Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-07, 09:18   #1
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Modificare suspensie Focus ST170 - arcuri sport

salut!!
pot sa schimb arcurile de la masina, cu unele "sport" care sa mai coboare putin garda la sol(cam 2cm) pe suspensia stock(care din ce am citit este destul de buna masina fiind un focus ST)??
__________________
Drive safe!......But NEVER slow!!!!!
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 12:15   #2
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: arcuri sport

Daca tot vrei sa faci un lucru , ia-ti un kit complet de suspensie(arcuri+amortizoare) . Parerea mea e ca schimband doar arcurile vei scurta drastic durata de viata a amortizoarelor care le ai acum pe masina .
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 12:34   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: arcuri sport

la Focus ST arcurile sunt Eibach, insa poti opta catre o suspensie mai joasa (arcuri), amortizoarele le poti pastra linistit. Insa eu zic sa pastrezi masina cu suspensia de fabrica deoarece este foarte bine echilibrata, in cazul in care totusi vrei sa o schimbi, treci pe la Colina.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 13:20   #4
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Re: arcuri sport

vreau sa o mai cobor putin- 2cm. este ST modelul vechi, la acesta de referi ca sta pe eibach? cel putin pe ele nu scrie nimic..
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 15:12   #5
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: arcuri sport

ai MK1 ST170 ? acolo e mai diferita treaba ....
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 16:25   #6
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Re: arcuri sport

ST170 nu este decat MK1! de fapt este ST145 .. e o mare pacaleala ford, insa despre acest model este vorba!
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 17:51   #7
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: arcuri sport

sa o luam pe etape .... cand ai scris ST puteau fi doua - MK1 si MK2 - MK2 nu este decat cel de 225 de cai iar MK1 cel "adevarat" este ST170 iar dupa el a fost facuta o replica ce avea ca motorizare motorul de 2 litrii si 16 valve de 145 de cai in varianta de echipare GHIA (ce pastreaza aspectul exterior de ST). Intre ele exista o diferenta de suspensie, cel de 170 de cai o are mai dura si mai joasa (produsa de Eibach).
Daca vrei un upgrade la ce ai deja pe masina ai cateva optiuni:
- coilover (unde as recomanda H&R)
- schimbat arcurile unde ai 2 optiuni - misorarea garzii la sol cu 1.3-1.5in unde poti pastra amortizoarele normale (H&R sau Eibach) sau o varianta racing ce o coboara cu 2in dar vei avea nevoie de amortizoare performante.
- Cup Kit Suspension produsa tot de H&R - intre 2.5-2.75in.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 20:28   #8
audi_quattro

Stage 2
 
audi_quattro's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 53
Default Re: arcuri sport

In principiu, poti sa schimbi linistit doar arcurile, daca vrei sa cobori masina doar intre 2-3 cm. Asta pentru ca saltul la rigiditatea arcului nu va fi asa mare, asa ca suporta amortizoarele.

Daca vrei mai mult, poti opta pentru mai toata variantele livrate in pachet. Personal ti-as recomanda KW pe care ti le si poate aduce firma Segasi din Timisoara sau orice altceva - Bilstein (cu ei am doar experiente pozitive), Sachs (nici la ei nu sunt experiente negative) sau ce ti s-a recomandat mai devreme - H&R sau chiar Eibach.
audi_quattro is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 21:22   #9
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Re: arcuri sport

te contrazic NWZeu..din pacate! versiunea lor ST aia de care zici ca e adevarata nu are decat 145cp masurati pe dyno la mastertuner si in alte tari
(si nu e nici o legatura cu dyno pt ca imediat dupa mine a venit un alt client cu ST225 si a scos 224cp) pur si simplu masina nu scoate cat declara ei.

oricum, m-am lamurit cu arcurile, multumesc mult pentru raspunsuri!


eu detin modelul ST170, clar fara nici un dubiu!!! deci stiu despre ce masina este vorba
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 22:31   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: arcuri sport

hmmm, se pare ca motorul de 2 litrii il confundasem cu cel de pe Mondeo , acela are 145cp, cel de pe Focus are doar 130cp
Ford a comercializat "replici" ale STului si cu acest motor mai "slab" cum la Mondeo MK3 exista STul si cu motorul diesel de 2.2 - in mod normal Mondeo este ST220, V6 benzinar .... ceva de genu asta se aplica si la Focus ... de aici a plecat confuzia.

diferenta intre motoare ar fi cam asta:
The 170PS 2.0-litre Duratec ST engine has been developed from the standard 130PS 2.0-litre Ford Focus engine with several new features, including:
· New, high-flow aluminium cylinder head with larger inlet valves and higher lift intake and exhaust camshafts for higher peak rpm levels
· Continuously variable intake valve timing
· High compression, cast-aluminium pistons and forged steel connecting rods
· Dual mass flywheel
· New dual state intake (DSI) manifold, using long runners for low-end torque and shorter runners for higher peak power outputs
· Larger bore free-flowing stainless steel exhaust system, tuned for enhanced performance sound.

iti dau si un link: http://www.dyno-plot.co.uk/dyno/dyno...oad-Tuning.htm
Atentie: Type of measurements - At the flywheel
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -