Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-10, 01:14   #1411
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Club MATIZ

Am avut si eu problema asta la fiatul meu...in final la mine a murit de tot. Care era faza in cazul meu. Alternatorul baga...dar baga destul incat sa nu se aprinda becul dar totusi prea putin ca sa incarce bateria care se consuma din cauza masinii + alti consumatori gen muzica / aer...etc.

Deci alternatorul era la mine de vina. In final bateria sa descarcat de tot (undeva langa Victoriei) si de acolo mega Haos!

P.S. Pe mine ma lasat pana sa ajung la servici...deci considerate norocos )
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 03:31   #1412
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Senzorul de baterie nu se aprinsese. Ce poate fi ?
1. alternator stricat ? cum imi dau seama daca este el sau altceva ?
2. rezistente/diode arse ? acestea le gasesc sub capota in partea cu bateria sau in alta parte ?


Referitor la problema ta:
-verifica prima data cureaua de la alternator sa nu se fi slabit (cureaua asta ar trebui schimbata pe la vreo 40k km);
-poate fi releul de incarcare ce se afla in interiorul alternatorului;
-daca moare releul trebuie tinut cont ca de cele mai multe ori atrage dupa el si puntea de diode;
-releul e vreo 2 mil. iar puntea de diode e cam tot pe acolo, sper sa le gasesti separat de vanzare, eu am cam alergat dupa puntea de diode: vezi ca sunt doua tipuri de alternatoare care echipeaza Matizul din fabrica, eu am avut DAC, celalalt model nu mai stiu cum se cheama, dar piesele din interior nu se potrivesc de la unul la celalalt model; mecanicul dupa ce demonteaza alternatorul de pe masina iti va spune ce trebuie sa cumperi...
-sper sa nu fie nevoie de ce ti-am spus eu pana acum...
__________________
==|B 79 D X R|==
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 15:16   #1413
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

unde gasesc puntea de diode ? pe langa alternator, pe langa rezistente? pe unde trebuie sa ma uit si cum arata ?
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:21   #1414
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

avand in vedere ca am o baterie de trebuie sa o verific din timp in timp, si nu prea am verificat-o, e posibil din cauza ca " bateria a facut vreun scurt in ea" ... dupa cum a zis cineva.... sa fi venit doar pe alternator, si alternatorul sa nu imi ofere amperajul de care am nevoie ca sa merg cu stergatoare, pozitii ?

* am fost la daewoo si am intrebat de curiozitate de piese ca electricienii erau plecati acasa, ing. de la biroul de preturi a spus :
1. manopera 117 lei ( demontat, inlocuit, montat la loc)
2. punte diode 130 lei
3. releu incarcare 120 lei . produse noi. maine vreau sa incerc o baterie buna de la altcineva sa vad ce se intampla si apoi daewoo. bateria mea am pus-o pe redresor timp de 30 min si nu a tinut deloc curentul in ea.

seara buna,
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 11:52   #1415
JohnXX

Stage 3
 
JohnXX's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 114
Member of:
[FORD]
Default Re: Club MATIZ

Salutare tuturor , am si eu un matizache , si vad ca sa busit caseta de directie bate troncane face de toate numa sa functioneze nu.
Ma chinui de 3 zile sa gasesc una la dezmembrari si nu are nimeni, aveti ideie unde se poate reconditiona , sau daca are careva una in stare buna sa o cumpar , ar fi minunat.
Am sa mai caut pe net , ca noua e prea scumpa 7 mil , daca ma puteti ajuta , va sunt recunoscator cu o bere
0747767307

oricum mai intru pe forum, dar am pus si tell



Cu respect!
JohnXX is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 22:45   #1416
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by JohnXX View Post
Salutare tuturor , am si eu un matizache , si vad ca sa busit caseta de directie bate troncane face de toate numa sa functioneze nu.
Ma chinui de 3 zile sa gasesc una la dezmembrari si nu are nimeni, aveti ideie unde se poate reconditiona , sau daca are careva una in stare buna sa o cumpar , ar fi minunat.
Am sa mai caut pe net , ca noua e prea scumpa 7 mil , daca ma puteti ajuta , va sunt recunoscator cu o bere
0747767307

oricum mai intru pe forum, dar am pus si tell



Cu respect!
schimba bucsile de la caseta daca mai ai la ce
STREET is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 21:16   #1417
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Semnale fata matiz fumurii originale...230 ron sau schimburi cu altceva..rog fara comentarii despre pret, ca nu isi au rostul...DXR poate sa confirme cat au costat ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16092010949.jpg
Views:	146
Size:	905.4 KB
ID:	1657927   Click image for larger version

Name:	16092010943.jpg
Views:	117
Size:	850.1 KB
ID:	1657928  
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 05:49   #1418
sida_R

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Club MATIZ

salutare

daca se poate ma lamuriti si pe mine cu motorul la masinuta???

nu ma injurati sunt incepator...un motor dintre opel tigra 1.4i 16v, ford puma 1.4,Suzuki Swift 1.3 GTi, renault clio 1.4 16v, honda civic 1.4i nu s-ar potrivi adica are loc ????si daca se poate va rog eu cateva detalii in special cu r.a.r.-ul
sida_R is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 16:21   #1419
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
Semnale fata matiz fumurii originale...230 ron sau schimburi cu altceva..rog fara comentarii despre pret, ca nu isi au rostul...DXR poate sa confirme cat au costat ...
poate nu cunosti banii!
2 semnale transparente costa 80 de lei(cu tot cu transport),fumurii le poti face pe cele ale masinii si un spray special de lampi.
Semnale fata matiz fumurii originale nu exista, sunt facute in polonia dupa cum scrie si pe ele!
__________________
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 16:24   #1420
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by sida_R View Post
salutare

daca se poate ma lamuriti si pe mine cu motorul la masinuta???

nu ma injurati sunt incepator...un motor dintre opel tigra 1.4i 16v, ford puma 1.4,Suzuki Swift 1.3 GTi, renault clio 1.4 16v, honda civic 1.4i nu s-ar potrivi adica are loc ????si daca se poate va rog eu cateva detalii in special cu r.a.r.-ul
nu poti omologa nimic pe masina asta,poate doar alt motor dar tot de matiz!
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:52   #1421
sida_R

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Club MATIZ

mersi mult de ajutor... alte alternative nu ai avea???de exemplu sa ii dai mai mult carburant, dar deja aici trebuie schimbat mult pe el...sa zicem ca o facem si pe asta dar nu ai sanse sa crape blocul motor???sau alte alternative care ar fi sa scoti ceva aproape de limite dintr-un motor asa de mic??? stima
sida_R is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 20:15   #1422
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by sida_R View Post
salutare

daca se poate ma lamuriti si pe mine cu motorul la masinuta???

nu ma injurati sunt incepator...un motor dintre opel tigra 1.4i 16v, ford puma 1.4,Suzuki Swift 1.3 GTi, renault clio 1.4 16v, honda civic 1.4i nu s-ar potrivi adica are loc ????si daca se poate va rog eu cateva detalii in special cu r.a.r.-ul
La rar nu poti rezolva nimica !

Cand te gandesti la un engine swap , in primul rand gandestete ce faci cu planetarele sa se potriveasca pe fuzeta sau invers !
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 12:53   #1423
sida_R

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
nu poti omologa nimic pe masina asta,poate doar alt motor dar tot de matiz!
m-am interesat cu omologarea unei masini daca ii schimbi motorul si se poate...sunt foarte putine serviceuri care au autorizatie r.a.r. si masina e recunoscuta ca si proiect ceva de genu si proiectul este aprobat doar la bucuresti... o sa ma interesez saptamana viitoare cat cost, ma gandesc ca e mult....dupa ce o sa aflu exact o sa va anunt, sau daca stie cine mai multe va rog sa imi ziceti si mie...deci pana la uram si matizelul poate sa faca mai mult
sida_R is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 13:07   #1424
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
poate nu cunosti banii!
2 semnale transparente costa 80 de lei(cu tot cu transport),fumurii le poti face pe cele ale masinii si un spray special de lampi.
Semnale fata matiz fumurii originale nu exista, sunt facute in polonia dupa cum scrie si pe ele!
Vad ca ai masina modificata destul de mult deci sti cat costa un tuning) dar tot vad comentari de copii...compari FUMURIU original asa este plasticul cu spray? sau folie? si cum sa nu existe, scrie made in POLONIA si pe sticla si pe plasticul din spate(suportul) si ca fapt divers sti cat sunt cele portocali in polonia de la ei? aproape 80 lei...deci te rog fara comentarii inutile..oricum s-au vandut...poate trebuia specificat doar pentru CUNOSCATORI

A si crede-ma calitatea de polonia este INCOMPARABILA fata de korea unde este masina facuta defapt...
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 16:54   #1425
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
Vad ca ai masina modificata destul de mult deci sti cat costa un tuning) dar tot vad comentari de copii...compari FUMURIU original asa este plasticul cu spray? sau folie? si cum sa nu existe, scrie made in POLONIA si pe sticla si pe plasticul din spate(suportul) si ca fapt divers sti cat sunt cele portocali in polonia de la ei? aproape 80 lei...deci te rog fara comentarii inutile..oricum s-au vandut...poate trebuia specificat doar pentru CUNOSCATORI

A si crede-ma calitatea de polonia este INCOMPARABILA fata de korea unde este masina facuta defapt...
cunoscator nu esti in nici un caz...cat despre calitatea korea/polonia exista situatii si situatii in ce tara le`ai vandut cu banii astia?
nick_nasta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -