Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-07, 14:26   #61
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

De ce nu pe 15 direct? Stabilitatea ar fi fost îmbunătăţită considerabil.

Dacă plouă sigur nu vin. DAcă nu plouă, in proporţie de 80% vin.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 14:49   #62
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

am citit diverse despre consum si performante....si m-au cam facut sa ma razgandesc!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:01   #63
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Bravo, ma bucur ca te-am putut ajuta Ce anvelope ai ales? Tu ce dimensiune ai la jante acum? vezi ce oferta iti fac la jante si vezi si preturile din alte parti.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:03   #64
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Quote:
Originally Posted by webcathos View Post
am citit diverse despre consum si performante....si m-au cam facut sa ma razgandesc!
pai daca pastrezi aceleasi raporturi la jantele si anvelopele noi, fata de cele vechi, nu vad de ce ai avea probleme...
eu am acum 185/60/14 si pun 195/50/15, diferenta e de 2mm parca, fiindca talonul anvelopei e mai mic, chiar daca janta e mai mare. Latimea e mai mare si deci si stabilitatea mai buna
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:30   #65
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Pai am ales niste goodyear pt.ca toyo nu au pe stoc si nici nu aduc pana pe 10 iulie!Acum am pe 13..e Cielo GLE din '96!Insa m-am uitat iar pe oferta si am zis ca daca pun pe 15 sa pun 195/55/15 cauciucuri si jantele sunt cam aceleasi la pret cu alea de 14!Insa astept oferta ca nu au trimis-o inca!Are ceva daca pun pe 55?ca am inteles ca la gropile noastre e indicat asha...!!!!Si m-a mai speriat o treaba:am inteles ca dimensiunea mare a jentii s-ar putea sa-mi ucida planetarele si alte elemente ale directiei!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:56   #66
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Cu talonul de 55 o sa "razi" anvelopele pe spate...
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:57   #67
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Are...
www.tyresave.co.uk/tyresize.html
bagi dimensiunea veche a anvelopei si pe cea noua. iti arata diferenta intre ele si procentual si in mm. vezi acolo cum e, ca eu nu stiu dimensiunile tale vechi, pe 13.
eu am luat toyo acum 2 sapt si 195/50/15 aveau 200 bucati sunt profil in V, mi se par super...sa vedem cum se comporta dupa ce o sa iau si jantele
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:59   #68
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Quote:
Originally Posted by gamerul View Post
Cu talonul de 55 o sa "razi" anvelopele pe spate...
De ce sa le "rada" ? si de ce pe spate? ti se pare exagerat de mic talonul? mie nu...nici 50 nu mi se pare. daca mergi cu 70 prin toate gropile, normal ca le rupi...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 21:44   #69
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Pai tocmai ca talonul nu e mic, e MARE. Si pe fata vor atinge foarte greu (doar daca sant roti exagerate sau prost alese) deoarece aripile sant un pic evazate pe cand in spate sant aproape drepte. Daca vrea talon de 55 poate sa puna 185/55/R15, dar nu e acelasi lucru cu 195/50/R15, nu e asa ???
__________________
Cielo GL '96 / Rial Trigon 15" / FK Sport Springs / Simota Air Filter / Borla / Bi-Xenon / Pioneer + Hertz / ...
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 22:16   #70
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Deci...omu' zicea ca trece de pe 13 pe 14. 50 (sau 55) e dimensiunea talonului, "inaltimea" anvelopei. nu stiu de unde ai scos tu dimensiunile astea, dar gandeste-te ca eu aveam din fabrica (uzina Daewoo de la Craiova) pe masina luata acum un an, 185 (latimea) / 60 (inaltimea) / 15 (diametrul jantei) si nu atinge nicaieri. Oricum, webcathos nu a zis ce dimensiuni si-a luat anvelopele noi citeste cu atentie.
Si de atins aripa, nu o sa-i atinga din cauza talonului, in cel mai rau caz o sa-i atinga din cauza latimii, ca iese bordura anvelopei prea mult in afara. Aripa fata si aripa spate sunt la fel de mult evazate, ti se pare ca e diferenta din cauza formei lor. Pe spate atinge fiindca nu e taiata pe rotund, ca pe fata, si pt ca are marginea indoita pe interior. Toti cei care au avut probleme cu atinsul anvelopei de aripa spate (exceptand pe cei cu jante exagerat de late) au indoit buza aia si au rezolvat problema.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 22:19   #71
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

@ Webcathos, sa ne spui dimensiunile anvelopelor vechi si ale celor noi, ca sa vedem daca se "pupa"
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 09:05   #72
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Deci cele vechi aveau 175/70/R 13.....Acum vreau sa iau 185/60/R 14 sau 195/50/R 15...acum sa vad oferta de la jante pe 14 si pe 15 ca sa ma hotarasc de marimea lor .As lua pe 15 dar sa nu se intample ceva din punct de vedere mecanic...nu vreau sa bag un ban si dupa sa o rup in 2!!!Dar daca voi ziceti ca nu se intampla nika,nu fortez planetarele si alte alea de la directie....cred ca raman la 15...si la iarna le pun inapoi pe astea pe 13(stock) ca sa nu le bulesc pe astea noi! M-am hotarat in proportie de 70% pe RIAL CAMPO....
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 09:10   #73
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
... dar gandeste-te ca eu aveam din fabrica (uzina Daewoo de la Craiova) pe masina luata acum un an, 185 (latimea) / 60 (inaltimea) / 15 (diametrul jantei) si nu atinge nicaieri....
Nu s-a echipat Cielo cu jante de 15" din fabrica ! Au existat doua marimi pentru rotile de Cielo : 175/70/R13 si 185/60/R14, diferenta intre cele doua dimensiuni fiind foarte mica.
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 09:16   #74
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Quote:
Originally Posted by webcathos View Post
...As lua pe 15 dar sa nu se intample ceva din punct de vedere mecanic...nu vreau sa bag un ban si dupa sa o rup in 2!!!Dar daca voi ziceti ca nu se intampla nika,nu fortez planetarele si alte alea de la directie....cred ca raman la 15...si la iarna le pun inapoi pe astea pe 13(stock) ca sa nu le bulesc pe astea noi! M-am hotarat in proportie de 70% pe RIAL CAMPO....
1- pentru a nu afecta planetarele greutatea noilor roti (janta + anvelopa) trebuie sa fie cat mai apropiata de cea a rotii originale.
2 - ce ET au jantele Rial Campo ?
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 11:23   #75
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Cielo pe 14, fara modificari fata de stock - alegere grea :)

Scuzele mele, am scris in graba si am gresit, era vroba de 185/60/14, nu /15
1 - o jante de "aliaj" e mai usoara decat una de tabla, mai ales cele cu spite subtiri. Anvelopa compenseaza marirea latimii cu micsorarea talonului, deci cresterea in greutate nu cred sa fie de luat in seama...
2- Rial cred ca au ET 6,5. Tu ce etalon ai la ale tale?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -