Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-10, 17:41   #2971
Bursy

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 5
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Hot_M@n View Post
teoretic daca vrei cu un flex masina de pe care iei motoru.... sudura cu argon si ce mai trebuie... nu vad dc nu?...din pct meu de vedere singura piedica e bugetu... restu daca se vrea se face ...
N-am mai avut răbdare și am rugat pe cineva într-o parcare să deschidă capota la un Golf 3. Dezamăgire! E cam mult de sudat având în vedere că suporții de motor au altă confgurație....nu mi-au mai trebuit alte măsurători.
Bursy is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 17:48   #2972
Bursy

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 5
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by maryus_83 View Post
Am vazut niste cielo la un moment dat cu motor de astra banuiesc.. 1.7 TD. Deci ala sigur merge ca erau mai multe masini cu asa ceva.
Căutam totuși ceva de 1,9....dar cred că ai dreptate. Sincer, uitasem de motorizarea asta. Cu siguranță cred că ies și mai ieftin și asta mă alintă....Ms!
Bursy is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 18:29   #2973
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Alo domnu... masina ta nu trage cu 90 de cai... crezi ca o sa traga mai bine cu 80??? ca nu are mai mult un 1,7 de isuzu!

De ce nu incerci tu sa iti repari motorul tau de la A la Z inclusiv o verificare la GPl si vei fii sigur multumit!

TDI de pe golf 3 nu merge nu numai din cauza prinderii, dar mai trebuie planetare, care sigur nu se potrivesc, si multe altele!

Singura posibilitate e motorul de Isuzu de 1,7, pentru ca are turbo, dar are cai putini.....
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 20:46   #2974
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Pana la LET, mai e si SFI-ul pe acolo pe undeva, ai putea sa te gandesti si la varianta asta!
Se si pune destul de usor, fara prea multe modificari, doar un suport de motor parca si niste mici chitibusuri... In rest, mai greu la partea electrica (din ce stiu de la cei ce au asa ceva pe masina), trebuie facuta de cineva priceput! SI 150+ nu sunt de ici de colo, mai mult ca sigur o sa fii multumit in timp ce depasesti tirurile...Si consumul, daca nu te dai la liniute , e decent. La curse, incepi sa te uiti urat la acul de la benzina :P .
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 15:20   #2975
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

sunt bune bujiile champion ?ca ngk nu am gasit
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 15:21   #2976
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
sunt bune bujiile champion ?ca ngk nu am gasit
Cauta Denso

Last edited by RD-Woo; 01-09-10 at 15:24.
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 16:34   #2977
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club ESPERO

la cielo e normal sa iti huruie cand schimbi placutele de frana...?
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 17:02   #2978
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Nu stiu cat de normal e sa huruie dar e normal ceva kilometri sa tina frana mai slab pana se muleaza pe disc.
maryus_83 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 17:35   #2979
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by maryus_83 View Post
Nu stiu cat de normal e sa huruie dar e normal ceva kilometri sa tina frana mai slab pana se muleaza pe disc.
ok...mersi mult de informatie
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 20:38   #2980
Bursy

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 5
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Alo domnu... masina ta nu trage cu 90 de cai... crezi ca o sa traga mai bine cu 80??? ca nu are mai mult un 1,7 de isuzu!

De ce nu incerci tu sa iti repari motorul tau de la A la Z inclusiv o verificare la GPl si vei fii sigur multumit!

TDI de pe golf 3 nu merge nu numai din cauza prinderii, dar mai trebuie planetare, care sigur nu se potrivesc, si multe altele!

Singura posibilitate e motorul de Isuzu de 1,7, pentru ca are turbo, dar are cai putini.....
Dacă ar mai trage cu 90 de cai n-ar fi problemă dar cred că au dat ortu popii cam multi dintre caii ăștia. I-am făcut și GPL-ul am curățat și injectoarele dar tot nu trece 135-140 Km/h indiferent pe ce merg benzină sau gaz....și asta dacă am pistă klumea evntual și puțin în pantă (poate atunci trece).

Merci tuturor, rămâne la 3 variante: 1,7 isuzu, SFI-ul sau poate câștig la Bingo și-mi iau BMW, până atunci mă mai plimb cu dacia mea Espero.
Cele bune!
Bursy is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 21:58   #2981
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Ambreiaj mai ai la masina??? la disc ma refer. Repara-ti masina asta si lasa bemveurile.... Se intretine greu un bemveu....

Sper sa nu ma intelegi gresit! Dar Espero e o masina buna, ai gpl pe ea, ce mai vrei!

Last edited by mike-fullspeed; 01-09-10 at 22:01.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 23:51   #2982
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by Bursy View Post
tot nu trece 135-140 Km/h indiferent pe ce merg benzină sau gaz....și asta dacă am pistă klumea evntual și puțin în pantă (poate atunci trece).
Maaaama ! Cum sa nu treaca de viteza aia? Pai pe A2 cred ca te ia un Matiz :P
Acuma , lasand gluma la o parte, mai stiu pe cineva care avea problema asta, nu trecea de 140 deloc. El avea probleme la chiulasa, stiu ca parca o planase, ceva de genul...
O revizie ar fi benefica, la motor...Si eu aveam mai demult ganduri ca ale tale, sa imi iau BMW , insa mi-a trecut, cel putin deocamdata...Espero e o masina ok, daca nu esti foarte pretentios si nici nu te dau banii afara din casa! Ofera multe pe bani putini, mult mai multe decat multe masini cu multe dotari nefolositoare ...Daca o intretii cum trebuie...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 22:33   #2983
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Salut.
Astazi am scos si eu scrisul din spate cu "ESPERO" si "DAEWOO" si emblema din fata.
Dupa ce am scos emblema au ramas 2 gauri mici in masca si nu stiu cu ce sa le astup,daca ma puteti ajuta.
Multumesc
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 22:38   #2984
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Chit si vopsea peste..... sau mai simplu ori pui emblema la loc, ori pui un abtibild ceva
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 09:33   #2985
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Daca tot le-ai scos as vreau eu scrisul ESPERO de pe spate ca mie imi lipseste.
maryus_83 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -