Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Audi tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-13, 15:05   #1
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Sal dragi colegi,

Am nevoie de ajutorul vostru dacă știți cumva o rezolvare la următoarea problema.

Am modificat farurile mele originale care erau cu halogen si am adăugat la ele lupe mini morimoto cu xenon can bus pro 2, 6000k si angel eyes ccfl.
Pana aici toate bune si frumoase mie imi plac foarte mult,arata foarte bine si sunt exact cum mi-am dorit.

Problema e următoarea:
-nu am nici o eroare in bord xenonul este incredibil, lumina perfecta testata in condiții multiple,mare diferența fata de halogen (promit sa revin încet încet cu poze însa momentan construiesc un gard si îmi omoară tot timpul liber),CCFL se vede extraordinar însa ziua in condiții de soare puternic nu mai sunt asa vizibile sunt cam la jumătate din ce se vede la concurenta.
-singura problema e ca atunci când încerc sa parchez mașina (am senzori si fata si spate) începe sa bipăie continuu.Sunetul este exact ca si atunci cand opresti masina, scoti cheia si nu stingi luminile ai aceea avertizare sonora sau este identic cu sunetul oferit de senzorii fata când parchez (sunetul oferit de senzori e diferit pe spate fata de sunetul celor de pe fata).
Aveti idee ce poate fi??
Tin sa menționez ca am păstrat becurile de faza lunga conectate si se aprind si lupele si faza lunga cand in paralel insa am anulat pozitiile sa leg CCFL.Am încercat si am pus becul de pozitie la loc azi crezând ca de aceea am eroare însa nu a ajutat.

Va rog daca aveti o solutie sa ma ajutati?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130818_121059.jpg
Views:	51
Size:	301.7 KB
ID:	2838719   Click image for larger version

Name:	20130818_195909.jpg
Views:	51
Size:	159.2 KB
ID:	2838720   Click image for larger version

Name:	20130818_195900.jpg
Views:	49
Size:	287.0 KB
ID:	2838721  

Click image for larger version

Name:	20130818_121047.jpg
Views:	38
Size:	285.3 KB
ID:	2838722  
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 10:12   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Mai mult ca sigur unul dintre invertoare (ori cel de xenon , ori cel de ccfl) nu este ecranat si interfereaza cu senzorii tai. Merg pe frecvente foarte apropiate (in jurul a 30Khz) si e normal, mai ales la produse aftermarket facute de copii chinezi.
Incearca sa identifici care dintre invertoare iti face problema si poti incerca o ecranare rudimentara a acestuia.
Normal orice sursa importanta de radiatii rf trebuie ecranata in carcasa metalica legata la masa masinii.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 11:11   #3
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Exact asta vreau sa fac.Sa deconectez inițial CCFL si dacă nu e de la el e clar ca e de la xenon.
Sincer îmi plac foarte mult si sunt foarte multumit insa senzorii imi sunt extrem de folositori in nebunia urbana.

Daca poti ajuta un novice cu o metoda de ecranare ceva care sa imi anuleze aceste sunete nedorite.
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 14:22   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Ori carcasa metalica legata la masa si izolata electric bineinteles sa nu iti faca vreun scurt.
Ori, poti incerca scoci din-ala de aluminiu care se foloseste la aerele conditionate si un colier sa poti lega la masa tot ansamblul.
Bagi invertorul intr-o cutie de plastic, daca nu are deja una si apoi il imbraci frumos in scoci d-ala de aluminiu. Pui un colier metalic si cu un fir il legi la caroseria masinii.
Ai grija ca sunt tensiuni destul de mari pe un invertor CCFL. Nu sunt periculoase pentru om dar te pot scutura putin, sa simti ca traiesti.
Eventual mai cauta pe net informatii despre ecranare rf, cusca lui Faraday, d-astea.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-08-13, 23:31   #5
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Am reusit sa identific problema.
CCFL imi bruiaza senzorii.In clipa in care ii deconectez nu mai am nici o problema.
Am incercat si am invelit droserele lor in folie aluminiu si degeba.
Aveti ceva ideii?
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 12:17   #6
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Schimba invertoarele alea cu unele de calitate care emit mai putine armonici.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 13:08   #7
puiupiu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 223
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

ti-as ramane recunoscator daca mi-ai putea recomanda ceva mai de calitate insa care sa mearga la CCFL.
puiupiu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 14:14   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Xenon Can Bus si Angel eyes - erori

Incearca la www.superelectronic2000.ro
Oricum calitatea este si in functie de pret.
Angel-eyes aftermarket nu prea au legatura cu calitatea.De aia ai si problemele astea.
Ai pus pe o masina de calitate, cu senzori de parcare pe fata, un produs de calitate inferioara ce nu a fost proiectat pentru aceasta masina.
Daca a fost proiectat pentru aceasta masina si iti face probleme de incompatibilitate, din nou e o problema de calitate a produsului.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -