Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Nissan - Infiniti tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-12, 14:01   #121
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Quote:
Originally Posted by georg View Post
Pt ceasuri trebuie sa caut: Presiune benzina min si max, Temp si pres. ulei min + max, temp apa min si maxim. Le stie careva? sau le caut eu pe net
pai de ce sa cauti valorile? nu le citesc ceasurile(senzorii) sau trebuiesc calibrati... oricum datele astea le cam gasesti in "autodata"
benzina e 1.9bar pe vacuum, si 2.4 pe boost,
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 14:08   #122
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Trebuie calibrare, min si max pentru presiune si temp. Asta e scula: https://www.youtube.com/watch?v=TGs_L-6-ZVQ
georg is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 14:55   #123
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Quote:
Originally Posted by georg View Post
Am o gaurica neacoperita si nu stiu care este rolul ei. Apreciez orice ajutor.
Daca o acoper cu degetul pe ea moare motorul
poza aici
dupa cum vad este din corpul admisiei ... deci .. zic si eu poate ar fi un fel de senzor de presiune .. daca ai zis ca daca pui degetul de gaurica se opreste motorul
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 18:03   #124
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

pai la cum vad eu din film, trebuie doar calibrate presiunile minime si maxime care sa te avertizeze.... dar in rest iti arata ca un ceas normal....deci minimul la ulei presiune il pui 1bar, la benzina 1.9 bar, iar la apa nu te intereseaza... maximul la ulei il pui la 7 bar, benzina la cat vrei tu, iar temp apa pui si tu la 90-95 de grade...

parerea mea, sper sa te ajute
bakal is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 18:14   #125
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Sigur ca ma ajuta, iti multumesc. Asa le pun.
georg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 17:23   #126
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Merge foarte bogat, nu reusesc sa reglez motorul. Mult fum negru, bujii udate si innegrite in cateva minute. De cateva zile sunt blocat la asta. Am ajuns cu verificarrile la debitmetru si am un sentiment puternic ca bulangiul care mi-a vandut conversia mi-a dat debitmetru de CA18 in loc de SR.

Poate vreun posesor de CA18 sa imi citeasca codul de pe debitmetru sa pot compara?
Razvan?

Pe debitmetrul meu scrie: 22680 D6000
georg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 17:36   #127
Fugitiv
R volution Member

Stage 4
 
Fugitiv's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 283
Member of:
[R volution]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

iti citesc eu imediat , cobor la masina si revin in 5 minute

edit : 22680 D6000 AFH45 9Z25


deci..pare a fi de ca18

Last edited by Fugitiv; 31-08-12 at 17:40.
Fugitiv is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 18:05   #128
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Multumesc Fugitiv. Nu imi vine sa cred ce probleme stupide intampin la acest moment tarziu al lucrarii mele, cine **** mea sa se gandeasca ca TARNAFES, marele tepar mi-a dat debitmetru gresit. Asta dupa ce mi-a dat si ECU gresit, cablaj gresit si incomplet, nu mi-a dat ignitor chip, nu mi-a dat solenoid valve...pe toata a trebuit sa le cumpar de la un alt baiat, Sorin 69 HAi, un baiat parolist, genul de baiat de la care vrei sa cumperi piese.

Dupa ce i-am platit lui pentru toata conversia a trebuit sa mai platesc multe sute de euro, vreo 500, ca sa cumpar ce trebuie. Ce jegos. M-a tinut un an din momentul in care i-am trimis banii pana cand mi-a trimis motorul si cutia.
Acest cacat ar trebui evitat cu orice pret. Am mai auzit de un baiat din Timisoara care a cumparat de la el o conversie SR20 dupa ce am cumparat-o eu. Ce credeti ca face baiatul ala? Cauta cu disperare piese pentru ca a primit tot o conversie incompleta ca si mine.

Aste este, iau debitmetrul bun si sper sa mearga.
georg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 21:53   #129
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

dupa cum vad eu situatia, ai cam 2 solutii...
1. il suni pe rares de la bv(rezisso) sa te puna in legatura cu tipul cu softurile din austria, si sa legi maf-ul de Z32...
2. iti trimit eu maf-ul de pe ka24e, ca cica merg... sau iti cumperi alt debitmetru...


eu te-as sfatui sa iti iei soft pt debitmetrul mai mare si ai termiant balciul...
bakal is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 16:38   #130
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Mai nene incredibil de stresant. Imi pare cumva rau ca nu vindeam swap-ul de pe masina mea atunci cand cautai ca te scuteam de toate problemele astea.

Daca mai auzi pe cineva interesat de un swap similar imi vand eu motor+cutie+electronica+turbo+upgrades etc. swap complet. Anuntul e pe la Vanzari Motoare in bazar.

La mine se poate proba, auzi, verifica, totul pe masina.

Multa bafta cu rezolvarea problemelor si nu-ti mai pierde nadejdea, pana la urma o sa o scoti la capat.

Octav
XSW is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 08:07   #131
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Razvane prima data voi incerca sa caut debitmetru de SR.
Multumesc Octav pentru incurajare.
georg is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 12:06   #132
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Pentru debitmetru de SR am o singura sansa: sa imi dea Sorin 69Hai daca il mai are. Daca nu il are o dezmembrez. Ma apuc de casa si nu mai are rost sa bag bani in masina. Este ultima mea sansa. Astazi aflu.

Last edited by georg; 05-09-12 at 12:32.
georg is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 12:52   #133
Fugitiv
R volution Member

Stage 4
 
Fugitiv's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 283
Member of:
[R volution]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Quote:
Originally Posted by georg View Post
Pentru debitmetru de SR am o singura sansa: sa imi dea Sorin 69Hai daca il mai are. Daca nu il are o dezmembrez. Ma apuc de casa si nu mai are rost sa bag bani in masina. Este ultima mea sansa. Astazi aflu.
data trecuta ca data trecuta , acum merge masina si vrei sa o lasi ?
merge debitmetrul de z32 care il ai la vanzare din ce am reusit sa citesc printre randuri pe net ...
Fugitiv is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 13:48   #134
georg

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Nissan 200sx. ieee

Merge debitmetru de Z32 dar nu cu ECU stock. L-as da la schimb cu bucurie pe un debitmetru Sr20 stock.

Merge masina fratior dar tocmai am inceput actele "prima casa" pentru o casa taraneasca langa Rm. Valcea, deja citeasc numai despre fosa septica, fantana, hidrofor...
Planuisem sa fac masina si sa distrez cu ea pana la momantul asta cand aparea proiectul casa. Nu am fost in stare din OCT 2010 sa o termin si acum nu mai e loc.

Visez masina sport, turatie, evacuare...dar degeaba ca tot nu am. Imi este foarte greu, sigur voi plange ca un copil dar asta este viata.

Poate totusi gasesc azi la Sorin 69Hai. Daca nu gasesc, in weekend fac pretul pentru fiecare piesa.
georg is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 20:03   #135
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan 200sx. ieee

tu nu intelegi ca merge si cel de pe KA?
bakal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -