Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Seat tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-04, 23:21   #16
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Nu are 250 inca, are 210, si sincer cred ca va ajunge f f greu si costisior la 250cp.

Quote:
si pe deasupra din benzinare s-a cam \"scos untul\" pe cand din diselurile de generatie noua inca nu se stie unde e limita exact
S-o crezi tu, esti prost informat. Probabil ca nu stii cat se poate scoate dintr-un 1.8 T de la VAG si 2.0 T de la...mai multe...Puteri la care nici macar nu viseaza un 1.9 Tdi...
  Reply With Quote
Old 16-12-04, 00:59   #17
Razvan P

Stage 4
 
Razvan P's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 231
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

se ajunge foarte usor la 250 cai si nu-l costa absolut nimic doar din soft , modificare pe care si-o va face singur
Razvan P is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 01:01   #18
Razvan P

Stage 4
 
Razvan P's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 231
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

200 cai avea si inainte de schimbarea turbinei , a intercoolerului si a ambreiajului deci pana la 250 cai acum e doar o formalitate

de data asta ai fost tu prost informat
__________________
www.insomniaracing.org

Razvan P is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 10:04   #19
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Parerea mea e ca va jucati cu caii putere prea lejer...in sensul ca \"e doar o formalitate\"...ma rog, daca tu crezi asta, treaba ta...
Daca din chip tuning, evacuare totala, cold air box, volanta usurata, ambreiaj sport, intercooler schimbat si turbina mai mare a ajuns abia la 210(asa scrie la prezentarea voastra de pe site), cum ajunge asa de usor la 250?(tot acolo scrie ca in vara) Totusi, nu mi se pare prea realist sa vb cu asemenea lejeritate de cresterea puterii(\"aa, ii mai pun un chip si-i dau 50cp), asta la orice masina...Dar, ma rog...
  Reply With Quote
Old 16-12-04, 11:21   #20
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Masina e superba dar nu stiu cat va rezista motorul dupa ce a scos atata din el. Cred ca mai mult de 100000 de km de acum incolo nu il mai tine
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 13:04   #21
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Masina e superba dar nu stiu cat va rezista motorul dupa ce a scos atata din el. Cred ca mai mult de 100000 de km de acum incolo nu il mai tine
asta depinde cat de mult o ingrijeste el, si dupa cati bani a bagat in ea sunt 99% sigur ca o ingrijeste
daca schimba piese imediat cum se uzeaza eu zic ca o sa il tina f f f f mult, dar bineinteles ca asta inseamna si f f f f multi bani
__________________

Daca ai ceva de zis, zi cu voce tare. Daca vrei sa taci, taci sa auzi numai tu.


alexutzu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 13:04   #22
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Ca exemplu la afirmatiile mele de mai sus:

http://www.chip-tuning.at/english/index2.htm ..Cars --> Seat

Seat Leon de la 150cp la 180cp si de la 320Nm la 370Nm, numai din chip.
  Reply With Quote
Old 16-12-04, 13:34   #23
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Nu e adevart. 250 NU E USOR! Te zic eu. 250 inseamna 3-4 bare de pressiune in turbo. E foarte riscant si nu e sigur ca o sa merga! E possibil ca motor va explodazea!
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 14:06   #24
Razvan P

Stage 4
 
Razvan P's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 231
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

pe dyno masina avea 194 cai inainte de modificarile majore pe care le-a facut ceky ( intercooler , turbina, tubulatura , ambreiaj etc ) parerea mea e ca daca acum are 210 cu \" o modificare lejera \" dupa cum a spus ceky la Baneasa , nu o sa se chinuie prea mult sa ajunga la 250 , oricum cel mai indreptatit e ceky sa spuna cat si cum , cand o sa ma intalnesc cu el o sa-l intreb
Razvan P is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 14:15   #25
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Differnta intre 210 si 250 la TDI E FOARTE MARE!
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 15:26   #26
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Razvan P\"
pe dyno masina avea 194 cai inainte de modificarile majore pe care le-a facut ceky
Exista in Romania dyno 4x4??? Unde? Serios, sunt interesat.
Daca crezi ca spun prostii, macar priveste ce a scris zetemte, ar f mare dreptate. Diferenta 210-250cp este imensa pt un Tdi si nu se ajunge chiar asa usor la ea. Eu ii doresc tot succesul din lume in continuare, dar ma intreb oare cat de fezabil e proiectul.

Quote:
.s. oricum posibilitatile sunt mult mai mari decat la motorul de calibra,care e de generatie veche ....deci DISEL POWER e baza
Nu ne suparam, discutam doar, n-a zis nimeni ca n-ar fi tare masina, dar cu parere de rau iar esti prost informat...in legatura cu motoarele de Calibra, atat cel de 16v Sfi aspirat, cat si cel turbo, sunt unele din cele mai fiabile si mai tunabile motoare...un exemplu viu este BUB, cu ~300cp scosi dintr-un 2.0 sfi turbo.

Quote:
Nu, dar Ceky nu are 4x4, el are Haldex, si paote sa puna pe Dyno numai cu FWD. Nicio masina Seat, VW (4Motion), Audi S3(toate Quattro) etc NU ESTE 4x4 (Adica torsen). 4x4 este Subaru, RS4, EVO etc ...
Am inteles, este decuplabil, mersi pt lamurire...
  Reply With Quote
Old 16-12-04, 15:30   #27
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

sorry,greseala mea,era 210,se mai intampla,oricum nu sunt chiar asa de \"prost informat \" pe cat crezi tu,si da stiu ce se poate scoate dintr-un 1.8T sau un 2.0T,dar tu cred ca nu ai idee ce se poate scoate dintr-un 1.9TDI :P.oricum nu are rost sa ne certam.daca ai bani poti face multe ...
masina e si va ramane beton oricum,asta e parerea mea
p.s. oricum posibilitatile sunt mult mai mari decat la motorul de calibra,care e de generatie veche ....deci DISEL POWER e baza )
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 15:39   #28
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Quote:
Originally Posted by \"Razvan P\"
pe dyno masina avea 194 cai inainte de modificarile majore pe care le-a facut ceky
Exista in Romania dyno 4x4??? Unde? Serios, sunt interesat.
.
Nu, dar Ceky nu are 4x4, el are Haldex, si paote sa puna pe Dyno numai cu FWD. Nicio masina Seat, VW (4Motion), Audi S3(toate Quattro) etc NU ESTE 4x4 (Adica torsen). 4x4 este Subaru, RS4, EVO etc ...
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 20:21   #29
aerocazan

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 67
Default

nu sunt impresionat, vreau sa stiu m-ai multe.
WannaDie: din motoarele otto nu s-a stors totul, nu stiu romanii sa-l foloseasca cum trebuie.
aerocazan is offline   Reply With Quote
Old 16-12-04, 23:19   #30
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"aerocazan\"
nu sunt impresionat, vreau sa stiu m-ai multe.
Adica?
zetemte is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -