Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Honda - Acura tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-13, 23:23   #1
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Hondele noastre de 400 m !

Discutii despre masinile Honda din tara care participa la legale se vor purta aici .Thread-ul va fi "sticky" . Ar fi de preferat sa posteze cei care se dau si stiu despre ce e vorba .
Discutia de pe thread-ul lui "carlitos" :





https://www.youtube.com/watch?v=N1B7jaYlZzg


Nu stiu daca stiati sau nu mai este un 4 x 4 honda

Quote:
Originally Posted by ^^IoNuTz1^^
https://www.youtube.com/watch?v=N1B7jaYlZzg


Nu stiu daca stiati sau nu mai este un 4 x 4 honda


Stie toata lumea dar acolo e de apreciat ca omu a incercat dar merge ca un ris de masina nu ca o Honda din timpu scos face Honda de ris (parerea mea).

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti
Stie toata lumea dar acolo e de apreciat ca omu a incercat dar merge ca un ris de masina nu ca o Honda din timpu scos face Honda de ris (parerea mea).

poate nici a mea nu o sa mearga mai bine ca si asta....

Poate Carlitos nu are un proiect de drag , poate e placerea lui sa mearga 16 ( 4X4) , cine stie ???

O sa mearga ca e diferenta intre Galati si Timisoara

marutu nu mai vorbi prostii. La ~200 de cai ( cat avea masina in configuratia aia ) a scos foarte bine 12.8.
Nici eu nici tu nu am reusit timpi sub 13 desi avem cam aceeasi putere ambii.

Speram sa vedem masina la potential maxim anul asta ... dar nu depinde de mine.

Quote:
Originally Posted by shadowro
La ~200 de cai ( cat avea masina in configuratia aia ) a scos foarte bine 12.8.

12.8 cu 200 de cai?! nu prea cred Dupa mine, are destul de consistent peste 200... Stii cumva ce 60ft a avut?
Legat de turbina lui Calin, e o turbina care poate fi fun la condus, chiar daca nu va face cifre impresionante. Partea buna e ca oricand poate fi schimbata in cazul in care se simte nevoie

Quote:
Originally Posted by shadowro
marutu nu mai vorbi prostii. La ~200 de cai ( cat avea masina in configuratia aia ) a scos foarte bine 12.8.
Nici eu nici tu nu am reusit timpi sub 13 desi avem cam aceeasi putere ambii.

Speram sa vedem masina la potential maxim anul asta ... dar nu depinde de mine.


Dar cum suna b16 turbo AWD 12.8 ET ?????
Si cum suna 2.0 N/A 13.2 ET ??
Intradevar e de apreciat proiectu' si cand am vazut-o am ramas impresionat!!! Speram anu' asta sa mearga tare!!!

Nu el a postat filmuletul si nici el nu a scris comentariul.
Sa vedem daca isi rezolva softul .....
Singurul mare impediment pentru el este transmisia ... nu are incredere ca o sa tina puterea care ar putea sa o dezvolte motorul.

Quote:
Originally Posted by Pao88
12.8 cu 200 de cai?! nu prea cred Dupa mine, are destul de consistent peste 200... Stii cumva ce 60ft a avut?
Legat de turbina lui Calin, e o turbina care poate fi fun la condus, chiar daca nu va face cifre impresionante. Partea buna e ca oricand poate fi schimbata in cazul in care se simte nevoie


1.9 parca a avut best 60 ft.

Masina clar poate mai mult ... prima cursa a fost asa de shakedown ... sa vada ca nu se supraincalzeste .. si ca in mare nu sunt probleme majore.

Masina poate mult mai mult daca se hotaraste sa pune ceva putere si ceva gume mai bune.

Quote:
Originally Posted by shadowro
1.9 parca a avut best 60 ft.

Masina clar poate mai mult ... prima cursa a fost asa de shakedown ... sa vada ca nu se supraincalzeste .. si ca in mare nu sunt probleme majore.

Masina poate mult mai mult daca se hotaraste sa pune ceva putere si ceva gume mai bune.


Originally Posted by marutzu_vti
Distrugem topicu omului, mai bine deschidem altu sau lasam omu sa isi faca topic cu masina lui si asa poate invatam si noi cite ceva de la el,cit despre putere acum oricare daca facem putere avem si performante,cutie la fel facem putere si nu avem cutie pai nu stim asta de la inceput? Ca astea sint chestii normale la orice masina si stim toti asta si masina asta cu 40 cai in plus fata de un b16 a scos 12.8? sa fim seriosi . eu nu cred asta niciodata si tu parca aveai 220 cai ca ai aratat o fise dyno parca sau ma insel

Last edited by !41!; 23-01-13 at 23:45.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 07:38   #2
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Hondele noastre de 400 m !

Asta e masina mea de 400m! Civic ED6 swap d16y8. Am mers cel mai bun timp 14.051 cu 1.99 60 ft. Motor stock, greutate pe undeva pe la 700kg, slick-uri 13'' .....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	desc?rcare.jpg
Views:	185
Size:	73.7 KB
ID:	2669604  
Alex23 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 14:54   #3
Pao88

Stage 3
 
Pao88's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 111
Member of:
[Honda]
Default Re: Hondele noastre de 400 m !

Partea slaba la awd e clutchpack-ul din diferentialul spate, daca reuseste sa il converteasca la 4x4 permanent scapa de una din problemele ce pot aparea. Din pacate a ales sa foloseasca puntea spate de CRV, daca alegea una de shuttle era un pic mai bine pt el (dar probabil a avut un crv intreg si asta a fost la dispozitie). Alt dezavantaj e ca nu trimite mai mult de 25-30% din putere pe spate, deci tot e mai mult fwd masina decat 4wd.
Shadow, stii cumva si trap speed? Presupun ca 175-180 maxim...
Pao88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -