Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-07, 22:39   #31
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

turbina => ardere mai eficienta => consum mai mic .....
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 00:10   #32
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

scuza-ma ca t contrazic, esti mai mare cu multi ani decat mine si te respect, dar dak intra mai mult aer in motor, nu tre' sa fie si mai mult combustibil ca sa se echilibreze amestecul? eu asa stiu. si pot sa spun k nu numai din vazute si auzite stiu asta, dar stiu si termodinamica destul de bine.
david_david is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 00:12   #33
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

dak tu zici (200SX) ca o masina care are turbo consuma mai putin, de ce la dieselurile la care turbo intra in functie d la > 2.500rpm cum a sarit d turatia asta incep si halesc mai mult?
david_david is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 08:31   #34
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

sper ca vobim de aceleasi conditii singura chestie care se modifica fiind faptul ca are sau nu turbina, si nu vorbim de un motor aspirat de 5l si 3 cp si un motor turbo de 1000cc si 200cp

un motor de 2 litrii si 200cp aspirat (nu stiu daca e valabil si in cazul vtecurilor) dupa mine consuma mai mult decat un motor de 2l turbo si 200cp
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 08:51   #35
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

foarte corecta precizarea
yknot is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 10:07   #36
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

da, 200sx, dar asta si pt ca un 2.0 aspirat ca sa fie adus la 200 de cai trebuie folosite diferite artificii. dar daca compari un 2.0 de, sa zicem 136- 150 de cai -care mi se pare puterea des intalnita a acestuia,adica nimic special la el si un 2.0T de 200 de cai, atunci ala turbo va consuma mai mult.
stiu, adevarat, mai multa putere mai mult consum, dar am vrut sa subliniez ca 2.0 si 200 de cai aspirat e totusi un pic fortat motorul si de aia consuma mai mult. nu neaparat ca turbo scade consumul

asa si la dieseluri, toata lumea inclina sa creada ca la VW SDI consuma mai putin decat priumul si cel mai simplu TDI. dar asta e gresit. ca SDI se chinuie mai mult sa traga masina.

dar, ideea e ..ca daca la un motor de 2.0 se pune T (fie aftermarket, fie in fabrica) va creste si puterea dar si consumul!
si dupa cip se spune ca scade consmulul. dar...daca mergi la fel

my 2 cent
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 10:39   #37
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

De fapt intelegeti gresit cauzele consumului prea mare la un motor stock, asa cum a fost el gandit de fabricant daca judeci doar dupa datele tehnice, e firesc sa consume cat mai mult cu cat produce mai multa putere, dar lumea uita ca nu mergi non-stop la marginea zonei rosii, cu pedala la podea, pe o sosea infinita si dreapta

Motoarele aspirate care produc 100 CP/litru au nevoie de profile foarte "agresive" ale axelor cu came, turatii mari, admisie si evacuare calculate pentru o functionare cat mai buna la turatie mare etc - rezultatul e ca nu au aproape deloc cuplu si nici putere daca nu turezi la peste 5000 rpm. Daca un motor a fost gandit pentru o turatie moderata si sa fie echipat cu turbo va avea cuplu de la turatii mici, iar in traficul normal si mai ales in cel anormal specific pentru Bucuresti nu se merge la turatie maxima... de asta un TDI consuma mult mai putin decat un motor aspirat de aceeasi putere, si e mai comod de condus: fiindca poti merge cu el toata ziua la 1500 rpm. Tureaza un TDI la 4500 rpm si calculeaza consumul, poti sa ai un soc

Montand o turbina pe un motor aspirat si reprogramand ECU sa tina cont de asta obtii mai multa putere, consum mult mai mare la turatia de putere maxima... dar la turatiile de mers prin oras consumul va creste foarte putin, daca nu faci salturi de cangur din semafor in semafor

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 10:42   #38
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

daca vb de puteri diferite deja vb degeaba, parerea mea, ca si un motor de 2l si 100cp aspirat o sa consume mai putin decat un motor de 2l si 200cp tot aspirat.

io mi-am zis parerea va las in continuare sa dezbateti.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 11:10   #39
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

pai cred ca toti suntem cam de aceeasi parere. doar pusa altfel, si cu cateva modificari.
dar de ce sa ne lasi? explica punctul de vedere al tau. poate gresesc eu...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 13:49   #40
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Lightbulb Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

pai sa-si zica si altii punctul de vedere ca daca e sa vb doar noi doi, ne intalnim la o bere si divagam pana se termina banii de bere pe marginea subiectului, eu am zis ce mi-a trecut mie prin cap sa zica si altii cum cred ei ca sta treaba.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 22:22   #41
CJ19TZU
Ford Driver

Stage 5
 
CJ19TZU's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 713
Member of:
[FORD]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

ma bag si eu asa incet in discutie... pentru ca si masina mea (escoert 1.6 xr3i cabrio '88 - ROZ, fi-v-ar ciuda )))))) ) consuma in orash vreo 12.... intr-adevar, ii scot sufletul de multe ori si pe 500 de m inutil... dar am incercat si mers normal (nu mai mult de 3000 rpm, fara accelerari bruste etc.) si tot 11 mi-a papat... am schimbat sonda lambda... mai recent ce-i drept... ca fusesem cu ea la testat si mi-a spus ca e 'moarta'. acum astept rezultatul.. sa vad.. merge mai mult de 400 de km in oras cu un plin??? tare m-as bucura...
CJ19TZU is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 08:59   #42
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

200sx, mare dreptate ai cu berea.... si tocmai zilele astea am gasit ditamai berea nemteasca la OMV ))
ps: furmoasa masina! aveam si eu un vis cand eram mai mic.... sper sa o vad si eu cand fuge

anyway, ideea cu disuctia e binevenita.
CJ19TZU...esti sigur ca la xr3i e turbo?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 09:50   #43
CJ19TZU
Ford Driver

Stage 5
 
CJ19TZU's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 713
Member of:
[FORD]
Smile Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

Pai nu are... dar am uitat sa precizez aici ca vreaaauuu sa-mi fac rost de un kit turbo si nos am facut un thread NOS sau TURBO pe XR3i si de asta am postat aici.. ca ma ingrijoreaza consumul ala....
CJ19TZU is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 11:02   #44
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

si bani si de turbo si de nos si te ingrijoreza consumul?
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 12:36   #45
CJ19TZU
Ford Driver

Stage 5
 
CJ19TZU's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 713
Member of:
[FORD]
Default Re: turbina-cu cat creste consumul de combustibil?

Pai ma ingrijoreaza da... cum sa nu ) ca turbina o singura data o iei.. si kitul de nos... dar benzina... ) cam o data la 2 zile minim (pt nevoi.. personale)
CJ19TZU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -