Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-08, 14:07   #2596
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

ai incercat sa o strangi mai intai ?
dao jos si baga niste silicon
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 14:07   #2597
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Club CIELO

Ati navalit cu intrebarile....Marioss (bine ei venit) stai linistit ca toti am bagat ceva bani in ele cand le-am cumparat (eu si acum mai bag ) dar odata ce ai terminat nu mai ai probleme cu ea. Ovidiu verfica prinderile si daca sunt slabite incearca sa le strangi iar XoRRo cel mai bine mergi la un atelier sa ti-o faca ei (te costa mai mult dar macar nu iti mai bati tu capu').
__________________
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 14:14   #2598
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

tocmai asta e ideea ca vreau sa imi bat eu capu
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 14:18   #2599
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Club CIELO

Atunci asteapta sa-ti raspunda cei avizati ca eu chiar nu ma pricep la asta, oricum spor la treaba.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 14:27   #2600
Soryn_No2

Stage 4
 
Soryn_No2's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 236
Member of:
[VW]
Default Re: Club CIELO

O intrebare...pe unde pot sa pun niste ulei in cutia de viteze si de care ulei trebuie, ca mi se pare ca intra cam greu in viteze, nu mai e ca la inceput. Adevarul este ca mai si o schimb cam brutal uneori, uneori sunt un fel de quich shifter
Soryn_No2 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 15:37   #2601
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

@ Xorro: in targ la Vitan, pe prima sau a 2a alee din dreapta, e un magazinas mai mic pe partea stanga a aleii (sa nu te duci la cel cu multe spray-uri scoase afara, isi bat joc aia). Acolo e un nene foarte de treaba care te poate ajuta. Tu ii spui ce vrei si el iti da ce iti trebuie. Dar gandeste-te ca mai trebuie si vopsita dupa ce o repari... poti sa folosesti si Feruginol sau Deruginol, le gasesti la magazine cu materiale de constructii si chimice sau chiar la piese auto. Este lichid, dupa ce cureti cu peria de sarma sau cu smirghel, il dai cu pensula pe zona aia, lasi sa se usuce si mai dai odata, de 2 ori. De fiecare data dupa ce se usuca, mai dai cu smirghel sa mai cureti. Smirghel gasesti peste tot, iti trebuie de granulatie mai mare sa cureti bine rugina si de granulatie mai mica ca sa finisezi chitul. Pt chit iti trebuie smirghel hidro, din acela care se foloseste cu apa, pt finisaj cat mai bun. Chit, smirghel hidro, grund si vopsea gasesti unde ti-am zis eu in targ.
Sa nu te apuci de chituit si vopsit daca nu ai curatat absolut toata rugina, fiindca acolo va rugini iar.

@ Ovidiu: pune saibe glover la incuietoare, ca sa nu se mai desfaca suruburile de la vibratii. Eventual, poti sa pui si cate o bucatica de material mai cauciucat intre tabla si incuietoare, sa nu mai vibreze asa rau.

@ Soryn: Castrol Dexron 3, pt cutii automate Intra 1,8l, costa 20-30ron/l si, la a mea (probabil ca nici la a ta) nu exista buson de golire al cv... deci trebuie desfacut capacul de jos al cv, ceea ce inseamna ca ai nevoie si de o garnitura noua pt capac.
Dar sa stii ca nu e obligatoriu sa fie de la ulei... la vechiul Cielo problema a fost din nuca schimbatorului si/sau din timonerie, nu mai retin exact care. daca zici ca schimbi cam brutal... posibil sa distrugi si placa de presiune.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 20:15   #2602
morbidmind
VW Driver

Stage 5
 
morbidmind's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 370
Member of:
[VW]
Default Re: Club CIELO

wrs marker-e cum cauti u am gasit eu in carrefour colentina sunt 8 lei parca dar difera putin culoarea ....
geo eu din cate am auzit pe la service la cielo nu e bine sa schimbi uleiul din cutie doar completezi !!!


nu ma pricep doar am auzit !!!
dar am programare luni la service si ma interesez !!!

in rest ... mi-am luat huse noi ( in sfarsit ) am pus niste led-uri sub bord ... acum vopsesc pleoapele ... miercuri in ajunge si eleronul pt luneta ca la dun3_g la masina ... si in functie de cat dau la service poate schimb si stopurile ... acum incerc sa fac rost de un aparat foto mai bun sa pun si poze ...( aparatul meu l-am imprumutat si cand l-am primit innapoi curgea apa din el ) ... si inca ceva am fost p fundeni langa pod sa intreb de polish la masina ... tipul mi-a zis in felul urmator ... " masina are cateva zgarieturi care trebuiesc retusate cu vopsea ... cu tot cu vopsea si cu mana de lucru ar ajunge cam la 130 euro !!!( masina mea a trecut prin iad am gasit-o in parcare cu capota usa fata si spate dreapta + ambele bari zgariate )
ce ziceti de pret??? merita ... nu as vrea sa o revopsesc ...!!!
morbidmind is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 20:26   #2603
morbidmind
VW Driver

Stage 5
 
morbidmind's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 370
Member of:
[VW]
Default Re: Club CIELO

xorro nu e greu sa chituiesti ... am incercat eu ... pe un papuc la munca si pe capacele de masina mea . daca zici ca vrei sa te implici incearca pe o usa de la alta masina ... dar ai grija cum dai ca ... e mult de slefuit dupa aceea !!! si dupa ce dai cu chit si slefuiesti mai e o mana de " sprit chit care trebuie aplicat dupa slefuire !!!
nu ma pricep dar am vazut la altii si am incercat si eu !!! acum ma bate ideea sa incerc cu fibra , am de lipit o bara la papuc la firma si pot sa experimentez pe ea !!!
morbidmind is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 16:28   #2604
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Club CIELO

o sa incerc mai intai pe aripa care probabil o sa o schimb ca mi se pare prea coapta....
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 14:11   #2605
Marioss

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 39
Talking Re: Club CIELO

salutare din nou...o intrebare pt toata lumea...stiti cumva un magazin cu multe piese cielo..ca oriunde ma duc nu gasesc ce imi trebuie..ultima oara am vrut sa imi iau conductele de frana pe spate(cele care intra din furtunu din punte in cilindru) si am gasit la un magain de la morarilor...pretul era acceptabil iar cand am venit sa il ridic (a trebuit sa dea comanda si mi-a adus doar unu.. ) m-am trezit cu un carnat de vreo 3 m care mie imi trebuie maxim 20 cm ..si nu e bun acela din pacate...alte probleme mai am la inchiderea de pe o usa din spate..pur si simplu nu mai deschide si nu mai inchide..sa fie de la motoras? aveti idee daca la un cielo din 96 non euro i-am bagat gpl este condiderat acum vrun euro (nu am ajuns sa o omologhez inca )...




STOP ACCIDENTELOR , VIATA ARE PRIORITATE!
Marioss is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 15:19   #2606
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Din pacate, nici eu nu stiu magazine prea multe cu piese Daewoo... stiu ca e depozitul Meteor, in Crangasi, acolo gasesti absolut orice. In schimb, iti pot da id-ul cuiva care dezmembreaza Cielo.
Masina ta e non-euro, indiferent ce i-ai face. Doar sa-i pui un motor euro X, cu tot cu catalizatoare, si sa il omologhezi la RAR.
Inchiderea e posibil sa faca figuri de la motoras, de la vre-un fir intrerupt, sau de la vre-un contact imperfect.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 19:20   #2607
polist_4ever

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 33
Default Re: Club CIELO

imi spune careva pls de cat is difuzoarele spate la cielo...16....16.5 sau 17 cm ? nu is sigur...ms
polist_4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 19:57   #2608
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

16 sau 16,5 dar nu conteaza prea mult... intra de 16,5 sigur, am eu Pioneer. Si cu mici modificari, intra si 6*9 ovale.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 20:03   #2609
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Salut!! as dori si eu o informatie..daca se poate , de unde fac si eu rost de masca (sau cum se numeste) asta neagra....din poza....sau unde vad si eu mai multe modele....si la ce bani....mersi mult baietii bafta!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mare 268.jpg
Views:	139
Size:	1,005.0 KB
ID:	588687  
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 02:49   #2610
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Club CIELO

Iti cumperi masca / grila ,tai "liniutele" de plastic , pui plasa din vitan , vopsesti nichelu si iti lipesti pleoape din scotch.

Daca vrei alte detalii sau sa ti-o fac eu PM.


spray 20 ron
plasa 20 ron
lipici.
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -