Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Fiat tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-06, 18:52   #31
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Pai, din start combiurile au fost concepute ca masini 100% familiste (mai putin Audi care tine mortis sa-i creeze o imagine sportiva). Cum ar fi sa tunati un Renault Scenic, Ford Galaxy sau VW Sharan? (stiu ca sunt MPV-uri, dar mi se pare la fel de aiurea) Sau VW Golf Variant, Skoda Octavia combi etc
Asta e parerea mea. Nu critic pe nimeni, ba chiar il felicit pe cel care are bani sa-si tuneze masina, fie ea combi, hatchback, sedan, sau dric , dar nu se imbina tunatul cu masina de familie. Un coupe sau o sportiva orecum BMW-ul merge, dar nu masina de familie.
neXus is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 03:03   #32
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Rämän de pärere cä toate masinile au dreptul la tuning atit timp cit propietarul este multtumit de ceea ce ii oferä masina ,indiferent de clasa din care fac parte mä refer la modelele mai noi ,de ce mai noi toate au fäcut un pas in plus in ceea ce priveste fiabilitate ,indiferent de marca lor toate märcile sunt pentru calitate ,confort si sigurantä adicä fiabilitate
Nu se mai poate spune cä dacä iti ei o masinä gäsesti toate piesele sunt 100% märci respective ,exemple :volane de piele sunt tapitate si la noi mai exact la Deta, instalatiile electrice la fel cel putin pentru 4 märci sunt produse tot la noi,sunt firme ce produc piese auto pentru mai multe märci aceste firme sunt peste tot in EU unde mina de lucru este mult mai ieftinä,
Am gäsit pe masinä italianä piese din Germania si Ungaria,pe masinä fratuzeascä piese din Germania si Spania dacä credeti cä aberez vä puteti convinge uitindu-vä bine ce aveti sub masinä,in masinä la partea mecanicä si cea electricä ve-ti gäsi cel putin 2 piese.
Revenind la combi este o masinä care iti oferä mai multe posibilitäti färä a-ti micsora spatiul interior sunt dotate cu mai bune motoare cu forme moderne si mult mai dinamice deci pärerea mea meritä tunatä atunci cind este fäcut bine cu cap si cu gust.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 13:39   #33
zgreatest

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

se pregatesc sa scoata un motor turbo benzina - 180 cp , dar si un nou multijet de 150 cp
zgreatest is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 13:18   #34
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Tot aud pe aici da' cu fiabilitatea cum sta, bai fratilor ati avut vreo data italianca de vorbiti, sau ati aveti doar masini nemtesti obosite si plictisitoare ? Passioni & Emozioni, Forzza Fiat Group, Forzza Italia
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Brand3.jpg
Views:	42
Size:	46.5 KB
ID:	93783   Click image for larger version

Name:	Brand1.jpg
Views:	46
Size:	367.7 KB
ID:	93784   Click image for larger version

Name:	Brand.JPG
Views:	72
Size:	7.8 KB
ID:	93785  

Click image for larger version

Name:	Brand2.jpg
Views:	46
Size:	232.3 KB
ID:	93786   Click image for larger version

Name:	Brand4.jpg
Views:	55
Size:	94.4 KB
ID:	93787   Click image for larger version

Name:	IVECO Brand.jpg
Views:	51
Size:	5.5 KB
ID:	93788  

Click image for larger version

Name:	Abarth Brand.JPG
Views:	50
Size:	17.3 KB
ID:	93789  
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 16:38   #35
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Nu, dar din auzite, din faptul ca avem cunostinte care lucreaza pe la service-uri... si nu in ultimul rand din reviste si emisiuni de specialitate... hai, daca toti spun asa, trebuie sa fie si un sambure de adevar.
PS: Ai uitat de Lamborghini Si aia tot italiana este (aproape 100%)
neXus is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 15:24   #36
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Familia mea si tot neamul meu are in prezent 8 masini apartinand grupului FIAT si sunt indragostiti de ele pana peste cap, pana si unchimiu se mai ia la stop cu cate unu si are 68 de ani. Eu am avut un *** de golf cu supermotor cum ziceau unii inainte sa mi-l iau si e o frectie de masina si am avut si probleme. Lamborghini nu e in grupul Fiat si nu are caracteristicile capodoperelor din Torino si Modena. Un motor pe benzina de la un fiat are turatia maxima a unui porche in vreme ce Ferrari mai are un pic si e ca o motocicleta 12000 rpm. Si despre fiat se vbeste asa doar in romania itzi zic eu, cum explici ca in Italia exista in afara de cluburile masinilor italiene doar fan-club BMW in vreme ce masinile Italiene au Fan-Cluburi in toata Europa de Vest. Romanul e invatat cu stifturile nemtesti pt ca nemtii dupa revolutia noastra au facut parcuri la noi. Cum explici ca italienii care vin prin Romania, Bulgaria zic " Imi iau o caruta de Opel 1.7 dti ca pt tara aia nu se merita alfa mea, sau fiat-ul meu". Eu am in prezent cu un Fiat Punto 3u 190.000 Km si am schimbat doar 2 amortizoare spate si il rup in doua si cu un Ulysse MJT am 220.000 si nimik nu am schimbat si fac KO orice masina diesel.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 15:28   #37
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

A si daca zici de amortizoare ca sunt un pic mai nerezistente decat cele nemtesti aici itzi dau dreptate dar la stabilitate bate la fund nemtoaicele si de plastice ca sunt de proasta calitate (adik mai fac zgomot la gropi) dar la motor si cutie italianca e cea mai buna
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 16:27   #38
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Quote:
Originally Posted by fiatgroup
Tot aud pe aici da' cu fiabilitatea cum sta, bai fratilor ati avut vreo data italianca de vorbiti, sau ati aveti doar masini nemtesti obosite si plictisitoare ? Passioni & Emozioni, Forzza Fiat Group, Forzza Italia
da..am avut, si inca am...si italiene, si nemtesti... si normale, si de fuga
nu pot sa te contrazic in ceea ce priveste parcurile auto (ai cam 80% dreptate), si nici in ceea ce inseamna traditia italiana, scoala de mecanici italiana si altele.
daca luam insa notiunea de fiabilitate in general, si aici iti dau cam 50%dreptate (am o delta cu 170mii de km la care in afara de filtre si benzina nu i-am bagat altceva... ba da, curele si bujii.. si merge super bine)...insa la fel am avut un kadett care pot spune ca nu am simtit nici un fel de cheltuiala cu el (consum super mic, fiabilitate super buna, numai consumabile si combustibil).

cutii si motoare bune si fiabile la italiene... design de departe peste nemti (de gustibus )... plasticaraie sub nemti (realitate)... ca sensibilitate trebuie spus ca cele italiene inca sunt ceva mai sensibile decat cele germane (vorbind in general).

cand mai am timp, mai postez cateva idei...
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 19:47   #39
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Exact the mav esti singurul care gandeste cu adevarat ca mine, asta am vrut sa zic sa nu vorbeasca toti fraierii de motor, am zis de plastice si amortizoare, dar ia zi cum e cu stabilitatea la germane in comparatie cu italiencele ? Pt mine masinile se impart in Fiat Group si restul. Sportivitate ca la italieni nu mai vezi, pana si micutul seicento sport e viteaz si superstabil. Dar romanul dupa ce l-a belit pe Ceausescu i-au fost bagate pe gat o gramada de masini (opel vectra '91 - '95 mai are un pic si sunt mai dese ca berlinele) si daca ma duc in Moldova un BMW ursulet de 1000 Eur e visul fiecaruia pt ca asta a vazut prima data. In final eu iubesc sportivitatea, turatiile, senzatiile tari si masina care parca traieste cu tine deci iubesc italiencele. (curelele si bujiile sunt consumabile, si nu am pus ca am mai schimbat un tampon de motor pe care am dat 300 mii). Eu Golful pe care l-am avut ii dadeam in turatii si i-am facut motorul praf la o italianca nu am reusit.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 13:32   #40
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

In primul rand nu cred ca este corect sa faci membri acestui forum "fraieri" doar pentru ca isi expun opinia proprie. In al doilea rand, nu stiu de unde vii tu, dar la mine sunt mai multe Peugeot 407 si X5-uri decat Vectra (din orice an). Nu te contrazic cu moldovenii... Dar cum se face ca si prin reviste mai straine am citit de problemele de fiabilitate ale modelelor Fiat? Poate tu si familia ta si tot neamul tau ati avut noroc atunci cand ati achizitionat masinile. Oricum, privind specificatiile unui motor Maserati si uitandu-ma la pret, eu ma duc binisor la reprezentanta Porsche si imi iau un 911 turbo, care are un motor mai eficient, un design de 10 ori mai bun (parerea mea) si un pret semnificativ mai mic, pentru ca daca am de ales intre plictisitoarea masina nemteasca si "emotiile" pe care mi le ofera o masina italiana atunci cand imi da impresia ca sta sa se dezmembreze, aleg prima varianta.
neXus is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 16:48   #41
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Sti ceva aici o sa inchei discutia cu tine pt ca eu nu incerc sa conving pe nimeni. Eu fac fraieri pe acei oamenii care vorbesc tot ce aud ca spun niste prosti. Poti sa vorbesti despre vreo marca si despre vreo natiune decat dupa ce detii vreo masina a acelei marci. Sa-mi gasesti oameni intre 18 - 45 ani care au avut pe bune masina italieneasca (noua) si le plac senzatiile tari si sunt nemultumiti. Eu am dat banii pe un mare *** de golf luandu-ma dupa toti astia, de care nu m-am bucurat nici macar 100 mii Km. Iesi in strainatate mai des in cazul in care iesi, implicate in intalniri si in cluburile de acolo si porma vorbeste. Itzi zic eu ca masina italiana nu se desmembreaza la viteza si dovada e faptul ca micutzul Punto 3u in 98 a obtinut 4 puncte Euroncap (informeaza-te) in vreme ce ditamai Golfu are 3 stelute rusinate. Nu cred ca Italienii o sa se simta vreodata amenintati de o lada ca logan incat sa-i insceneze o rasturnare ca nemtii. Nemtii sunt cei mai farsori si mincinosi oamenii, in vreme ce Italienii nu prea ii intereseaza parerile celorlalti (si aici gresesc) dovada fiind ca ei itzi vand un Ferrari numai daca li se pare lor ca-l meriti (nu faci contrareclama, nu ai fost criminal, violator, etc) in vreme ce neamtul sare imediat sa-ti traga teapa. Eu nu-i suport pe mancatorii aia de *** roscati. Am pus poze de la intalniri din Germania unde nemtii strigau "Italy no. 1" , "Cuore Sportivo", "Michael Shumacher", "Ferrari", etc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bild8.jpg
Views:	92
Size:	542.7 KB
ID:	94452   Click image for larger version

Name:	bild1.jpg
Views:	69
Size:	113.8 KB
ID:	94453   Click image for larger version

Name:	bild2.jpg
Views:	81
Size:	99.3 KB
ID:	94454  

Click image for larger version

Name:	bild3.jpg
Views:	78
Size:	114.1 KB
ID:	94455   Click image for larger version

Name:	bild4.jpg
Views:	56
Size:	130.9 KB
ID:	94456   Click image for larger version

Name:	bild5.jpg
Views:	53
Size:	58.1 KB
ID:	94457  

Click image for larger version

Name:	bild6.jpg
Views:	57
Size:	129.0 KB
ID:	94458   Click image for larger version

Name:	bild10.jpg
Views:	195
Size:	252.6 KB
ID:	94459   Click image for larger version

Name:	bild11.jpg
Views:	71
Size:	619.5 KB
ID:	94460  

Click image for larger version

Name:	bild9.jpg
Views:	89
Size:	171.6 KB
ID:	94461  
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 16:59   #42
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Si nu compara un porche cu un Maserati, ca se aseamana doar la numarul de locuri ! Italy no. 1
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 17:03   #43
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Scuze am uitat sa-ti spun pe unde stau in mare parte in Bucuresti in rest Romania-Italia-Germania-Elvetia si am peste 400 mii de Km cu masini italienesti si fratimiu mai mult ca mine.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 00:25   #44
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Iti dau dreptate si aici, dar la faza cu EuroNCAP am ramas putin pe ganduri. In caz ca nu stiai, EuroNCAP acorda stele masinilor IN FUNCTIE DE PROTECTIA OFERITA PASAGERILOR IN CAZUL UNUI IMPACT, nicidecum in cazul rularii la viteze mari.
E si normal sa fii indignat de o comparatie Maserati-Porsche. Ca doar o "Cuore Sportivo" inca mai foloseste jurnalierele clasice, aeratoare de Logan , plastic si finisaje demne de un Renault si un motor cu 0,6 litri mai mare decat al lui 911 turbo care produce si mai putina putere la un consum mai mare... Dar aici e totul vorba despre emotii... Si apropo, d'aia au ajuns Ferrari sa fie cumparati de grupul Fiat (care, ultima oara cand am citit, nu o ducea asa bine cu vanzarile). Pentru ca sunt prea cu nasul pe sus pentru a da o supermasina. Trebuie sa fii invitat sa-ti dai banii ca sa ai parte de "privilegiul" de a conduce o masina pe autostrada; masina care poate foarte bine sa ia foc (a fost un reportaj pe PROTV, si este si pe forum filmul pe undeva) fara vreun motiv serios.
Germanii despre care vorbesti tu erau inebuniti de magia creata de Michael Schumacher (Sie est Deutsch) in Formula 1. Gandeste-te bine: oare atatia nemti laudau Ferrari daca nu pilota Schumi pentru ei? Eu unul zic nu. Dar asta este parerea mea.
Oricum, Grande Punto pare la prima vedere o masina foarte reusita (un motor de 180 pe un model de clasa mica este ceva intradevar), si cred ca modelul de serie bazat pe Trepiuno va fi un succes rasunator pentru Fiat.

PS: nu mai scriu posturi asa lungi ca ma plictisecs
neXus is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 08:42   #45
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Fiat Grande Punto Racingline by MSDesign

Macar informat te credeam Maserati are motor de 4244 cmc si dezvolta 400 CP, ia suta in 4,8 s in vreme ce un mare cacat de porche de 4511 cmc dezvolta 340 CP sau 3824 cmc si 355 CP. Aici chiar mi-ai demonstrat ca mai bine taci pt ca Italieni sunt de cand lumea cunoscuti prin faptul ca si motoarele mici sunt fioroase si au cea mai mare putere litrica. Ar trebui sa vezi si tu o intrecere intre un Maserati si un Porche, cand ala cu Maserati e la 20 m in fata lu ala cu Porche e in a 1-ia si ala cu porche cred ca se pregateste sa bage a 3-a. Cum spuneam mai sus, respect oamenii care sunt informati sau patiti nu cei care se iau din auzite ca tine. Cu consumul ai si tu dreptate intradevar. Cu EuroNcap ma refeream tot la accidente, o masina care are 4 stele e f bine inchegata, dar de asa e cand vorbesti in necunostinta de cauza, cand n-ai avut niciodata vreo italianca. Deci ca sa inchei discutia intr-un fiat singurul zgomot pe care il auzi la viteza este un motor chinuit de un *** nemtesc pe care tocmai il depasesti sau, numai in Romania plasticele interioare (nu deranjeaza prea tare). De amortizoare poti sa zici ca te tin 120 mii Km nu 140 mii ca la nemtoaice (ce diferenta mare). Numai bine !
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -