01-02-04, 20:48
|
#1
|
Stock
Join Date: Feb 2004
Posts: 1
|
peugeot 307
salut! am si eu o intrebare:cum sa scot niste cai in plus dintr-un peugeot 307 1,6 16V de 110 cp, in afara de adm directa si chip tuning?[/list]
|
|
|
01-02-04, 22:53
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of: [Midnight Racers]
|
Evacuare sport, dup-aia incepe treaba grea. Ori schimbi motorul ori bagi turbo, largesti supape, schimbi axe cu came, modifici chiulasa etc.
|
|
|
02-02-04, 13:41
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,442
Member of: [4 Speed Squad] [PARTICIPANT CURSE]
|
DIESEL ?
|
|
|
02-02-04, 21:03
|
#4
|
Presedinte Insomnia Racing
 Stage 5
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of: [Moderators] [Insomnia] [PARTICIPANT CURSE]
|
Nitro sau Turbo, dar asta nu e posibil in Romania. Daca vrei ceva putin:
Toba finala
CAI - Cool Air Intake
Chip va da ~4 poate 5 HP pentru 400 Euro
Orcum, acest motor nu e pentru tuning. Eu am la fel si pot sa numai spun, ca e BULLSHIT.
|
|
|
20-02-04, 18:01
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 829
Member of: [SEAT]
|
Niste poze cu 307..ca nu prea am vazut pe forum...
|
|
|
20-02-04, 18:03
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 829
Member of: [SEAT]
|
...
|
|
|
20-02-04, 19:51
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,374
|
LEGAL RACING
Pentru acest tip de motor recomand un kit de la Peugeot Sport care e in jur de 10 000 euro complet dar nu trebuie decat ales ce ai nevoie si cred ca pe la 3500 iei tot pt strada .
Varianta doi un motor de 1.8 sau 2.0 de peugeot.
|
|
|
04-05-05, 09:01
|
#8
|
Stock
Join Date: Mar 2005
Posts: 8
|
307 problems
Se poate sa fie pe langa subiect dar avand in vedere ca ai 307 vreau sa te intreb ceva .....
cand cupleaza A/C iti face un zgomot ca si cum s-ar rupe ceva .....la motor la fel si la decuplare, plus la relanti cu aeru pornit iti sta mai turata decat de obicei ?? iti face cumva la fel ? (se poate sa fie diferit la tine la mine e hdi )
tks
|
|
|
04-05-05, 10:53
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of: [Honda]
|
Este normal sa faca asa pentru ca zgomotul vine de la cuplarea compresorului, la fel si cresterea nr de turatii
|
|
|
19-10-05, 21:39
|
#11
|
Stock
Join Date: Sep 2005
Posts: 3
|
In primu rand... E motor diesel sau benzina...?
Pe diesel poti sa mai pui inca vreo 30CP (cel putin asa mi-a spus pe www.chiptuning.ro, in forum).
Dupa aia... Are careva idee cat se scoate din filtre si din evacuare?
Nu de alta, dar am si eu un 307 1.6 HDi 110 cp.
|
|
|
23-12-05, 01:01
|
#12
|
Stock
Join Date: Dec 2005
Posts: 3
|
Re: 307 problems
Quote:
|
Originally Posted by \"MSU 81\"
Se poate sa fie pe langa subiect dar avand in vedere ca ai 307 vreau sa te intreb ceva .....
cand cupleaza A/C iti face un zgomot ca si cum s-ar rupe ceva .....la motor la fel si la decuplare, plus la relanti cu aeru pornit iti sta mai turata decat de obicei ?? iti face cumva la fel ? (se poate sa fie diferit la tine la mine e hdi )
tks
|
La mine se aude doar ca si cum s-ar \"ineca\" ,tot HDI.
|
|
|
23-12-05, 01:18
|
#13
|
Stock
Join Date: Dec 2005
Posts: 3
|
pasarele
Cam cat e sa-ti pui vinil pe masina?
|
|
|
25-12-05, 00:33
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,256
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Depinde de dimensiuni...
|
|
|
28-12-05, 12:33
|
#15
|
Stock
Join Date: Dec 2005
Posts: 1
|
peugeot 307 2hdi de 136 cai
Nu va mai jucati cu motoare mici. Eu am un motor din fabricatie de 136 cai, cuplu 320. Asta e incredibil. Rupe tot. Pe sosea nu-mi sta in cale aproape nimeni. Bmw, VW, nimic. Si ca sa nu ma dau prea mare, probleme mi-a facut, ev drept pana la 190 km/ora, Renaul megane 2 de 1,6 benzina. Cred ca e usoara. Da la 210 l-am lasat mult in urma. Am avut si chip o saptamana, dar imi dadea erori. Eu fap si e naspa ci chip. Dar mergea de rupea. Aveam 163 cai si cuplu 400. Consuma mai putin cu 1,5 liti. Nu e vrajeala. La motoarele voastre diesel e ok un chip. Nu grsiti, scade consumul=recuperare de bani. Masina e din Iasi, iar la play-uri a rupt mai tot. M-a facut un 206 de 138 cai benzina si cu chip. Da nu a spus de chip. am aflat dupa. Asta e. Tiganca din Bucuresti sau Galati. Si cam atat motor. Muzica cam 1500 wati reali. 2 statii. Una de 1000 wati pe tun de 1000 wati (Germania). si restul cas Panasonic 4 ori 70wati, iesiri aurite, etc. Apropo, vand jantele de 17 aliaj. Am 5 bucati. 0744906978
|
|
|
|
|