Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-08, 01:29   #1
cj29amx

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 15
Question ford focus - evacuare modificata... idei careva???

nu am de lucru asa ca m-am gandit sa-mi modific evacuarea. partea complicata este diesel si in afara de tobe de 400 de euro, varianta recomandata de unii altii ii teava. ce sugerati? nu suna rau teava da nu creste consumul? nu o sa fie probleme cu contrapresiunea la turbina? sau asta se intampla numai daca umblu la catalizator? (btw, orice ar fi, catalizatorul sta acolo)

Last edited by NWZeu; 19-05-08 at 12:01.
cj29amx is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 09:27   #2
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Default Re: ford focus - evacuare modificata... idei careva???

salut!

daca vrei sa schimbi toba, poti vorbi cu cei de la borla

intr-adevar este recomandat (deoarece toba de serie este extrem de restrictiva) ca dupa catalizator sa pui teava pana in spate sau sa pui o toba sport de calitate, care sa nu mai restrictioneze motorul

de asemenea, baietii iti pot oferi un catalizator sport

ar fi de vazut daca ai FAP pe masina, pentru ca atunci se schimba datele problemei

Last edited by NWZeu; 19-05-08 at 12:03.
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 11:18   #3
cj29amx

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 15
Default Re: ford focus - evacuare modificata... idei careva???

merci de raspuns. da de unde pot sa aflu daca are fap? si are vreo importanta daca ii schimb numai traseul de evacuare fara sa umblu la catalizator? si in ideea ca ii scot toba si las numa teava, ce modificari o sa apara la functionarea masinii (consum,putere,nimic:P)

Last edited by NWZeu; 19-05-08 at 12:02.
cj29amx is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 12:08   #4
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: ford focus - evacuare modificata... idei careva???

In primul rand cj29amx ATENTIE la modul cum te exprimi si scrii, regionalismele le inteleg insa cuvintele nearticulate, lipsa cratimei, cuvinte incomplete NU, asadar revizuieste modul in care scrii.
In al 2-lea rand - cj29amx - cand ceri sfaturi e bine sa spui natura problemei - in speta ce masina ai, ce motor si anul de fabricatie. Pe acest forum s-a discutat despre ce cauti tu in mod extins, este suficient sa folosesti functia SEARCH.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 14-03-09 at 10:25.
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -