Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Audi tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-07, 13:31   #121
gaby-t

Stage 2
 
gaby-t's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Ma bv voua ma care mai de care aici cu viteze acu sa zic si eu putin 230 cu un a 6 2002 1.9 TDI la 131 de cai data pe autostrada.

Pana la 220 ajunge normal dar dupa mere putin mai greu banuesc ca din cauza motorului fiind prea mic pentru dimensiunea si greutatea masinii.
gaby-t is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 13:55   #122
GTRs

Stage 5
 
GTRs's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
sasha, nu se limiteaza masinile din fabrica decat daca trec de 250 si sunt facute in DE. sub 250 singura limitare e cea...fizica.
1.9tdi poate trece de 210, dar pe la 220 maxim, se plafoneaza. fizic. ca vii in coborare poti prinde si 230, dar ce stabilitate mai ai? si aia oricum nu e vite maxima a masini..si sincer, nici cea reala.
viteaza reala, scade 10-15% din ce iti arata pe bord, sau vezi pe klimatronic in meniu ascuns.
cum adik in meniu ascuns ca nu inteleg?
GTRs is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 00:37   #123
CIPRI_sor

Stage 3
 
CIPRI_sor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 88
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Uau...ce viteze incredibile...eu de abia am reusit sa ajung la 50km/h ....
P.S. cu spatele
Aveti grija cu viteza!!!
CIPRI_sor is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 07:08   #124
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Cipri_sor, mai ai S3? vezi semnatura mea!

GTRs , VAG pe climatronic, exista niste coduri de butoane si iti arata un meniu secret. depinde de la masina la masina. search google.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 16:21   #125
CIPRI_sor

Stage 3
 
CIPRI_sor's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 88
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

din pacate nu..viata de student nu`mi permite...dar cand am terminat cu faculta fi sigur ca tot s3 imi caut!!!! frumoasa semnatura
CIPRI_sor is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 02:17   #126
1nS4n3
Audi Driver

Stage 5
 
1nS4n3's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

235 A4 1996 2.6 benzina si vedeam cum lesina acul la benzina :>
1nS4n3 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 22:58   #127
ar88alx

Stage 2
 
ar88alx's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 36
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

de curind am reusit si eu sa mi cumpar un audi. chiar daca as avea unde(locuiesc in italia), poate sunt de ris sau de plins, pur si simplu mie frica sa ajung la viteze mari. poate si pt ca sunt sofer pe camion care e limitat la 95 km/h,obisnuit cu incetul... sunt curios, audi S4,2700 cc,biturbo,265 de cai, care stie la ce viteza ajunge? am citit pe net ca e limitata la 250 km/h e adevarat?
ar88alx is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 15:18   #128
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Quote:
Originally Posted by ar88alx View Post
de curind am reusit si eu sa mi cumpar un audi. chiar daca as avea unde(locuiesc in italia), poate sunt de ris sau de plins, pur si simplu mie frica sa ajung la viteze mari. poate si pt ca sunt sofer pe camion care e limitat la 95 km/h,obisnuit cu incetul... sunt curios, audi S4,2700 cc,biturbo,265 de cai, care stie la ce viteza ajunge? am citit pe net ca e limitata la 250 km/h e adevarat?
si eu stiu ca e limitata la 250...acum nu stiu daca e asa sau nu... daca ai cumparat`o second poate sa fi scos limitatoru` posesorul ... nu stiu ce sa zic... oricum deobicei la audi in dreapta langa volan este abtipild cu limitator (daca il are bineinteles )
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 12:03   #129
pablito_alvaro88

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 27
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

eu am ajuns usor la 220 cu un a4 1.8t de 164 de cp mai era pedala da sa terminat drumu
pablito_alvaro88 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 10:56   #130
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Stiu de la un prieten .. 210 cu a6 2.5tdi quattro din 2002 ... mai avea pedala dar nu mai avea drum )
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 11:08   #131
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

sasha...abtibildul ala este limitarea "psihica" pentru anvelopele de iarna. in afara d limitarea electronica de 250, alta nu este. daca este si aia.

si da, S4 este limitata din fabrica la 250. ca 99% din masinile germane care pot fizic depasi viteza aia.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 13:12   #132
Tzuku

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Smile re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Salutare...am reusit performanta de aprox. 218 km/h +/-1km cu A3 1.9 Tdi 101 Cp din 2002 si cred ca urcam in 220 daca nu venea curba asa de repede!!!

Last edited by Tzuku; 29-11-07 at 13:16.
Tzuku is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 12:16   #133
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
sasha...abtibildul ala este limitarea "psihica" pentru anvelopele de iarna. in afara d limitarea electronica de 250, alta nu este. daca este si aia.

si da, S4 este limitata din fabrica la 250. ca 99% din masinile germane care pot fizic depasi viteza aia.


din cate am inteles acest abtipild este pus din fabrica...deorece nemtii iti garanteaza siguranta pana la viteza aia.....mai multe nu pot sa spun..... ieri de exemplu ama vazut a6 din 2005 2.0 tdi 140 cp limitat la 190....nu stiu ce sa mai cred~~~~~~~~~~~
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 07:24   #134
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

nu e pus din fabrica.e pus de cei de la serviceul unde au fost puse gumele de iarna. ai incredere in mine. si eu am audi si nu are asa sticker, pt ca masina nu a venit cu gume de iarna. si pt ca am intrebat in germania ce inseamna stickerul ala mai demult.
vezi ca pe unele, daca vorbim de acele stickere portocalii, scrie mit winterreifen.... si viteza.
nu au cum sa limiteze o masina sub 250. nu au de ce. limitarea la 250 se face pt ca in germania exista lege. toate masinile care pot depasi viteaza asta sunt limitate electronic. vezi si M3, M5, M6....etc. nu numai audi. la fel la motocilcete exista limitare.teoretic.

incearca audi ala A6 sa treci cu el de 190...sa vezi ca se duce. si cu gume de iarna se va duce...dar nu sunt sigure pt ca se vor incalzi din cauza frecarii peste limita acceptata si in timp se pot dezintegra. bine, daca animalul de a6 cu motorul ala slab de 140 de cai (nu inteleg de ce cumpara oamenii asa ceva...e gen Octavia cu motor de 1.4...poate doar de fitze sa cumperi o masina doar pt exterior) poate urca la viteza mai mare.


in cifrele care descriu o anvelopa, o sa vezi o litera in coada. o litare sau 2. de genul Z, ZR... litera care determina exact viteza maxima pana la care poate rezista o anvelopa. si la alea de iarna, acea viteza este mai mica.

Last edited by bogdan_wrc; 03-12-07 at 07:28.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 10:10   #135
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default re: Viteza maximă indicată pe bord cu Audi

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nu e pus din fabrica.e pus de cei de la serviceul unde au fost puse gumele de iarna. ai incredere in mine. si eu am audi si nu are asa sticker, pt ca masina nu a venit cu gume de iarna. si pt ca am intrebat in germania ce inseamna stickerul ala mai demult.
vezi ca pe unele, daca vorbim de acele stickere portocalii, scrie mit winterreifen.... si viteza.
nu au cum sa limiteze o masina sub 250. nu au de ce. limitarea la 250 se face pt ca in germania exista lege. toate masinile care pot depasi viteaza asta sunt limitate electronic. vezi si M3, M5, M6....etc. nu numai audi. la fel la motocilcete exista limitare.teoretic.

incearca audi ala A6 sa treci cu el de 190...sa vezi ca se duce. si cu gume de iarna se va duce...dar nu sunt sigure pt ca se vor incalzi din cauza frecarii peste limita acceptata si in timp se pot dezintegra. bine, daca animalul de a6 cu motorul ala slab de 140 de cai (nu inteleg de ce cumpara oamenii asa ceva...e gen Octavia cu motor de 1.4...poate doar de fitze sa cumperi o masina doar pt exterior) poate urca la viteza mai mare.


in cifrele care descriu o anvelopa, o sa vezi o litera in coada. o litare sau 2. de genul Z, ZR... litera care determina exact viteza maxima pana la care poate rezista o anvelopa. si la alea de iarna, acea viteza este mai mica.


din asta imi vine mie in 2 zile din germania....

oricum mersi pentru indicatii.....
Sasha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -