	20vHeader1.jpg
Views:	110
Size:	60.4 KB
ID:	526300  

Click image for larger version

Name:	20vHeader2.jpg
Views:	98
Size:	57.1 KB
ID:	526301   Click image for larger version

Name:	20vHeaderCombo.jpg
Views:	109
Size:	27.1 KB
ID:	526302  
vcsomin is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 01:23   #126
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: galerii custom

Quote:
Originally Posted by BN-01-WSO View Post
Cam cat ar costa o galerie ca asta din poza? mentionand faptul k pe ebay e 200E ms fain
450 euro, nu are nimic de a face cu faptul ca ai gasit-o pe ebay
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 01:24   #127
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: galerii custom

Quote:
Originally Posted by vcsomin View Post
Ceva, in genul asta,adika o copie mai bine zis, si un pret daca se poate, in plus nu stiu daca am inteles bine, dar faceti remapari ? stiu ca nu e uzual, dar pt motorul AAN, 20vt, de pe audi ati facut?
pt motorul tau avem mai multe "jucarioare"
contacteaza-ma telefonic sau pe email.
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 11:30   #128
BN-01-WSO
Audi Driver

Stage 5
 
BN-01-WSO's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 317
Member of:
[AUDI]
Default Re: galerii custom

Quote:
Originally Posted by alexandru, sfat View Post
450 euro, nu are nimic de a face cu faptul ca ai gasit-o pe ebay
ms fain. Bafta
BN-01-WSO is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 09:18   #129
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: galerii custom

salut si imi cer scuze ca postez aici, dar am o intrebare si vad ca va pricepeti, poate imi puteti da un sfat:
am o masina euro3 (cielo), cu 2 catalizatoare si 2 sonde lambda. vreau sa pun evacuare sport (o am deja) si sa renunt la catalizatoare... problema e ca evacuarea este pt modelul non-euro si nu are prevazut locas pt sondele lambda. din cate am inteles, nu e corect sa montez sondele direct pe teava, fiind expuse gazelor mai mult decat ar trebui si asta ar duce la o citire incorecta + uzura prematura a sondelor. in afara de solutia catalizatorului sport si a unui "mini-cat" care e extrem de scump, s-ar putea face ceva pt a pacali sondele cum ca ar fi catalizatorul acolo? nu vreau sa fac un compromis si sa imi intre motorul in regim de avarie fiindca citesc sondele gresit...
daca deranjeaza intrebarea, rog un moderator sa stearga postul meu.
multumesc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:22   #130
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: galerii custom

inca nu am rezolvat problema... chiar nimeni nu poate sa dea un sfat pertinent legat de "pacalirea" sondei lambda?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:51   #131
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: galerii custom

am facut la un Seat cu downpipe care avea aceeasi problema - se aprindea ceck-ul din cauza ca era eliminat catalizatorul, in locul sondei o piesa facuta la strung. un L care vine infiletat cu latura mai mica in gaura de la sonda, iar sonda am infiletat-o in capatul cel mai lung.
L-ul l-am facut dintr-o bucata de inox brut pe care l-am dus la strung, l-am gaurit si am facut filet pe el (unul pe exterior si unul pe interior) dupa care l-am taiat in unghi si l-am sudat ca sa fie in forma de L.
latura mica e de ~ 5 cm iar cea lunga de 11-12 cm.
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 02:55   #132
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: galerii custom

Punti sonda dupa unire, sau daca aveti turbo dupa asta cu cateva cm (20-30).
Noi nu facem nici un locas sau ceva sa protejam, intra direct in evacuare.

pentru pacalire numai piggy back, dar in conditi normale programul este facu in asa fel incat daca pedala e peste 60% electronica nu mai ia in considerare datele dat de lambda, merge dupa cum e scris programul din fabrica, ori cum lambda face o corectie de cam 10-20%, asta pentru consum si noxe mai mici. Daca dai forja nu mai intereseaza electonica aceste parametrii. Problema cea mai mare e ca daca nu mergi cu benzina buna, atunci eventual poate sa incalzeasca motorul, sau consume mai mult in regim normal sau oras.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 12:54   #133
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: galerii custom

stiu din surse sigure ca la masina mea (daewoo cielo aspirat, motor 1.5 sohc 8v, euro3) daca pun cea de-a doua sonda lambda direct pe teava, se va aprinde "check engine" si intra in regim de avarie: mers neregulat si consum f mare.
prima sonda o sa vina imediat dupa serpi, cea de-a doua undeva chiar inainte de toba intermediara (acolo e montata si acum, pe traseul stock)
MadCow, tu ai facut un fel de by-pass din cate inteleg eu, nu? din teava de esapament ai iesit cu o alta teava in jos, dupa care ai facut un unghi de 90 grade (cum ai zis tu, un L)... si in capat sonda lambda. la varianta asta ma gandisem si eu, sa feresc sonda de curgerea directa a gazelor, sa primeasca doar o cantitate mica de gaze... eu o gandisem altfel, sa fac o piesa dintr-o bucata de teava, care sa intre in interiorul tevii de espament ~1cm, cu filet interior unde sa fie sonda lambda, iar in capatul din interiorul espamanetului sa aiba o sita, doua...
o fi corect asa, nu o fi?
Hexer, nu am inteles... poti, te rog, sa explici mai pt "profani"?
p.s: multumesc pt raspunsuri, cat mai multe pareri pertinente ma ajuta sa-mi fac o idee.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 03:51   #134
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: galerii custom

1)

uite fa asa
ia un aparat de masura masora ce intra in ecu ca date de la prima sonda , masora ce intra in el ca date de la a doau sonda


fa un montaj simplu cu 2 divizoare rezistive (reglabile, potentimetru rezistentza variabila whatever)

anulezi sondele si ECU-ului ii dai voltaj din divizoarele astea.

(le reglezi si tu sa dea cam cat ai masura initial)

teoretic ar trebuii sa nu se prinda ca ai scos sondele si sa nu dea nici o eroare


2) vezi cat e diferenta de voltaj in mod normal intre sonda 1 si sonda 2 si adauga o rezistenta pe firul de la sonda 2 dupa ce scoti catalizatorul astfel incat sa pastrezi diferenta de voltaje


3) la unele masini se pot anula din setarile ECU folosirea sondei/sondelor lambda

.........
200SX is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 13:35   #135
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: galerii custom

ms de raspuns stiam "smecheria" asta, dar nu ma incanta... valorile setate prin montajul ala sunt valorile ideale, cele pt motor cald. pana cand motorul se incalzeste, calculatorul primeste valorile de motor cald... mai putin aer, mai multa benzina, avans mai mare... si merge f prost motorul.
am cumparat un catalizator sport, pt motoare pana in 4000cmc. o sa-l montez pe evacuare si rezolv problema, mai simplu, dar cu o "gaura" in buzunar
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -