Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Peugeot tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-04, 20:48   #1
mircea

Stock
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1
Default peugeot 307

salut! am si eu o intrebare:cum sa scot niste cai in plus dintr-un peugeot 307 1,6 16V de 110 cp, in afara de adm directa si chip tuning?[/list]
mircea is offline   Reply With Quote
Old 01-02-04, 22:53   #2
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Evacuare sport, dup-aia incepe treaba grea. Ori schimbi motorul ori bagi turbo, largesti supape, schimbi axe cu came, modifici chiulasa etc.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 02-02-04, 13:41   #3
viviesp

Stage 5
 
viviesp's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,442
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

DIESEL ?
viviesp is offline   Reply With Quote
Old 02-02-04, 21:03   #4
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Nitro sau Turbo, dar asta nu e posibil in Romania. Daca vrei ceva putin:

Toba finala
CAI - Cool Air Intake

Chip va da ~4 poate 5 HP pentru 400 Euro

Orcum, acest motor nu e pentru tuning. Eu am la fel si pot sa numai spun, ca e BULLSHIT.
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 20-02-04, 18:01   #5
FiReBuRn

Stage 5
 
FiReBuRn's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 829
Member of:
[SEAT]
Default

Niste poze cu 307..ca nu prea am vazut pe forum...
Attached Images
   
FiReBuRn is offline   Reply With Quote
Old 20-02-04, 18:03   #6
FiReBuRn

Stage 5
 
FiReBuRn's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 829
Member of:
[SEAT]
Default

...
Attached Images
  
FiReBuRn is offline   Reply With Quote
Old 20-02-04, 19:51   #7
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,374
Default LEGAL RACING


Pentru acest tip de motor recomand un kit de la Peugeot Sport care e in jur de 10 000 euro complet dar nu trebuie decat ales ce ai nevoie si cred ca pe la 3500 iei tot pt strada .
Varianta doi un motor de 1.8 sau 2.0 de peugeot.
Attached Images
 
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 04-05-05, 09:01   #8
MSU 81

Stock
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 8
Default 307 problems

Se poate sa fie pe langa subiect dar avand in vedere ca ai 307 vreau sa te intreb ceva .....
cand cupleaza A/C iti face un zgomot ca si cum s-ar rupe ceva .....la motor la fel si la decuplare, plus la relanti cu aeru pornit iti sta mai turata decat de obicei ?? iti face cumva la fel ? (se poate sa fie diferit la tine la mine e hdi )
tks
MSU 81 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-05, 10:53   #9
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default

Este normal sa faca asa pentru ca zgomotul vine de la cuplarea compresorului, la fel si cresterea nr de turatii
Doc is offline   Reply With Quote
Old 13-10-05, 00:45   #10
alex_night77

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 54
Default ..

la dacie e la fel??
alex_night77 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 21:39   #11
p307

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 3
Default

In primu rand... E motor diesel sau benzina...?
Pe diesel poti sa mai pui inca vreo 30CP (cel putin asa mi-a spus pe www.chiptuning.ro, in forum).
Dupa aia... Are careva idee cat se scoate din filtre si din evacuare?
Nu de alta, dar am si eu un 307 1.6 HDi 110 cp.
p307 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-05, 01:01   #12
GUK

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3
Default Re: 307 problems

Quote:
Originally Posted by \"MSU 81\"
Se poate sa fie pe langa subiect dar avand in vedere ca ai 307 vreau sa te intreb ceva .....
cand cupleaza A/C iti face un zgomot ca si cum s-ar rupe ceva .....la motor la fel si la decuplare, plus la relanti cu aeru pornit iti sta mai turata decat de obicei ?? iti face cumva la fel ? (se poate sa fie diferit la tine la mine e hdi )
tks

La mine se aude doar ca si cum s-ar \"ineca\" ,tot HDI.
GUK is offline   Reply With Quote
Old 23-12-05, 01:18   #13
GUK

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3
Default pasarele

Cam cat e sa-ti pui vinil pe masina?
GUK is offline   Reply With Quote
Old 25-12-05, 00:33   #14
Andr3i

Stage 5
 
Andr3i's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,256
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Depinde de dimensiuni...
Andr3i is offline   Reply With Quote
Old 28-12-05, 12:33   #15
adypro

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1
Default peugeot 307 2hdi de 136 cai

Nu va mai jucati cu motoare mici. Eu am un motor din fabricatie de 136 cai, cuplu 320. Asta e incredibil. Rupe tot. Pe sosea nu-mi sta in cale aproape nimeni. Bmw, VW, nimic. Si ca sa nu ma dau prea mare, probleme mi-a facut, ev drept pana la 190 km/ora, Renaul megane 2 de 1,6 benzina. Cred ca e usoara. Da la 210 l-am lasat mult in urma. Am avut si chip o saptamana, dar imi dadea erori. Eu fap si e naspa ci chip. Dar mergea de rupea. Aveam 163 cai si cuplu 400. Consuma mai putin cu 1,5 liti. Nu e vrajeala. La motoarele voastre diesel e ok un chip. Nu grsiti, scade consumul=recuperare de bani. Masina e din Iasi, iar la play-uri a rupt mai tot. M-a facut un 206 de 138 cai benzina si cu chip. Da nu a spus de chip. am aflat dupa. Asta e. Tiganca din Bucuresti sau Galati. Si cam atat motor. Muzica cam 1500 wati reali. 2 statii. Una de 1000 wati pe tun de 1000 wati (Germania). si restul cas Panasonic 4 ori 70wati, iesiri aurite, etc. Apropo, vand jantele de 17 aliaj. Am 5 bucati. 0744906978
adypro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -