Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-08, 13:44   #1
amateur_tuner

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 27
Default Turbo pe Civic d16z6 92kW 125cp

Buna ziua.

O sa incep prin a spune ca nu am habar de turbo sau tuning avansat la motor.

Ceea ce vreau sa stiu este daca pe motorul din subject , d16z6 92kW 125cp dintr-o Honda Civic din '93 pot monta un turbo complet si daca da ce anume trebuie facut la motor in prealabil (am inteles ceva de o rigidizare)?

Si nu in ultimul rand daca stie cineva un service sau shop din Bucuresti sau un oras apropiat care si poate sa faca asta si poate sa mi-l spuna prin PM as fi foarte recunoscator.

Multumesc anticipat
amateur_tuner is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 18:14   #2
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Turbo pe Civic d16z6 92kW 125cp

poi din cate stiu merge sa pui un kit turbo.....dar depinde si la cati cai vrei sa o duci deoarece pe la 250-300 de cai trebuie sa i faci modificari interne motorului cum ar fi biele forjate injectoare etc asta depinde si de kitu pe care il pui.....dar cred ca o poti duce pe la 200 si cva de cai 220-230 mai precis cu un kit turbo fara sa ai faci modificari interne...
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 12:32   #3
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Turbo pe Civic d16z6 92kW 125cp

Quote:
Originally Posted by amateur_tuner View Post
Buna ziua.

O sa incep prin a spune ca nu am habar de turbo sau tuning avansat la motor.

Ceea ce vreau sa stiu este daca pe motorul din subject , d16z6 92kW 125cp dintr-o Honda Civic din '93 pot monta un turbo complet si daca da ce anume trebuie facut la motor in prealabil (am inteles ceva de o rigidizare)?

Si nu in ultimul rand daca stie cineva un service sau shop din Bucuresti sau un oras apropiat care si poate sa faca asta si poate sa mi-l spuna prin PM as fi foarte recunoscator.

Multumesc anticipat
eu din ce am citit pe aici pe forum am inteles ca trebuiesc multe modificari respectiv: decomprimare motor ,schimbarea componentelor interne ,traseu nou de admisie si evacuare ,turbina ,interculer ,soft nou si cred ca este mai convenabil sa gasesti un motor turbo si sa il montezi
Ps acea "rigidizare "eu cred ca se face la caroserie .
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 19:56   #4
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Turbo pe Civic d16z6 92kW 125cp

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
eu din ce am citit pe aici pe forum am inteles ca trebuiesc multe modificari respectiv: decomprimare motor ,schimbarea componentelor interne ,traseu nou de admisie si evacuare ,turbina ,interculer ,soft nou si cred ca este mai convenabil sa gasesti un motor turbo si sa il montezi
Ps acea "rigidizare "eu cred ca se face la caroserie .
honda nu face motoare turbo
uite un link care te-ar mai putea ajuta: https://forum.4tuning.ro/142-honda-acura-tuning/78398-d16z6-trubo.html

+ ca iti mai trebuiesc si niste frane ca sa te opresti si multe altele dar nu am timp sa le insir acum...toata treaba cred ca te duce undeva in jur de 2-3000 de euro sau poate mai ieftin...depinde de unde cumperi piesele.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -