Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Honda - Acura tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 19:28   #16
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
i-auzi frate ... si sunt turbo ?
O sa fie si la monentul potrivit ,am sa explic si detaliez totul despre soft ce si cum 1 fisa dino ,omul ce se ocupa de soft ,ce electronica vom folosi.
__________________
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 18:41   #17
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Talking Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by giany_TM View Post
O sa fie si la monentul potrivit ,am sa explic si detaliez totul despre soft ce si cum 1 fisa dino ,omul ce se ocupa de soft ,ce electronica vom folosi.
salut giany tu cit ai scos din 1.6?
devecska is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 22:24   #18
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Poi stiu si eu sper la un 240 hp si nici nu doresc sa cresc puterea prea mult pina nu voi schimba si internele.
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 20:39   #19
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by giany_TM View Post
Poi stiu si eu sper la un 240 hp si nici nu doresc sa cresc puterea prea mult pina nu voi schimba si internele.
bravo tie mia placut cum ai evoluat in satu mare, dupa parerea ta cit scot dintr un d 16 turboat? cu internele schimbate.
devecska is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 22:52   #20
L3ul

Stage 5
 
L3ul's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 410
Member of:
[Honda]
Question Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

pe d15b7 merge pus turbo....sau trebuie modificate internele??si cam la cati cai ajunge daca acuma are 102??

Last edited by L3ul; 04-11-10 at 22:55.
L3ul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 13:06   #21
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

nu exista estimari... totul e un functie de ce piese folosesti si chiar si atunci tot ce ti se poate spune e o marja mai mica de putere .. dar o cifra exacta nu poate sa iti dea nimeni.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 16:48   #22
L3ul

Stage 5
 
L3ul's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 410
Member of:
[Honda]
Question Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
nu exista estimari... totul e un functie de ce piese folosesti si chiar si atunci tot ce ti se poate spune e o marja mai mica de putere .. dar o cifra exacta nu poate sa iti dea nimeni.
aha... dar merge pe motoru de 1,5?
L3ul is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 19:22   #23
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by L3ul View Post
aha... dar merge pe motoru de 1,5?
dintrun 1.5 poti scote pina la 400 de cai , nu usor dar cam atit trebuie sa ti iasa cu internele schimbate si cu un turbo adecvat,desigur sint foarte multe de schimbate,timp si desigur bani,
devecska is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 09:52   #24
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Thumbs down Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

si cum ii suplinesti nevoia de benzina la 1.5 ala? el avand 2 injectoare? ii mai montezi unul pe admisie?
chiper is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 11:52   #25
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Quote:
Originally Posted by chiper View Post
si cum ii suplinesti nevoia de benzina la 1.5 ala? el avand 2 injectoare? ii mai montezi unul pe admisie?
nu, sint 4 injectoare, nu e monopunct,dar injectoarele trebuie schimbate cu ceva mai mare, cel putin de 550 cu frecventa mare,iar admisia trebuie marit prin mai multe metode,dar spatiul e prea mic ca sa vorbim de admisia unui motor aspirat, supape marite,ax cu came,deci sint mai multepe care trebuie modificate
devecska is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 18:13   #26
dumitrumarian.

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 26
Member of:
[Honda]
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Se mai aude ceva de persoanele din tara care pot face soft pt turbo? ( scuze daca m-am exprimat gresit ) si daca se poate un pret estimativ. Sarbatori fericite la toti hondarii !
dumitrumarian. is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 19:17   #27
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Mai putin si vor ajunge si sculele pntr treaba asta ,sunt pe drum ....si se va face softul in timp real .
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 22:57   #28
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Nu are cine sa fac soft la noi .... nu vreau sa fiu iar inteles gresit dar asta este adevaru si mai sus sint unele discutii de oameni care nu prea au treaba cu masinile )))) cum sa pui o intrebare ce putere fac daca pun turbo?)) pai tata vezi ce pui acolo ce piese folosesti si abea dupa nu asa pun turbo si am nnnn cai putere))) Cit despre soft in Ungaria stiu ,nu am fost dar am inteles de la Baietii de la Timisoara ca fac bn acolo si la Bucuresti aia delireaza mult rau chiar si aia la EXELIXIS care ia 1000 de euro pentru un soft si mai si merge de ca_at si il paroleaza deci ti sa farimat masina te c_ci pe el trebuie sa astepti sa te duci la ei sa se uite ei iar si iar alti bani asta au facut din motoru meu care la mine cica avea 217 cai si mergea masina in mare fel si acum facut de ei softu avea masina pe DYNO lor 240 si acum masinile care eu le faceam ma bat la o distanta de 2 masini si inainte le dadem eu 3 dar asta este ce vrea clientu sa vada sa vada cai pe hirtie )) asa ca eu sint satul de softuri facute pe GENUNCHI eu fac In America si in 2,3 zile e gata si masina e ok si siguranta de la unele persoane care viseaza asta ....
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693

Last edited by !41!; 26-12-12 at 23:56.
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 22:59   #29
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Cit despre intrebarea lui Manasel ,se poate face la fel de bine turbo si pe sohc cit si pe dohc daca ai buget .
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 09:31   #30
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: Sohc turbo Vs Dohc turbo(d series)

Acum ce sa zic ...in mare parte are dreptate si ce zice MARUTU aici ....doar ca in RO ,din pacate cei care fac softuri bune nu prea lucreaza cu ....HONDATA,CROME,UBERDATA ......BLABLABLA .Culmea e ca majoritatea tunerilor de pe dincolo folosesc programele astea cel mai des la HONDA turbo s_au NA .
Toti stim ca majoritatea hondarilor din RO ,cel putin cei care merg pe instalatie obd1 ,merg pe softuri scrise de ceva dude de prin stiu eu ce tara ,ecu sochetat pus un cip rescris cu alte valori ...care uneori merge poate mai prost decat stock si asa ramai cu el ,eventual mai trimiti un mail sa iti trimita altul ca parca nu merge asa cum te asteptai ,insa nu toata lumea stie ca omul ce face softul trebuie sa aiba si el ceva cunostinte de mecanica si tu trebuie sa dai date despre engineul tau cum ar fi ...compresia pe care mergi ,benzina ,axe ,galerie.....bla..balabala..tot ce nu mai e stock sa stie omul ce face .
Ca sa nu o mai lungim cu povesti .....se va putea scrie soft in timp real cu posibilitati nenumarate de upgradare ,toate sculele pentru treaba asta sunt deja ,asteptam sa se mai incalzeasca putin .TOATE ASTEA DOAR LA OBD1.
giany_TM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -