Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-07, 16:12   #31
silviu_tun

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 241
Default Re: Ford Focus ST ???

si eu am unul si sunt super multumit de ea
nu am mai putut rezista si am trecut pe la Colina si am schimbat evacuarea ( inafara de finala pentru ca are deja un zgomot impecabil si mai e si facuta in colaborare cu remus - m-am interesat mult ), dupa care am facut resoftare la Aspad. conform specificatiilor de la fiecare upgradare cred ca am ajuns undeva la 280 de cai.
s-a simtit o diferenta foarte mare de la varianta stock la cea a mea fapt vazut si la un paralel cu unul stoc pe care l-am dovedit bine
Salutari la toti, a fost o alegere f buna
__________________
silviu_tun
silviu_tun is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 10:57   #32
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST ???

Daca ai veni in Bucuresti, te rog contacteze si pe mine ca as vrea sa vad ce ai facut la masina ca si pe mine interesazea aceste piese! Si putem sa vedem si diferenta intre noi
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 18:06   #33
silviu_tun

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 241
Default Re: Ford Focus ST ???

apropo , m-am fugarit cu un GTI care e prieten de- al meu si l-am facut
inainte sa umblu la ea ma facea ca el are aproape 250-260 de cai mi=o tragea bine , dar dupa aia istoria s-a schimbat; i-am tras-o eu
salutari
silviu_tun is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 20:14   #34
Drakon

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 8
Default Re: Ford Focus ST ???

Salut cei doi psesori de St de aici si le adresez o intrebare.Am facut drive test cu St-ul din Constanta si ma bate gandul sa cumpar masina, are doar 1200 km si este full options , fara piele.Am observat doua probleme: Stand pe loc nu intra intr-a cincea, chiar daca in mers nu sunt nici un fel de probleme.Volanul trepideaza destul de puternicc pe la 100 la ora, semn ca cine a mers cu ea nu prea a iertat-o.Asta cred ca se rezolva prin echilibrare, dar cutia ma pune pe ganduri. Am citit mai demult ca mai era cineva cu o problema similara. Cunoasteti ceva amanunte?Merci
Drakon is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 18:10   #35
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST ???

Nu cred ca e asa importanta si de vreun real folos chestia cutiei ce nu intra in viteza cand stai pe loc! ideea e sa mearga bine cand te deplasezi! Si oricum ai 4 (sau aproape) 4 ani garantie! Succes!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 18:11   #36
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by silviu_tun View Post
si eu am unul si sunt super multumit de ea
nu am mai putut rezista si am trecut pe la Colina si am schimbat evacuarea ( inafara de finala pentru ca are deja un zgomot impecabil si mai e si facuta in colaborare cu remus - m-am interesat mult ), dupa care am facut resoftare la Aspad. conform specificatiilor de la fiecare upgradare cred ca am ajuns undeva la 280 de cai.
s-a simtit o diferenta foarte mare de la varianta stock la cea a mea fapt vazut si la un paralel cu unul stoc pe care l-am dovedit bine
Salutari la toti, a fost o alegere f buna
nu ai pierdut garantia de la ford cu remaparea de la aspad?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-03-07, 11:32   #37
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
nu ai pierdut garantia de la ford cu remaparea de la aspad?
dar crezi ca a declarat-o , merge "blat"
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 02:21   #38
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by Drakon View Post
Salut cei doi psesori de St de aici si le adresez o intrebare.Am facut drive test cu St-ul din Constanta si ma bate gandul sa cumpar masina, are doar 1200 km si este full options , fara piele.Am observat doua probleme: Stand pe loc nu intra intr-a cincea, chiar daca in mers nu sunt nici un fel de probleme.Volanul trepideaza destul de puternicc pe la 100 la ora, semn ca cine a mers cu ea nu prea a iertat-o.Asta cred ca se rezolva prin echilibrare, dar cutia ma pune pe ganduri. Am citit mai demult ca mai era cineva cu o problema similara. Cunoasteti ceva amanunte?Merci
E normal cu cutia de viteze ... La mine e la fel ...
Cu volanul ... din cauza gropirolr prespun ...
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 12:53   #39
Drakon

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 8
Default Re: Ford Focus ST ???

De ce m-am temut n-am scapat. Am cumparat St-ul si m-am bucurat de el fix o saptamana. Dupa 1000 km in care nu am facut absolut nimic brutal cu masina, doar un drum pana la Bucuresti si alte trei prin judet, discul de ambreiaj a cedat. Am ramas impingand la ea intr-o intersectie din Constanta. Penibil!
Baietii de la service-ul Ford local au fost super de treaba, dar tot trebuie sa astept 14 zile lucratoare pana ajung piesele comandate...
Drakon is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 21:26   #40
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus ST ???

poti sa vezi jumatatea plina a paharului - discul de ambreaj eventual alte repere vor fi noi si ai scapat de dilema neintratul in viteze, pacat de situatia jenanta cu ramasul in mijlocul intersectiei dar ST-ul se va revansa curand
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 23:48   #41
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by Drakon View Post
De ce m-am temut n-am scapat. Am cumparat St-ul si m-am bucurat de el fix o saptamana. Dupa 1000 km in care nu am facut absolut nimic brutal cu masina, doar un drum pana la Bucuresti si alte trei prin judet, discul de ambreiaj a cedat. Am ramas impingand la ea intr-o intersectie din Constanta. Penibil!
Baietii de la service-ul Ford local au fost super de treaba, dar tot trebuie sa astept 14 zile lucratoare pana ajung piesele comandate...
Poate a facut primul proprietar ceva brutal cu ea! Oricum daca te bate gandul sa o tunezi: http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.php?id=421
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 09:28   #42
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by Drakon View Post
De ce m-am temut n-am scapat. Am cumparat St-ul si m-am bucurat de el fix o saptamana. Dupa 1000 km in care nu am facut absolut nimic brutal cu masina, doar un drum pana la Bucuresti si alte trei prin judet, discul de ambreiaj a cedat. Am ramas impingand la ea intr-o intersectie din Constanta. Penibil!
Baietii de la service-ul Ford local au fost super de treaba, dar tot trebuie sa astept 14 zile lucratoare pana ajung piesele comandate...
Cat te-a ajuns ST-ul?
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 10:28   #43
Drakon

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 8
Default Re: Ford Focus ST ???

Masina a fost 23.776 euro , adica exact pretul de lista pentru o masina noua, dar fara optionale. Avand in vedere ca are optionale pe ea de circa 4000 euro, si ca nu am mai platit nici taxa de inmatriculare, mi s-a parut o afacere buna.
Daca voi mai pati o data treaba cu ambreiajul, chiar daca nu sunt adeptul liniutelor, voi vorbi la service sa platesc diferenta si sa-mi puna un disc Brembo, asa cum mi-a sugerat mecanicul care se ocupa de masina(omul chiar mi-a parut priceput si mi-a spus ca in opinia sa, discul standard e usor subdimensionat pentru puterea masinii).
Tuning de putere nu am sa-i fac, pentru ca oricum n-am folosit puterea maxima a masinii decat de vreo doua ori, odata pentru depasirea unui X5 si a doua oara pentru un Seat fumegator de 170 de cai.Ca incep baietii astia incep sa accelereze cand vad ca te apropii de coada lor...
Si nu va pot spune ce satisfactie meschina ai cand vezi x5-ul cel nou al bogatului cum se face mic in retrovizor..
Drakon is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 23:34   #44
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Ford Focus ST ???

Quote:
Originally Posted by Drakon View Post
Masina a fost 23.776 euro , adica exact pretul de lista pentru o masina noua, dar fara optionale. Avand in vedere ca are optionale pe ea de circa 4000 euro, si ca nu am mai platit nici taxa de inmatriculare, mi s-a parut o afacere buna.
Daca voi mai pati o data treaba cu ambreiajul, chiar daca nu sunt adeptul liniutelor, voi vorbi la service sa platesc diferenta si sa-mi puna un disc Brembo, asa cum mi-a sugerat mecanicul care se ocupa de masina(omul chiar mi-a parut priceput si mi-a spus ca in opinia sa, discul standard e usor subdimensionat pentru puterea masinii).
Tuning de putere nu am sa-i fac, pentru ca oricum n-am folosit puterea maxima a masinii decat de vreo doua ori, odata pentru depasirea unui X5 si a doua oara pentru un Seat fumegator de 170 de cai.Ca incep baietii astia incep sa accelereze cand vad ca te apropii de coada lor...
Si nu va pot spune ce satisfactie meschina ai cand vezi x5-ul cel nou al bogatului cum se face mic in retrovizor..
Foarte haioase fazele cu Seatul fumegator si X5-ul bogatasului! Sa il stapanesti sanatos fara probleme de acum inainte! Ce culoare e? poate uploadezi si tu niste poze cu el!
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 20:01   #45
Drakon

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 8
Default Re: Ford Focus ST ???

E albastra. Am sa-i pun si poze, dar deocamdata n-am ce sa pozez.Sper ca mai am cel mult o saptamana de asteptat.Au trecut deja trei...
Drakon is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -