Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-12, 20:37   #1
adonis33

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 2
Default Compatibilitate motor Ford Transit&Ford Mondeo

Poate gasesc pe cineva sa imi zica daca un motor de Ford Mondeo 2,2 TDCI- 130 cp poate fi montat pe Ford Transit 2,4 td -90 cp

Trebuie omologare RAR oricum pentru schimbarea motorului dar este mai usor de gasit de pe masinile de la dezmembrari sau cele avariate din Germania.

Nu vreau viteza ! Vreau putere si un cuplu mai mare ! Un motor de 90 cp nu poate face nimic in plus care sa ma ajute sa transport ceva mai greu ! Un motor puternic ,indiferent de raportul de transmisie finala de viteza, sau de tractiune , le va face foarte bine pe ambele si nu voi fi nevoit sa schimb axa spate sau alte si piese ale motorului.....Asta
fiind de fapt o prostie destul de costisitoare consider eu.

Rapoartele de transmisie sunt facute de producator pentru a compensa diferentele de putere ale motorizarilor dar toate aceste diferente dispar in fata unui motor puternic.....care poate merge si cu viteza si cu greutate !
Am studiat chestia asta si am observat ca practic motorul are compatibilitate si se monteaza si pe Ford Transit.....De fapt asta ma intereseaza sa schimb actualul motor de 90 cp cu unul de 125-150 cp fiind solutia cea mai simpla si putin costisitoare.

Cine stie cu exactitate ce se poate face si ma poate ajuta cu ideei si sfaturi ?

Multumesc.

Last edited by adonis33; 25-10-12 at 20:40.
adonis33 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 19:30   #2
Footsoldier

Stage 4
 
Footsoldier's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 221
Default Re: Compatibilitate motor Ford Transit&Ford Mondeo

Avand in vedere ca motorul actual este 2.4DI, solutia cea mai simpla ar fi achizitionarea unui motor tot 2.4DI cu 120cp (D4FA) sau 2.4TDE cu 125cp (DOFA) astfel usurand montajul si din privinta instalatiei electrice. Cel mai puternic motor diesel in generatia Transit Mk6 este cel de 2.4TDCI cu 137 cai si 6 trepte insa acesta e mai rar, mai scump si mai complicat de montat.

Raporturile de transmisie sunt similare, insa difera la diferential, acesta fiind optimizat pentru puterea motorului din fabrica. Prin schimbarea motorului cu unul mai puternic se va inbunatati demarajul insa pastrarea diferentialului original va limita viteza maxima.

Pentru demaraj si transport greutati mari conteaza ca motorul sa aiba cuplu cat mai mare, iar la atingerea unor viteze mari fac diferenta caii putere.

Ca si costuri un motor se gaseste intre 1500-2000 eur + manopera

Ca si castig in putere ar fi:
2.4DI D2FB 90cp/200Nm
2.4DI D4FA 120cp/240Nm
2.4TDE DOFA 125cp/285Nm
__________________
www.conallcompany.com

Footsoldier is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -